12.09.2014 - DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ

12.09.2014 - DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ

Tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpoczął 12.09.2014 r. pokaz filmów radomszczanina Jakuba Choróbskiego – Miriam (2011) i premierowy seans Miriam II (2014), spotkanie z reżyserem oraz projekcja oskarowego filmu Pani spod szóstki w reż. M. Clarke’a. Wydarzenia odbyły się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Młody reżyser zdradził genezę powstania swoich filmów, nakręconych na podstawie pamiętników Miriam Haszczewickiej, młodej Żydówki z Radomska. Inspiracją do nakręcenia Miriam był film "Fotoamator" w reż. Dariusza Jabłońskiego oraz szansa wzięcia udziału w ogólnopolskiego projekcie Filmoteka Szkolna. Akcja!, wspieranym przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej; ostatecznie film Jakuba znalazł się
w finałowej dziesiątce. We wszystkich działaniach młodego radomszczanina wspierała w 2011 r. Pani Halina Kucharska – nauczycielka z ZS-G nr 5 w Radomsku. Miriam II to kontynuacja pierwszej części i próba nowego spojrzenia na pamiętniki Miriam Haszczewickiej.
Widzów DKF-u bardzo wzruszył także film "Pani spod szóstki", laureat tegorocznego Oscara
w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.
Historia najstarszej na świecie pianistki, stu dziewięcioletniej Alice Herz Sommer, która przeżyła Holokaust, stał się przyczynkiem do rozmowy o wojennych i powojennych losach radomszczańskiej ludności pochodzenia żydowskiego i przepisie na długowieczność.
Pani spod szóstki to pokłosie pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie motywy".

Logo Dkf 2014Logo Stowarzyszenie.Pl (2)

Zobacz co zobaczysz