27.09.2015 - WSPÓŁCZESNY NIBYTATA - SPEKTAKL "TATA MA KOTA (ALBO POCZYTAJ MI TATO)"

Dsc00486

Wg danych GUS w 2013 r rozwiodło się ponad 38000 małżeństw posiadających dzieci. Prawo do opieki nad potomstwem otrzymało tylko 4,5 % ojców. A co dzieje się z pozostałą liczbą tatusiów? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć spektakl „Tata ma kota (albo poczytaj mi tato)” mistrzowsko wyreżyserowany przez Łukasza Witta – Michałowskiego.

Pięciu dorosłych, zawodowo aktywnych facetów, pięciu ojców, pięciu rozwodników, pięciu męczenników. W krótkich niebieskich spodenkach, białych podkolanówkach, z plastikowym wiaderkiem, łopatką i grabkami siedzą w piaskownicy życia i z gorzką ironią opowiadają swoje historie. A nad nimi góruje sroga postać kobiety – eksżony – matki ich dzieci.

Po rozwodzie nie mają kontaktu z potomstwem albo kontakt ograniczony do 2 godzin co 2 tygodnie. Nie mają żadnego wpływu na wychowanie dziecka, na jego edukację i rozwój. Każda próba „widzenia się” z potomstwem w wyznaczonym terminie graniczy z cudem – bardzo często kończy się zamkniętymi z byle powodu drzwiami. A potem dostają smsy od dorosłych dzieci, że są marnymi ojcami, że nie było taty kiedy był najbardziej potrzebny.

Przedstawienie, a właściwie czarna komedia, lubelskiej Sceny Prapremier InVitro akcentuje skomplikowany i bardzo ważny temat „ojcostwa po rozwodzie” - skutecznie ignorowany w mediach, pomijany w debatach społecznych. Podkreśla marginalizację roli ojca w wychowaniu dzieci, jego usunięcie z życia córki czy syna, prowadzące do patologicznego rozwoju psycho – społecznego dziecka. W roli ojców wystąpili: Arkadiusz Cyran, Dariusz Jeż, Przemysław Sadowski, Jarosław Tomica, Karol Wróblewski.

Przed spektaklem odbyły się warsztaty pt."Drogi porozumienia" prowadzone przez Izabelę Śliwę. Przedstawienie i warsztaty zrealizowano w ramach Programu Teatr Polska - Jedziemy z Teatrem.

Zobacz co zobaczysz