MDK

Top-foto

27.07 - Koncert muzyki polskiej POLSKA NASZYM NATCHNIENIEM

Koncert odbędzie się 27 lipca o godzinie 19.00 w Kościele pw. Św. Lamberta (wstęp wolny). Spotkanie wypełni muzyka największych polskich kompozytorów m.in. F. Chopina, H. Wieniawskiego czy M. Karłowicza. Wystąpi 15 - osobowa orkiestra oraz trzech solistów. 

Koncert Unplugged Orchestra pod dyrekcją Michała Śmigielskiego oraz solistów: Barbary Borowicz – klarnet, Agnieszki Kadłubowskiej – sopran oraz Szymona Teleckiego – skrzypce.

Podczas dwóch części koncertu wykonane zostaną dzieła polskich kompozytorów.
Na początku usłyszymy dwie części Serenady na orkiestrę smyczkową G-dur op. 2 - Mieczysława Karłowicza – Romans i Walc. Utwór cieszy się wielką popularnością wśród orkiestr smyczkowych, jest to romantyczne dzieło o pięknej harmonii i rozbudowanej melodyce. Emocjonalność i stylistyka Serenady przenosi słuchacza w eleganckie przestrzenie pałacu polskiego końca XIX wieku.

Henryk Wieniawski – Wariacje na temat własny op. 15 – Temat z trzema pięknymi wariacjami poprzedzony molowym wstępem z elementami kadencji. Utwór ten jak większość dzieł Wieniawskiego charakteryzuje się bogatą różnorodnością technik skrzypcowych. Jest często wykonywany podczas recitali skrzypcowych na całym świecie.

Stanisław Moniuszko – Recytatyw i Aria Halki Gdyby rannym słonkiem z II aktu opery Halka. Jedna z najbardziej znanych polskich arii operowych. Halka, pierwsza opera o tematyce chłopskiej stała się polska operą narodową. Tematyka recytatywu i arii opowiada o tęsknocie i nieszczęśliwej miłości prostej dziewczyny do młodego dziedzica góralskich wiosek.

Ante Grin – Temat z wariacjami nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową – Wirtuozowski utwór, składający się z tematu i kilku wariacji przedstawiających bogata technikę klarnetową jak i szeroką paletę barw jaką dysponuje ten instrument.

II część koncertu to znane dzieła inspirowane folklorem polskim w nowych aranżacjach krakowskiego kompozytora Jarosława Płonki. W programie utwory na skrzypce/sopran
z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej.

Emil Młynarski - Mazur
Henryk Wieniawski – Dudziarz
Fryderyk Chopin – Życzenie
Stanisław Niewiadomski – Otwórz Janku
Henryk Wieniawski - Kujawiak a-moll
Grażyna Bacewicz – Oberek


Wykonawcy:
Unplugged Orchestra pod dyrekcją Michała Śmigielskiego
Barbara Borowicz – klarnet
Agnieszka Kadłubowska – sopran
Szymon Telecki - skrzypce

Logo Pl