25 Wrzesień 2021 19:00

  Koncert „Zapomniane pieśni ziemi radomszczańskiej” jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku i Tomka Drozdka multiinstrumentalisty, stypendysty FIK. Założeniem projektu jest wzmacnianie tożsamości kulturowej  poprzez zorganizowanie koncertu z 12 pieśniami ze zbioru zamieszczonego w książce „Pieśni ludowe ziemi radomszczańskiej” Marka Kopra wieloletniego pedagoga w szkołach muzycznych w Radomsku i Częstochowie, dyrygenta radomszczańskiego chóru Cantabile. Książka Marka Kopra została wydana w 2004 roku, jednak nagrania terenowe, na podstawie których autor dokonał zapisu nutowego i tekstowego pochodzą̨ z 1976. roku. Tomek Drozdek odpowiada za  stworzenie do nich nowych aranżacji muzycznych z wykorzystaniem polskich i zagranicznych instrumentów ludowych (m.in. lira korbowa, okaryny, drumle, cytra, citera, flety ludowe, ludowe instrumenty perkusyjne, klarnet ludowy) oraz współczesnych instrumentów (gitara klasyczna, akordeon, skrzypce), a także brzmień́ charakterystycznych dla szeroko pojętej muzyki współczesnej i nadanie utworom nowego wyrazu artystycznego. Koncert  przygotowany przez profesjonalnych muzyków, z bogatym dorobkiem artystycznym, poruszających się z powodzeniem w różnorodnych gatunkach muzycznych: Tomasza Drozdka, Jacka Dzwonkowskiego, Marzeny Lamch-Łoniewskiej z gościnnym udziałem Krzysztofa Stępnia – stypendysty FIK odbędzie się 25 września o godz.19.00 w sali widowiskowej MDK.
  Twórcy tego projektu chcą aby koncert „Zapomniane pieśni ziemi radomszczańskiej” był muzycznym śladem, dzięki któremu obszerny muzyczny dorobek twórców regionu dotrze do szerokiego grona odbiorców w każdym wieku. Wybrane pieśni, z których będzie się składał koncert dotyczą życia codziennego, zwyczajów i obrzędów mieszkańców  naszego regionu .Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

  Partnerami w realizacji koncertu są Miejski Dom Kultury w Radomsku i Powiat Radomszczański.

  Wejściówki na wydarzenie dostępne w kasie MDK.

  W ramach projektu zapraszamy do udziału w warsztatach śpiewaczych (dla osób +10 lat), które odbędą się w sali widowiskowej MDK, 25 września o godz. 10.00. Zapisy pod numerem tel. 502 073 088.

   

  obrazek