Rozpoczyna się w

2 Listopad 2024

02.11. - The Washing Machine

Łódzka grupa The Washing Machine regularnie od 2010r prezentuje klasyczne dzieła kina niemego w autorskiej oprawie muzycznej. Ta wyjątkowa podróż do zamierzchłych czasów kinematografii stanowi prawdziwy rarytas zarówno dla koneserów kina jak i fanów muzyki. Tym razem grupa taperów, postanowiła zmierzyć się z wybitnym dziełem George A. Romero – „Noc Żywych Trupów” (1968).

02.11.2024 | godz. 18.00 | wstęp za wejściówkami

Obraz, który przez wielu uważany jest za jedno z najważniejszych osiągnięć amerykańskiej kinematografii. Romero złamał wszelkie kody gatunku kina grozy. Czarno-biały film jako jeden z pierwszych odwoływał się do konwencji dokumentu. Groza nie narasta powoli, w półmroku, ale uderza gwałtownie, w świetle dnia. Zagrożeniem nie jest wyimaginowany, pojedynczy potwór – lecz nieuchronnie zbliżający się tłum zwykłych ludzi, mężczyzn w garniturach, gospodyń domowych, nawet dzieci i starców.

Opis filmu:
Rodzeństwo, Barbara i Johnny, odwiedzając grób rodziców natykają się na chorobliwie wyglądającego mężczyznę, który bez żadnego powodu atakuje ich. Barbarze udaje się zbiec, ale na tutejszym odludziu nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc. Zdana sama na siebie dociera do opuszczonego domu, do którego wkrótce dociera również ciemnoskóry Ben. Oboje barykadują się
w domu przed napływającą w te strony hordą spragnionych ludzkiego mięsa żywych trupów. ”Noc żywych trupów” przełamuje wszystkie możliwe tabu i zakazy w formie, która w dalszym ciągu wywołuje przerażenie, zaciekawienie i zdumienie, a przede wszystkim trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Porównywane z „Ptakami” Alfreda Hitchcocka i „Lśnieniem” Stanley’a Kubricka dzieło George’a Romero weszło na trwałe do biblioteki kinowych arcydzieł.