Miejski Dom Kultury
w Radomsku

27 Marzec 2021

06:00

60. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. W Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata. teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau. W tym roku autorką międzynarodowego orędzia jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren.

ŚWIATOWE ORĘDZIE Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU 2021 | HELEN MIRREN | PRZEKŁAD PAWŁA PASZTY

„To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki. Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą. Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu. Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi. Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata.

Nie mogę się doczekać.”

Helen Mirren

Helen Mirren to brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Zdobywczyni wielu nagród w tym Oskara w 2007 r. za rolę w „Królowej”, czterech nagród BAFTA, trzech Złotych Globów, czterech wyróżnień Emmy, dwóch nagród dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagrody dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji. W teatrze debiutowała jako Kleopatra w National Youth Theatre w 1963 r. Pracowała m.in. z Royal Shakespeare Company, Centre International de Recherche Théâtrale, z the Fringe. Występowała na West Endzie, a także z National Theatre na Broadwayu, gdzie zagrała szczególnie zapamiętane role w „Miesiącu na wsi” i „Tańcu śmierci”. W 2003 r. została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

27 marca to święto ludzi teatru. Jest to święto nie tylko twórców, realizatorów i artystów, ale też widzów, którzy zapełniając miejsca nadają sens twórczym poszukiwaniom. Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań ITI. W statucie czytamy m.in.: „ITI powstało w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.” 27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru. W 2007 roku główne obchody Światowego Dnia Teatru odbyły się w paryskiej siedzibie UNESCO. Międzynarodowy Instytut Teatralny został założony w 1948 r. w Pradze przez osiem państw, w tym Polskę. Obecnie działa pod auspicjami UNESCO, a jego sekretariat mieści się w Paryżu.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzymy artystom, twórcom, aktorom, realizatorom, wszystkim pracownikom i widzom niezapomnianych wrażeń teatralnych. By każde doświadczenie teatralne było inspirujące, bogate, różnorodne i poruszające! Niech wizyta w Teatrze będzie dla nas wszystkich źródłem przemyśleń, wzruszeń i radości. Niech czar i magia sceny teatralnej nigdy nie zgasną…

Skip to content