Miejski Dom Kultury
w Radomsku

ARTRA - Plastyka

Ewa Margas-Cyganek

obrazek

Ewa Margas-Cyganek, ur. 9 maja 1978 roku w Mońkach na Podlasiu. Absolwentka Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem uzyskała w Pracowni prof. Wernera Lubosa w 2003 roku. Od 2004 związana z Miejskim Domem Kultury w Radomsku, gdzie pracuje jako instruktor Klubu Plastyka. Artystka bierze udział w wystawach zbiorowych, plenerach malarskich, w 2019 roku twórca projektu artystycznego w ramach Małych Grantów: „Radomsko, zwyczajne-niezwyczajne”.

„Na codzień zajmuję się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i rzeźbą. Sztuka jest w moim życiu odkąd pamiętam, a wpływ na myślenie o niej miało niewątpliwie miejsce urodzenia- wschód Polski – Podlasie z jego tradycjami, dziką przyrodą i słowiańską emocjonalnością.
Inspiruje mnie kolor, przestrzeń i światło. Ideą mojego malarstwa jest pewna synteza. Obrazy tworzę z chaosu, z ekspresyjnego rysunku, który w moim procesie twórczym ulega uproszczeniu. Zostawiam to, co dla mnie jako artystki jest najbardziej istotne.
  Zajmuję się tematami związanymi z człowiekiem, przyrodą, przestrzenią i światłem. Człowieka przedstawiam jako figurę metaforyczną, obrazującą emocje, nastrój. Często przybiera on kształt embrionalnej, zamkniętej bryły. Kolor i ruch pędzla oddaje charakter niepokoju i tajemnicy, wprowadzam odbiorcę w swój wyciszony świat.”  Ewa Margas – Cyganek
 

Do namalowania obrazu  „CYRK”, zainspirowała mnie rzeczywistość, w której aktualnie się znajdujemy. Surrealistyczne wizje zwierząt popisujących się na wyimaginowanej arenie, to metafora tych czasów.

Skip to content