Miejski Dom Kultury
w Radomsku

ARTRA - Plastyka

stanisław Imieniński

obrazek

Stanisław Imieniński – urodził się 8 maja 1940r. w Radomsku. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie. W swojej twórczości zajmował się malarstwem sztalugowym. Pracował szpachlą w klasycznej technice olejnej.

Malował od najwcześniejszych lat, jednak dopiero po przejściu na rentę mógł poświecić się całkowicie malarstwu sztalugowemu. W 1988r. otrzymał uprawnienia artysty plastyka w dziedzinie malarstwa nadane przez Ministerstwo Kultury i sztuki.

Pracował z dziećmi jako instruktor plastyki w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

Obrazy Stanisława Imienińskiego były eksponowane na ponad stu wystawach w galeriach BWA, muzeach, galeriach miejskich, salach radnych, zakładach pracy, bankach, fabrykach. Dziesiątki obrazów sprzedał prywatnym nabywcom w Polsce, Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych. Znajdują się też w Nowym Sączu, Żywcu i Bełchatowie.

obrazek

„Móy rys życia?! Znak zodiaku: Byk      i zaraz okupacja.

Oficjalnie krótka a dla mnie długa, długa i…

Uczyłem się dalej i tylko średnie plastycznej

Chciałem być artystą i z tego chcenia wylądowałem w Ludowym Wojsku Polskim

Zaraz zrobiło mi się dobrze. Potem to tylko polityka, jeszcze raz polityka, małżeństwo, dzieci,

Zdobywanie mieszkania, zaszczytne i   z dobroci PZP – erki państwowe pracowanie.

No i w 1980 rok. Wielki Rok. Rok etosu. Rok zmian. Znów polityk. A wtedy? – trach! Złamałem kręgosłup. I tak stałem się inwalidą, a przez Ministra Kultury naprawdę uprawnionym artystą plastykiem. To ci zaszczyt! Oj! Oj! Aż mi lżej od braku szmalu. Później tez trochę polityki. Przepraszam! – Za brak miejsca na tak zwany życiorys artystyczny. To wina formatu i teraźniejszej konieczności oszczędzania na remont po PRL-u, Ale kultury też!”

Stanisław Imieniński, maj 1991r.

Skip to content