Noc Sylwestrowa z MDK

Koncertowe powitanie Nowego Roku w niepowtarzalnej atmosferze lat 20 i 30 tylko w MDK. 

W tą wyjątkowa noc zapraszamy na koncert pt „Jej portret” ukazujący wizerunki najsłynniejszych artystek estradowych minionego stulecia. Utwory m.in. Hanki Ordownówny, Toli Mankiewiczówny, Kaliny Jędrusik, Anny German,  Ireny Santor i Alicji Majewskiej wykonają:

Magdalena Sowa-Zyzańska – wokal
Kinga Kutrzuba – wokal
Paweł Łukasik – altówka
Artur Łukasik – kontrabas
Joanna Błażej – Łukasik fortepian, słowo wiążące
 
Bilety: w przedsprzedaży – 60 zł
po 20 grudnia – 80 zł.
 
31.12.2022 r., godz. 20.00
sala kameralna MDK.
 
obrazek

Koncert Pieśni Patriotycznych i Partyzanckich

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych i Partyzanckich. Tym razem przed radomszczańską publicznością wystąpiło Stowarzyszenie  Muzyki Chóralnej „Cantabile” z koncertem „Niech pieśń poniesie wiatr”. 19 listopada 2022 roku w wypełnionej po brzegi sali kameralnej zabrzmiały m. in. utwory i pieśni partyzanckie Henryka Fajta. Członkowie Chóru zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewania.

obrazek

Moja Ojczyzna – koncert pieśni patriotycznych

W niedzielne popołudnie w sali tanecznej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbył

się kolejny Koncert Pieśni Patriotycznych „Moja Ojczyzna” w wykonaniu Chóru Seniora „Złota Nutka” pod kierownictwem Zdzisława Nowaka.

 

obrazek

Koncert Zespołu„Apassionata”

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się koncert w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

13 listopada 2022 roku w wypełnionej po brzegi sali kameralnej dla radomszczańskiej
publiczności wystąpił Zespół „Apassionata” z Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem Więcej” pod kierownictwem Justyny Szalińskiej i Małgorzaty Wesołowskiej z programem artystycznym „Maria Konopnicka jakiej nie znamy”.
 
Tym pięknym i wyjątkowym koncertem zakończyliśmy w Miejskim Domu Kultury obchody Narodowego Święta Niepodległości.
obrazek

Narodowe Święto Niepodległości

W MDK koncertem „Babie lato” w wykonaniu Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej uczciliśmy obchody Narodowego Święta Niepodległości. Koncert wypełniły znane i lubiane przez radomszczańską publiczność piosenki z repertuaru kapeli oraz pieśni o charakterze patriotycznym. Po koncercie prowadzona była zbiórka publiczna na leczenie dla Ani Kaczyńskiej.

obrazek

Koncert „Ave Maria przez wieki”

„Ave Maria przez wieki” w wyk.Magdaleny Sowy-Zyzańskiej (sopran) i Joanny Błażej-Łukasik (akompaniament, prowadzenie konceru) to muzyczna podróż od Bogurodzicy po współczesne kompozycje i aranżacje modlitwy Ave Maria. Pośród kompozycji muzycznych znajdują się m.in.;Bogurodzica A.Stradella: Pieta Signore J.S.Bach/Ch.Gounod: Ave Maria F.Schubert: Ave Maria G.Caccini: Ave maria M.Żukowski: Błogosław Matko G.Verdi: Ave Maria P.Mascagni: Ave Maria J.Świder: Ave Maria

Koncert zorganizowany przez MDK w Radomsku odbył się 1 pażdziernika 2022 w Klasztorze Franciszkanòw w ramach Tygodnia Św.Franciszka.

 
 
 
obrazek

„Na sarmacką nutę” – koncert inscenizowany

Zielony mosteczek, Prząśniczka, Krakowiaczek, Szła dzieweczka  –  pieśni i piosenki ludowe rozbrzmiały w sali kameralnej w niedzielne popołudnie. Przed radomszczańską publicznością wystąpili artyści i soliści Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Orkiestra Kameralna im. Jana Kiepury. Koncert odbył się w ramach cyklu koncertów inscenizowanych, którego realizatorem jest Fundacja Canto Pro Classica. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022

Fot.Marcin Mielczarek Zaczarowane Ujęcia

Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej Grocholice

Melodie wojskowe, utwory patriotyczne i kompozycje muzyki rozrywkowej zagrała Miejska Orkiestra Dęta Grocholice. Koncert Orkiestry odbył się w Parku Świętojańskim 15 sierpnia z okazji Dnia Wojska Polskiego.

obrazek

Koncert „Piosenko ma, z żołnierzem chodź”

W Miejskim Domu Kultury odbył się koncert w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. 14 sierpnia 2022 roku w wypełnionej po brzegi sali kameralnej odbył się koncert „Piosenko ma, z żołnierzem chodź’ w wykonaniu Chóru Seniorów „Romantica” pod kierownictwem Jana Mielczarka, który zaprosił publiczność do wspólnego śpiewania.

 

obrazek

Powarsztatowy jam session

Koncert podsumowujący warsztaty muzyczne był prawdziwie artystyczną ucztą! Wielkie brawa dla niezwykle utalentowanej radomszczańskiej młodzieży i instruktorów: Pola Chobot – śpiew, Adam Baran – gitara elektryczna, Piotr Zygma – gitara basowa i Przemysław Pacan – perkusja

„Obywatel jazz. Bolewski & Tubis grają Ciechowskiego” – koncert

Na zakończenie Rodzinnego Rajdu Rowerowego odbył się koncert „Obywatel jazz. Bolewski & Tubis grają Ciechowskiego”. W Parku Świętojańskim publiczność usłyszała najbardziej znane utowry Grzegorza Ciechowskiego oraz własne kompozycje artystów. Bolewski & Tubis to wyjątkowy i oryginalny w skali kraju duet, Radosław Bolewski – wokal, perkusja oraz Maciej Tubis – fortepian i syntezator basowy. Ich muzyka określana jest jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie.

obrazek

Koncert Kapel Podwórkowych

10 lipca w sali tanecznej MDK odbył się Koncert Kapel Podwórkowych. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się do utworów Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej, Kapeli Podwórkowej z Brzeźnia, Kapeli Podwórkowej „Szadkowiacy” oraz Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej Grupa „Romana”. 

obrazek

Koncert na początek lata

Muzycznie powitaliśmy lato! W niedzielne popołudnie Towarzystwo Śpiewacze im. S. Moniuszki podczas „Koncertu na początek lata” zaśpiewało utwory muzyki filmowej, musicalowej i gospel. Publiczność usłyszała m.in. „Oh, Happy day”, „Zero to hero”, „My Fair Lady”, „Między ciszą a ciszą”, „Deep River”. Dyrygent chóru: Maciej Salski, akompaniament: Zbigniew Rymarczyk

Fot. Zaczarowane Ujęcia Marcin Mielczarek

obrazek

Dni Radomska z udziałem naszych zespołów

11 czerwca podczas Dni Radomska wystąpiły nasz zespół wokalny Tęczowe Nutki. Dziewczyny dały czadu na dużej scenie. Wszystko pod bacznym okiem instruktor Justyny Szalińskiej. Nie zabrakło również wspólnego występu z Radomszczańską Kapelą Podwórkową. 

 

obrazek

Mały Chór Wielkich Serc

Niemal 50 dziecięcych wykonawców wystąpi 5 czerwca podczas koncertu „Mały Chór Wielkich Serc” w ramach XXI Radomszczańskich Dni Rodziny.

Na koncert, który odbędzie się o godz. 19.00 zapraszają Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku.

sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami

 

obrazek

Dla Ciebie Mamo

Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. W Polsce życzenia naszym Matkom składamy 26 maja i jest to to wyjątkowy dzień w kalendarzu i bardzo ważne święto. Dlatego też w sobotnie popołudnie rozpoczęliśmy cykl koncertów, które wpisują się w obchody Dnia Matki.
 
22 maja na scenie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku dla wszystkich Mam odbył się wielopokoleniowy koncert podczas, którego wystąpił Chór Seniora „Serenada”z programem
muzycznym „Dla Ciebie Mamo”. O swoich Mamach nie zapomniały także dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 6 w Radomsku, a swoją wdzięczność, miłość i szacunek wyraziły podczas spektaklu pt. „Kwiatki”.
Nie zabrakło także wspaniałych recytacji w wykonaniu Mai Paradowskiej i Norberta Zgrzebnickiego oraz członków Chóru Pani Elżbiety Śpiewak i Wandy Małek, a swoim pięknym dziewczęcym głosem dla wszystkich Mam zaśpiewała Anna Stefaniak.
 
Podczas koncertu mamy nie kryły łez wzruszeń, a piękne występy Chóru oraz swoich dzieci tych małych i tych dużych nagrodziły gromkimi brawami. Uroczystość przebiegała w ciepłej, miłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci każdej Mamy.
obrazek

KONCERT WIOSENNY – SONATA

KONCERT WIOSENNY - SONATA

Koncertem Wiosennym „Sonata”  rozpoczęliśmy majówkę i obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Wspólnie z Krzesimirem Dębskim i Andrzejem Rybińskim wystąpili:  Maestro Orkiestra, Orkiestra Dęta Expresja, artyści ze Studia Wokalnego GOK w Gidalch, Zespół Tęczowe Nutki z MDK w Radomsku oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Przedborzu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Rędzinach i Szkoły Podstawowej w Kościelcu.

Koncertowi towarzyszyła zbiórka pieniędzy na rzecz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Kamil” w Strzałkowie.

Koncert odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Radomska Jarosława Ferenca oraz Starosty Powiatu Radomszczańśkiego Beaty Pokory.

obrazek

Muzyczna Majówka

Radomszczańska Kapela Podwórkowa i Tęczowe Nutki zakończyli Wielką Majówkę. Oba zespoły wystąpiły 3 maja w koncercie poświęconym Zdzisławowi Szczerbińskiemu. Radomszczański muzyk odszedł całkiem niedawno. Przez wiele lat był członkiem kapeli, wychowawcą kilku pokoleń młodzieży, artystą, animatorem kultury. To było wyjątkowe muzyczne spotkanie. Koncert poprowadził dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku Krzysztof Zygma, a publiczność długo nie chciała wypuścić artystów z plenerowej sceny przy ulicy Reymonta.

Warsztaty i pokaz tańca orientalnego – pomagamy Ukrainie

9 kwietnia z Fundacją Instytut Radomsko Miasto Otwarte i dyrektorem Fundacji Dawidem Wawryką zorganizowaliśmy warsztaty tańca orientalnego „Taniec orientalny – Radomsko dla Ukrainy”. Zajęcia prowadziła pani Olga, zawodowa tancerka z Ukrainy, która wraz z rodziną  znalazła schronienie w Radomsku.

„To TY” – widowisko słowno-muzyczne

Z okazji Dnia Kobiet w MDK  odbyło się 10 marca widowisko słowno-muzyczne „To ty”. Program wykonali: grupa teatralna „Przekora” i zespoł „Appassjonata”. 

 

Dziękujemy!

obrazek

Koncert „Radomsko dla Ukrainy”

„Podaj rękę Ukrainie” …w niedzielne popołudnie w MDK odbył się koncert „Radomsko dla Ukrainy” jako wyraz solidarności z Ukrainą. Na koncert zaprosił Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc i Miejski Dom Kultury w Radomsku. Przed radomszczańską i ukraińską publicznością wystąpili radomszczańscy artyści: Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku, soliści Studia Piosenki z Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach kierowanego przez Violettę Ojrzyńską, podopieczni Fundacji „Promień Radości”, Dominik Żulicki oraz młodzież z Teatru „Rekwizytornia” MDK . Na zkończenie wspólnie zaśpiewano „Podaj rękę Ukrainie”

obrazek

Czesław Mozil Solo

28 stycznia na scenie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku wystąpił Czesław Mozil, muzyk , duńsko-polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, akordeonista, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna. Dzisiejszy spektakl stanowił swoiste połączenie koncertu i monodramu. Publiczność usłyszała stare, znane piosenki Mozila oraz te pochodzące z nowej płyty #IDEOLOGIAMOZILA.

obrazek

RADOMSZCZAŃSKIE KOLĘDOWANIE „HEJ, KOLĘDY TO CZAS”.

RADOMSZCZAŃSKIE KOLĘDOWANIE „HEJ, KOLĘDY TO CZAS”

Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku przy współpracy z Miejskim Domem Kultury w Radomsku 16 stycznia 2022 r. o godz. 16.00 zaprosił mieszkańców na Radomszczańskie Kolędowanie „Hej, kolędy to czas”. Kolędy, pieśni o charakterze bożonarodzeniowym i świątecznym zaprezentowali: Zespół „Appassionata”, Zespół „A-Z”, Zespół „Bel Canto”, Chór „Melodia”, Chór „Serenada”, Chór „Złota Nutka”, Zespół Ludowy „Z okolic Młyna” . Przedstawienie jasełkowe w reżyserii Anity Pawlak Zygmy przygotowała Młodzieżowa Grupa Teatralna „Rekwizytornia Teatr” z MDK.

Walce świata – Koncert Noworoczny z Orkiestrą Solistów Wiedeńskich

To był niezwykły wieczór. Na naszej scenie Orkiestra Solistów Wiedeńskich pod dyrekcją radomszczanina, Piotra Gładkiego i najpiękniejsze walce świata. Serca publiczności podbiła też solistka – Anita Maszczyk. Dwie godziny muzyki, humoru, a na koniec ta burza oklasków. Były też niespodzianki. Naszym gościom w jednym z utworów towarzyszyła Orkiestra Dęta „Expresja” Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Było pięknie. Dziękujemy naszej widowni. Wraz z Państwem z przytupem weszliśmy w Nowy Rok.

obrazek

Koncert z okazji 110. rocznicy urodzin Henryka Fajta

KONCERT Z OKAZJI 110. ROCZNICY URODZIN HENRYKA FAJTA.

 

Z okazji 110. rocznicy urodzin Henryka Fajta w Miejskim Domu Kultury w Radomsku 22.01.2022 r. zorganizowany został koncert, w którym przypomnieliśmy piosenki skomponowane przez Profesora Fajta. Na scenie MDK wystąpił Chór „Złota Nutka”. Chórzyści zaśpiewali utwory: „Jędrusiowa dola”, „Leśna Samosierra”, „Z za chmur miesiączek”, „Piosenko ma”, „Tęskonota”, „Wesoło ze śpiewem”. Przygotowana prezentacja multimedialna poświęcona Profesorowi obudziła wspomnienia wśród uczniów i wychowanków przybyłych na koncert. O Henryku Fajcie wspominali m.in.: Wanda Sobczyk, Stanisław Sankowski, Jacek Tarnowski,  Zdzisław Nowak. Mieczysław Tkacz i Wanda Sobczyk na zakończenie koncertu zaśpiewali jeden z najpiękniejszych utworów Profesora zatytułowany „Bajka”.

Z powodu pandemii koncert odbył się w okrojonym składzie.

Kolędowanie z Radomszczańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”

Minęły właśnie święta Bożego Narodzenia oraz Noc Sylwestrowa i nastał nowy 2022 rok. Trwa też czas kolędowania. Kolęda wraz z innymi symbolami Świąt, m.in. choinką, Wigilią, spotkaniami w gronie rodzinnym, ozdobami i daniami świątecznymi, wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. W taki  niesamowity, magiczny, ciepły klimat wprowadził nas Radomszczański Uniwersytet III Wieku „Wiem więcej”, który zaprezentował nam spektakl bożonarodzeniowy „Białe płatki”. W programie wystąpił zespół wokalny „Appassionata”, grupa teatralna „Przekora”, Teresa Moszkowicz oraz gościnnie Bartosz Zawolik.

obrazek

Mamma Mia!Sylwester z piosenkami ABBY

MAMMA MIA! SYLWESTER Z PIOSENKAMI ABBY

Co to był za Sylwester! Stary rok żegnaliśmy śpiewająco – największymi przebojami ABBY. W szalone lata 70 i legendarny klimat hitów ABBY porwali nas: Karolina Sambor -Kobiałka (śpiew), Michał Szczepan (śpiew), Elżbieta Chlebek (śpiew), Marek Anton (śpiew), Michał Ostalski (fortepian), Sylwia Ostalska (wiolonczela elektryczna), Tomasz Kiepura (gitara basowa), Wojciech Gorzelak (perkusja), Wojciech Zalewski (gitara elektryczna). A publiczność bawiła się przy m.in. „Dancing Queen”, „Mama mia”, „Money, money, money”, „Waterloo”, „Gimmie, gimmie, gimmie”, „Happy New Year”, „The winner takes its all”. Nie zabrakło noworocznych życzeń i toastu, a bisującą publiczność porwały taneczne rytmy.

Niedzielny Poranek Filmowy + warsztaty wokalne

W niedzielę podczas Porannego Poranku Filmowego wystąpił Dziecięcy Zespół Wokalno-Instrumentalny „Tęczowe nutki”. Warsztaty dla najmłodszych poprowadziła instruktor MDK, Pani Justyna Szalińska. Następnie odbyła się premiera filmu animacji polkatkowej z Pracowni Plastycznej MDK „Filmo-plast”

obrazek

OPAL 2021

4 grudnia w MDK  odbył się XXXVI Ogólnopolski Festiwal Artystyczny OPAL 2021. Od rana w szranki konkursowe stanęli uczestnicy Konkursu Recytatorskiego. Następnie  odbyły się warsztaty muzyczne i  literackie oraz Koncert Zuchów. Festiwal zakończył Koncert Finałowy, któremu towarzyszyło wręczenie nagrody druhny Rosi.

obrazek

Światowy Dzień Seniora

W sobotnie popołudnie 20 listopada 2021 sala widowiskowa Miejskiego Domu Kulturyw Radomsku gościła swoją najwierniejszą publiczność czyli Seniorów.

Z okazji Światowego Dnia Seniora Miasto Radomsko, Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiem Więcej oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku zorganizowali spotkanie edukacyjno – artystyczne dla radomszczańskich Seniorów. Na początku imprezy wszystkim przybyłym gościom życzenia złożyli Prezydent Miasta Radomsko dr Jarosław Ferenc, Starosta Powiatu Radomszczańskiego Pani Beata Pokora i Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku Pan Krzysztof Zygma. Podczas spotkania wystąpił prof. Mariusz Jędrzejko z wykładem „Babcia i dziadek jako przewodnicy w dorosłym życiu. Czego naprawdę potrzebują dzieci w pędzącym świecie”. Natomiast w części artystycznej wystąpili seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego „Wiem Więcej”: Aleksandra Włodarek z minikoncertem „Bombonierka” oraz grupa wokalna „Apassionata” z programem muzycznym „Nasze randez vous”. Spotkanie prowadziła Jolanta Dąbrowska.

obrazek

„Gdy muzyka staje się legendą” Spotkania z muzyką 2021/2022

Za nami kolejny koncert współorganizowany wraz z Filharmonią Narodową w ramach „Spotkań z muzyką 2021/2022”.
Podczas koncertu 23.11 pt.”Gdy muzyka staje się legendą”, młodsi słuchacze mieli okazję wysłuchać opowieści z różnych zakątków świata i zatopić się w muzyce prezentowanej przez trójkę artystów grających na skrzypcach, puzonie i fortepianie.
obrazek

„Nasza droga do Niepodległej” – koncert

Gromkie brawa zakończyły koncert Radomszczańskiego Chóru Seniorów „Romantica”. Zespół pod dyrekcją Jana Mielczarka porwał publiczność. Koncert pieśni i piosenek patriotycznych „Nasza droga do Niepodległej” był kolejnym z punktów programu obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Publiczność chętnie dołączyła do wspólnego śpiewania i nie chciała wypuścić artystów ze sceny.

„Dla Niepodległej” – wieczornica

W ramach obchódw Narodowego Święta Niepodległości, 12 listopada 2021 odbyła się wieczornica „Dla Niepodległej”. Wieczornicę przygotowali Chór Seniora MDK „Złota Nutka” oraz Młodzieżowa Grupa Teatralna „Rekwizytronia Teatr”.

Koncert „Milion nowych szans”

Pochodzący z Radomska wokalista – Julian Lesiński wystąpił wraz z zespołem na deskach Miejskiego Domu Kultury 24 października 2021! Artysta zaprezentował radomszczańskiej publiczności piosenki ze swojej najnowszej płyty “Milion nowych szans”. To niezwykła mieszanka popowych brzmień, emocjonalnych tekstów opatrzonych mocnym i charyzmatycznym głosem wokalisty. Jak przyznaje sam artysta – krążek powstał na bazie jego przemyśleń i osobistych przeżyć. Niektóre utwory poruszają swoją szczerością i klimatem, inne powodują, że nie można przestać się uśmiechać.

Do współpracy przy albumie artysta zaprosił polskich jak i zagranicznych twórców. Większość piosenek powstała w Szwecji, a za muzykę i produkcję odpowiadają Simon Johansson i Niklas Berqvist. Na płycie znaleźć można także kompozycje uznanego białostockiego producenta Marka Kubika, Piotra Belaka, Krzysztofa Milewskiego czy Martina Skowrońskiego.

Autorami tekstów są:
Aidan O’Connor, Georgios Kalpakidis, Nikos Sofis czy frontman zespołu ATLVNTA – Kamil Durski.

Podczas koncertu wystąpili:
Grzegorz Fiedorowicz – instrumenty klawiszowe
Łukasz Stępniewicz – gitara
Piotr Kowalewski – bas
Vlodi Tafel – perkusja
Monika Horodek – wokal

Pojawią się również goście specjalni. Zapraszamy na wieczór pełen emocji, wzruszeń oraz
dobrej energii.

Koncert odbędzie się w niedzielę 24. października o godzinie 18:00 w sali widowiskowej MDK.
Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są dostępne w kasie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

obrazek

Koncert Chóralny „Poezja i Muzyka” . XII Spotkania Chóralne

W sobotnie popołudnie 23 października 2021 roku w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbył się Koncert Chóralny pt. „Poezja i Muzyka” w stulecie urodzin Tadeusza Różewicza w ramach XII Spotka Chóralnych. W koncercie wystąpili: Chór Stowarzyszenie Muzyki Chóralnej „CANTABILE” z Radomska, Chór Nauczycielski „CANTO” z Przysuchy, Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Męski „POCHODNIA” z Częstochowy oraz Zespół Ludowy „PILICZANIE” z Sulejowa. Oprócz muzyki w trakcie koncertu można było posłuchać wspaniałej poezji Tadeusza Różewicza w wykonaniu Elżbiety Jóźwiak i Jadwigi Stankiewicz. Całą imprezę poprowadzili Maria Jadczyk i Stanisław Ból.

 

obrazek

Koncert zespołu „Śląsk”

17 października 2021 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który został zorganizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude  Mater im. Krzysztofa Pośpiecha. Patronat honorowy nad koncertem objął Pan Jarosław Ferenc Prezydent Miasta Radomska.

Zadanie współfinansowane było ze środków Urzędu marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, natomiast organizatorami koncertu byli: Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Województwo Łódzkie, Miasto Radomsko, Wspólnota Gaude Mater oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku

Zespół powstał w 1953 r. Jego założycielami byli Stanisław Hadyna oraz Elwira Kamińska. Jego skład obejmuje balet, chór i orkiestrę. W repertuarze zespołu znajdował się początkowo folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni z regionu Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Obecnie obejmuje on polskie pieśni i tańce ze wszystkich regionów, a ponadto opery, oratoria i muzykę sakralną. Poprzez swoją działalność, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” kultywuje tradycje i historię nie tylko regionu, ale całej Polski, koncertując w kraju i zagranicą

obrazek

Koncert „Zapomniane pieśni ziemi radomszczańskiej”

25 września na scenie MDK odbył się koncert „Zapomniane pieśni ziemi radomszczańskiej”, który był wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku i Tomka Drozdka multiinstrumentalisty, stypendysty FIK. Założeniem projektu było wzmacnianie tożsamości kulturowej  poprzez zorganizowanie koncertu z 12 pieśniami ze zbioru zamieszczonego w książce „Pieśni ludowe ziemi radomszczańskiej” Marka Kopra, wieloletniego pedagoga w szkołach muzycznych w Radomsku i Częstochowie, dyrygenta radomszczańskiego chóru Cantabile. Książka Marka Kopra została wydana w 2004 roku, jednak nagrania terenowe, na podstawie których autor dokonał zapisu nutowego i tekstowego pochodzą̨ z 1976 roku.  Tomek Drozdek stworzył do nich nowe aranżacji muzyczne z wykorzystaniem polskich i zagranicznych instrumentów ludowych (m.in. lira korbowa, okaryny, drumle, cytra, citera, flety ludowe, ludowe instrumenty perkusyjne, klarnet ludowy) oraz współczesnych instrumentów (gitara klasyczna, akordeon, skrzypce), a także brzmień́ charakterystycznych dla szeroko pojętej muzyki współczesnej i nadał utworom nowego wyrazu artystycznego. Koncert  zagrali profesjonalni muzycy, z bogatym dorobkiem artystycznym, poruszający się̨ z powodzeniem w różnorodnych gatunkach muzycznych: Tomasz Drozdek, Jacek Dzwonkowski, Marzena Lamch-Łoniewska z gościnnym udziałem Krzysztofa Stępnia – stypendysty FIK.
Twórcy tego projektu chcieli aby koncert „Zapomniane pieśni ziemi radomszczańskiej” był muzycznym śladem, dzięki któremu obszerny muzyczny dorobek twórców regionu dotrze do szerokiego grona odbiorców w każdym wieku. Wybrane pieśni, prezentowane podczas koncertu dotyczą̨ życia codziennego, zwyczajów i obrzędów mieszkańców  naszego regionu. .Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

 

Partnerami w realizacji koncertu są Miejski Dom Kultury w Radomsku i Powiat Radomszczański.

 

obrazek

„KRÓLOWA ŚNIEGU” OPERA NA PODSTAWIE BAŚNI H.CHR.ANDERSENA SPOTKANIA Z MUZYKĄ 2021/2022

21 września odbył się pierwszy koncert w ramach cyklu  „Spotkania z muzyką 2021/2022”. Tym razem artyści Filharmonii Narodowej zabrali dzieci i młodzież do krainy lodu „Królowej śniegu” – bo tak brzmiał tytuł opery wykonanej dla młodszej publiczności. Zapraszamy na kolejne koncerty w ramach naszego cyklu współorganizowanego wraz z Filharmonią.

obrazek

Koncert FORSAL i 100.odcinek programu KULTURA MA GŁOS

100.odcinek programu „Kultura ma głos” to powód do świętowania! 2 września 2021 w sali widowiskowej na dużym ekranie obejrzeliśmy jubileuszowy program „Kultura ma głos”. Potem w muzycznym show zaprezentował się zespół FORSAL.  Muzycy: Jakub Konieczko (śpiew, harmonijka ustna), Nikodem Gosławski (gitara elektryczna), Dariusz Drążkiewicz (instrumenty klawiszowe, organy hammonda), Wojciech Pachuta (gitara basowa i realizator programu „Kultura ma głos”) oraz Damian Smoliński (perkusja) zagrali autorskie utwory w klimacie blues, rock i rock & roll.

obrazek

Jubileusz 20-lecia Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku 29 sierpnia 2021 r. Jubileusz 20-lecia działalności świętowała Radomszczańska Kapela Podwórkowa. Z tej okazji zorganizowany został koncert z udziałem Jubilatów dla radomszczańskiej publiczności. W repertuarze koncertu znalazły się znane i lubiane piosenki m.in. „Cicha woda”, „Panna Andzia”, „Madagaskar”, „Mexicana”. Były gratulacje, życzenia, kwiaty, oklaski i bisy dla widzów.

Kapela wystąpiła w składzie:

– Grażyna Sabady – śpiew,

– Stanisław Żyła – gitara, śpiew

– Jacek Żyła – saksofon, akordeon,

– Edward Filipek – akordeon,

– Andrzej Stefani – gitara basowa

obrazek

Koncert T.ETNO

Drumla, lira korbowa, kalimba, tank drum… te i wiele innych instrumentów można było usłyszeć podczas muzycznego spotkania z multi-instrumentalistą Tomaszem Drozdkiem (T.ETNO). Dziękujemy za fantastyczny koncert podczas którego mogliśmy usłyszeć brzmienie nietypowych instrumentów i odkryć właściwości muzyczne w przedmiotach, których byśmy nawet nie podejrzewali o taki potencjał!
 
obrazek

Instrumenty świata z T.ETNO

24 sierpnia w MDK rozpoczął się kolejne, wakacyjne warsztaty. Zajęcia prowadzone przez Tomasza Drozdka z T.ETNO to propozycja dla każdego, kto lubi muzykę. Uczestnicy w trakcie spotkania poznają wyjątkowe instrumenty z różnych stron świata i uczą się na nich grać. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć podczas wspólnego koncertu z T.ETNO już 27 sierpnia o godz. 18.00 na sali widowiskowej MDK.

obrazek

„Nie ma dla mnie innych miejsc” czyli o historii na rockowo

„Nie ma dla mnie innych miejsc”to nietypowa muzyczna podróż przez historię Polski.  13 sierpnia 2021 odbył się koncert w wykonaniu Poli Chobot (wokal), Adama Barana ( gitara), Piotra Zygmy (gitara basowa) i Przemysława Pacana (perkusja). Koncert wypełniły nowe aranżacje wielkich rockowych polskich przebojów m.in. „Biała flaga”, „Zamki na piasku”, „Chcemy być sobą”. Scenariusz koncertu – Jolanta Dąbrowska, off – Krzysztof Zygma. Muzyczne spotkanie było również podsumowaniem warsztatów muzycznych prowadzonych przez wykonawców koncertu – na scenie wystąpili uczestnicy warsztatów. Koncert wprowadził w obchody Święta Wojska Polskiego.

obrazek

Rozpoczęcie warsztatów muzycznych