27 Wrzesień 2021

25 września na scenie MDK odbył się koncert „Zapomniane pieśni ziemi radomszczańskiej”, który był wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku i Tomka Drozdka multiinstrumentalisty, stypendysty FIK. Założeniem projektu było wzmacnianie tożsamości kulturowej  poprzez zorganizowanie koncertu z 12 pieśniami ze zbioru zamieszczonego w książce „Pieśni ludowe ziemi radomszczańskiej” Marka Kopra, wieloletniego pedagoga w szkołach muzycznych w Radomsku i Częstochowie, dyrygenta radomszczańskiego chóru Cantabile. Książka Marka Kopra została wydana w 2004 roku, jednak nagrania terenowe, na podstawie których autor dokonał zapisu nutowego i tekstowego pochodzą̨ z 1976 roku.  Tomek Drozdek stworzył do nich nowe aranżacji muzyczne z wykorzystaniem polskich i zagranicznych instrumentów ludowych (m.in. lira korbowa, okaryny, drumle, cytra, citera, flety ludowe, ludowe instrumenty perkusyjne, klarnet ludowy) oraz współczesnych instrumentów (gitara klasyczna, akordeon, skrzypce), a także brzmień́ charakterystycznych dla szeroko pojętej muzyki współczesnej i nadał utworom nowego wyrazu artystycznego. Koncert  zagrali profesjonalni muzycy, z bogatym dorobkiem artystycznym, poruszający się̨ z powodzeniem w różnorodnych gatunkach muzycznych: Tomasz Drozdek, Jacek Dzwonkowski, Marzena Lamch-Łoniewska z gościnnym udziałem Krzysztofa Stępnia – stypendysty FIK.
Twórcy tego projektu chcieli aby koncert „Zapomniane pieśni ziemi radomszczańskiej” był muzycznym śladem, dzięki któremu obszerny muzyczny dorobek twórców regionu dotrze do szerokiego grona odbiorców w każdym wieku. Wybrane pieśni, prezentowane podczas koncertu dotyczą̨ życia codziennego, zwyczajów i obrzędów mieszkańców  naszego regionu. .Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Partnerami w realizacji koncertu są Miejski Dom Kultury w Radomsku i Powiat Radomszczański.