Miejski Dom Kultury
w Radomsku

Inne

23 Czerwiec 2020

00:00

Moja pierwsza książka - videotutorial dla młodych czytelników

Miejska Biblioteka Publiczna bierze udział w akcji „Moja pierwsza książka – videotutorial dla młodych czytelników”. Szczegóły poniżej:
 
 
Pisarz to ma fajne życie!
Nie musi wstawać o 6 rano do pracy. Jak ma wenę, to pisze, jak nie – siedzi na werandzie domu z ciepłą herbatą i gromadką psów oraz kotów 🙂 Marzy Ci się take życie? To popatrz, jest konkurs:
„Moja pierwsza książka – videotutorial dla młodych czytelników” to wirtualne spotkania-warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, marzących o tym, żeby tworzyć książki: zostać pisarzem lub ilustratorem.
Znani i nagradzani autorzy wydawnictwa Akapit Press opowiedzą o tajnikach swojej pracy i dadzą młodym twórcom konkretne wskazówki:
jak ćwiczyć warsztat literacki w domu i w szkole?
skąd czerpać inspirację?
jak stworzyć wiarygodnych bohaterów, wyposażyć ich w niepowtarzalne charaktery i własny język?
jak krok po kroku skonstruować fabułę, która wciąga od pierwszej strony?
A wreszcie:
jak zilustrować napisaną historię?
czym jest storyboard i jak go stworzyć?
jakich materiałów i przyborów używać do profesjonalnego ilustrowania?
Filmiki będą skierowane do uczniów w wieku 10–14 lat.
 
Następnie Akapit Press zaprasza do twórczego konkursu. Po napisaniu i zaprojektowaniu własnych książek, uczestnicy nagrają filmy, na których je zaprezentują. Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone przez wydawnictwo: do wygrania czytnik e-booków oraz książki z autografami pisarzy biorących udział w akcji.
 
Do projektu wydawnictwo zaprosiło swoich najlepszych autorów, którzy odbyli setki spotkań z dziećmi i młodzieżą w Polsce i za granicą. Ich znakomity warsztat literacki idzie w parze z ważną umiejętnością dialogu z młodymi czytelnikami.
#AgnieszkaTyszka – autorka ponad 40 powieści. Laureatka Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu”. Dzięki jej książkom dzieci zanurzają się w świat wyobraźni, kształtują swoją wrażliwość językową i społeczną, młodzież zaś może skonfrontować się z trafną obserwacją jej świata. Autorka ponadto często i chętnie porusza w swojej twórczości temat współczesnych mediów, nieodłącznego elementu rzeczywistości nastolatków.
#SergiuszPinkwart – pisarz, dziennikarz, podróżnik, bloger podróżniczy, a także muzyk klasyczny. Autor powieści, książek dla dzieci, przewodników turystycznych. Niezwykle wszechstronny i dowcipny, potrafi zaangażować literacko nawet najmłodszych!
#EwaKarwanJastrzębska – pisarka, scenarzystka i dziennikarka radiowa. Ma w swoim dorobku kilkanaście powieści dla dzieci i młodzieży. Znakomicie odnajduje się w świecie mediów społecznościowych, którymi zajmuje się również zawodowo.
#KatarzynaMajgier – autorka 19 książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. W 2007 roku została laureatką Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego za książkę „Amelka”. Prowadzi warsztaty dziennikarskie, pisarskie oraz plastyczne. Zaangażowana blogerka i entuzjastka mediów społecznościowych, dzięki którym utrzymuje stały kontakt z fanami swoich książek.
#MartaFox – ma w dorobku kilkadziesiąt książek, w tym tomiki poezji. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w liceum, bibliotekarka i dziennikarka. Została uhonorowana przez Polską Sekcję IBBY w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000. W roku 2006 otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”;
#JoannaKmieć – pisarka i ilustratorka, nauczycielka przedszkola, absolwentka pedagogiki wieku dziecięcego na Uniwersytecie Łódzkim.
 
Publikacja videotutoriali zaplanowana jest od 22 do 27 czerwca na kanale YouTube oraz fanpage’u na Facebooku wydawnictwa Akapit Press. Konkurs dla dzieci potrwa od 28 czerwca do 31 lipca i zostanie rozstrzygnięty w dniach 1–15 sierpnia.
 
Akcja jest odpowiedzią na zaistniałą w ostatnim czasie potrzebę przenoszenia kultury do sieci. Spotkania-warsztaty w formie online dodatkowo będą stanowić ciekawy materiał do wykorzystania w dowolny sposób – w domu, szkole, bibliotece.
Akcji patronują: Radio Łódź, Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie, portale literackie Czytam to i Biblioteka Inspiracji.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku (https://www.facebook.com/events/181947379889250/) – tam pojawiać się będą wszelkie szczegóły, a także ciekawostki dotyczące akcji.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Filmy zostaną w całości udostępnione oraz dostosowane do potrzeb osób głuchoniemych poprzez umieszczenie napisów.
 
🎥 Publikacja filmów, co dzień o godz. 18.00
22 czerwca – Agnieszka Tyszka
23 czerwca – Sergiusz Pinkwart
24 czerwca – Ewa Karwan-Jastrzębska
25 czerwca – Katarzyna Majgier
26 czerwca – Marta Fox pisarka
27 czerwca – Joanna Kmieć
 
🖍 Zgłaszanie prac do konkursu:
28 czerwca –31 lipca
obrazek
obrazek
Skip to content