28 Listopad 2023

Mocnym akcentem kończymy rok w naszej Galerii. Zapraszamy na wystawę malarstwa Krzysztofa Witkowskiego pt. „SPOJRZENIA”. Wernisaż tej wyjątkowej wystawy odbył się w piątkowy wieczór. Artysta po raz pierwszy dzieli się swoją twórczością w rodzinnym Radomsku. Obrazy eksponowane w Galerii Miejskim Domu Kultury zostały namalowane farbami olejnymi i akrylowymi techniką impasto polegającą na nakładaniu grubej warstwy farby na płótno. Uzyskanie w ten sposób faktury i struktury jest dla artysty kluczowe. U Krzysztofa Witkowskiego można dostrzec wpływy niemieckich ekspresjonistów artystycznej grupy Die Brücke, Edvarda Muncha, sztuki Art Brut, prymitywistów czymalarstwa figuratywnego. Artysta inspiruje się także przyrodą, jednak nie stara się jej naśladować.

Metafizyczne doznania przez nią wywołane wykorzystuje do dalszej kreacji. Wystawa „Spojrzenia” przedstawia obrazy wywołujące intensywne wrażenia, są pełne emocji, kolorów i kontrastów.
Krzysztof Witkowski – ur. 1990 r. w Radomsku, obecnie mieszka w Krakowie.
Ukończył Liceum Plastyczne im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie w 2010 r.
Dyplom na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu z malarstwa u prof. Krzysztofa Skarbka i z multimediów u prof. Pawła Jarodzkiego w 2016 r.
Ostatnia wystawa indywidualna – SPOJRZENIA miała miejsce w 2018 roku we Wrocławiu, obecna w MDK w Radomsku jest nawiązaniem do niej i kontynuacją.
Maluje obrazy klasycznymi metodami, farbami akrylowymi/olejnymi na płótnie, różne formaty.
Tworzy obrazy z pogranicza ekspresjonizmu i figuracji, kładąc nacisk na struktury i fakturę w obrazach. Kolor traktuje jako medium do przenoszenia emocji.
Tematyka jego prac dotyczy przeżyć osobistych i natury. Przeżycia wewnętrzne traktuje jako motywację do pracy twórczej. Ogromną rolę przywiązuje do tytułów prac, które traktuje jako swój komentarz do nich.
Wystawa zawiera obrazy powstałe w latach 2016 – 2022.

Kurator – Karolina Mysłek