12 Październik 2023

W MDK zakończył się Festiwal „3 x Różewicz” – jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów.

Imprezę rozpoczęło widowisko słowno-muzyczne „Dwa punkty widzenia”. Kanwą opowiadanej historii były wiersze Artura Kmiecika, laureata ubiegłorocznego konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza. Następnie odbył się panel dyskusyjny „Italia Różewicza” z historyk sztuki Tatianą Hołownią oraz wernisaż wystawy „Pinakoteka Różewicza”. W holu MDK również 6.10. została otwarta wystawa fotografii Marcina Mielczarka dokumentująca Festiwal 3 x Różewicz 2022.

W sobotę (07.10) odbyły się przesłuchania w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. Tadeusza Różewicza oraz panel dyskusyjny z dr Mają Dziedzic, autorką książki „Musca domestica. Epifanie Tadeusza Różewicza”. Wieczór zakończył spektakl „Wyskubki” – Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich.

W niedzielę (08.10) wystartowała gra miejska pt. „Miasto Różewiczów” a po południu zaprosiliśmy radomszczańską publiczność na spotkanie z Michałem Wiktorem Krzemińskim – laureatem XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza oraz Edytą Jachowicz – Bąk autorką cyklu poetyckiego „Opowieści starego kredensu”, uczestniczki XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.

Festiwal zakończyła premiera spektaklu „Kartoteka” – Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi (09.10).