10 Sierpień 2020

ŚLADAMI STACHA Z WARTY 3D - ROZPOCZĘCIE WARSZTATÓW

10 sierpnia 2020 rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu „Śladami Stacha z Warty 3D” – Bardzo Młoda Kultura organizowanego przez Łódzki Dom Kultury w Radomsku. 12 dzieci wzięło udział w warsztatach plenerowych w Łęgu nad Wartą i w Szczepocicach. W Łęgu odbyła się część teoretyczna. Marta Margoła zapoznała dzieci z najważniejszymi legendami i obyczajami Słowian. Dzieci podzielone na grupy wykonały z dostępnych przedmiotów ilustracje do wybranego zwyczaju: „dziady” – chłopcy zrobili grób oraz „noc świętojańska” – dziewczynki zaplotły wianki i dodatkowo zrobiły marzannę do zwyczaju żegnania zimy. Potem nad rzeką Wartą wysłuchały historii Stacha z Warty (Stanisława Szukalskiego). Druga część spotkania odbyła się w Nadleśnictwie Szczepocice. W lesie dzieci wraz instruktorkami Joanną Sroczyńską i Karoliną Mysłek szukały organicznych przedmiotów, materiałów (kora, szyszki, gałęzie, korzenie), które wykorzystają w późniejszych dniach podczas wykonywania słowiańskich rzeźb.

„Śladami Stacha z Warty 3D” to tygodniowe warsztaty edukacyjno-artystyczne podczas, których dzieci poznają podstawy mitologii słowiańskiej i wykonają rzeźby i instalacje z roślin i drewna.

Zadanie realizowane w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021. Regionalnym operatorem programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 w woj.łódzkim jest Łódzki Dom Kultury