Miejski Dom Kultury
w Radomsku

08.09.23 – Wernisaż wystawy Teresy Suplickiej

8 września zabraliśmy Państwa w podróż. W podróż do krainy wyobraźni. Naszym przewodnikiem jest Teresa Suplicka. Artystka uznana i wszechstronna, która przyjechała do nas z dalekiej Gdyni. Od piątku w galerii można oglądać prace naszego gościa to m.in ilustracje, grafiki, grafiki cyfrowe, rysunki. Cieszymy się niezmiernie, że pani Teresa znalazła dla nas czas. Jej prace oglądać można w galeriach w różnych zakątkach świata.

obrazek

07.07. 23- Wernisaż wystawy malarstwa Niki Kuliś

7 lipca w galerii MDK odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Niki Kuliś „Duszę się miewa”. Podczas otwarcia ekspozycji autorka opowiedziała o podobieństwach człekokształtnych z człowiekiem. Wernisaż uświetnił wiersz Wisławy Szymborskiej „Duszę się miewa”, który odczytała Paulina Kuliś.
 
Polecamy wystawę Niki do połowy sierpnia.
obrazek

02.06.23. – Otwarcie wystawy

Za nami otwarcie poplenerowej wystawy fotografii „Jesień na Jurze”.
Autorami wystawy są: Edyta Smędzik, Bogusława Wójcik, Bogusław Kolanowski, Alicja Przybyszowska, Małgorzata Dołowska, Elżbieta Gajowniczek, Małgorzata Wojciechowska, Zofia Turno, Wiesław Turno, Krzysztof Wojciechowski, Wojciech Milewski oraz komisarz pleneru -Włodzimierz Tyczyński. Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca. Następnym gościem naszej galerii będzie Nika Kuliś.
obrazek

14.04.-31.05. – Wystawa radomszczańskich artystów

14 kwietnia w galerii MDK odbył się wernisaż wystawy radomszczańskich artystów-plastyków. Wystawa powstała w ramach obchodów 55-lecia Miejskiego Domu Kultury. 

Prace można oglądać w Galerii MDK do końca maja.

obrazek

Wystawa „Niebieskie serca”

Zapraszamy do oglądania wystawy w holu MDK. Wystawa „Niebieskie serca” powstała w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodzimy 2 kwietnia. Prace zostały wykonane przez dzieci z radomszczańskich przedszkoli. Wystawa ma na celu zwiększenie świadomości społecznej, wrażliwości i propagowanie wiedzy na temat spektrum autyzmu. Wystawa powstała z inicjatywy Publicznego Przedszkola nr 10

obrazek

Debata „Duch Asyżu w Radomsku”

27 pazdziernika 2021 w Miejskim Dom Kultury w Radomsku gościliśmy Andrzeja Ziółkowskiego (autora wystawy fotografii „The Inward Moment”), Bogdana Białka (prezesa Fundacji Fratelli Tutti) oraz o.Stanisława Jaromiego (szefa REFA). Podczas spotkania pt.”Duch Asyżu w Radomsku. W 35 rocznicę spotkań religii świata w Asyżu” prelegenci opowiedzieli o duchowości współczesnego świata. Spotkaniu towarzyszyła  wystawa  Andrzeja Ziółkowskiego pn.„The Inward Moment”. Na swoich fotografiach Autor snuje fascynującą opowieść o wyznawcach siedmiu wielkich religii. Jej bohaterów łączy pragnienie kontaktu z sacrum. Pomagają nam oni zrozumieć, że mimo różnic w tradycjach religijnych, obrzędach czy formach ekspresji, pragnienia wszystkich ludzi wiary są do siebie podobne. Zaczynamy dostrzegać, jak mało nas różni, a jak wiele łączy. (artinfo.pl)

obrazek

W JAK WĘGRY – W JAK WINO. WINO I TRADYCJE WINIARSKIE NA WEGRZECH. WYSTAWA

Zapraszamy do przestrzeni Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na wystawę zatytułowaną
„W jak Węgry – W jak wino. Wino i tradycje winiarskie na Węgrzech.” Ekspozycja opowiada   o historii trunku i regionach; Aszar – Nesmely, Dadascony, Eger czy Sopron. Wystawę zorganizowano we współpracy z radomszczańskim Towarzystwem Przyjaźni Polsko- Węgierskiej.
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Ostatnia wizyta Stanisława Różewicza w Radomsku 2008 r. Wystawa Fotografii Karola Walaszczyka

Zapraszamy do foyer Miejskiego Domu Kultury na wystawę poplenerową fotografii Karola Walaszczyka zatytułowaną „Ostatnia wizyta Stanisława Różewicza w Radomsku 2008r.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

W JAK WĘGRY – W JAK WINO. WINO I TRADYCJE WINIARSKIE NA WEGRZECH. WYSTAWA

Zapraszamy do Galerii MDK na wystawę zatytułowaną
„W jak Węgry – W jak wino. Wino i tradycje winiarskie na Węgrzech.” Ekspozycja opowiada o historii trunku i regionach; Aszar – Nesmely, Dadascony, Eger czy Sopron. Wystawę zorganizowano we współpracy z radomszczańskim Towarzystwem Przyjaźni Polsko- Węgierskiej.
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

GALERIA PIĄTKA – EWELINA HOFMAN – WRÓBLEWSKA

Do 9 lipca można oglądać w Galerii V twórczość Eweliny Hofman – Wróblewskiej. Praca dostępna w holu MDK.

Urodzona 8 kwietnia 1988 r. w Radomsku. Ukończyła Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Wychowania Artystycznego w latach 2007 – 2012. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Katarzyny Winczek. Laureatka konkursu “Biennale Młodych – Piękne Sztuki 2012”. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem i malarstwem. Obecnie nauczyciel w Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku.

Wybrane wystawy zbiorowe:

– “Wystawa prac profesorów i studentów Instytutu Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie”, Galeria Obok, Tychy, czerwiec 2011

– “Wystawa studentów i wykładowców Instytutu Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie”, Gaude Mater, Częstochowa, czerwiec 2012

– “Landschaftlich”, Frank – Loebsche Haus, Landau, Niemcy, październik – listopad 2012

– “Biennale Młodych – Piękne Sztuki”, Galeria MDK w Radomsku, listopad 2012

– “Zapomniane”, Galeria Stara, Łódzki Dom Kultury, luty 2013

– “BelferArt” – Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, marzec – kwiecień 2013

– “Różewicz ReAkcje”, Galeria MDK w Radomsku, październik 2013

– ‘Artra”,Galeria Muzeum Regionalnego w Radomsku, luty 2017

– “Strofy na strefie”, marzec 2020, Restauracja Portofino

Wystawy indywidualne:

– “Opuszczone”, Galeria MDK w Radomsku, kwiecień 2013

Tekst: Ewelina Hofman – Wróblewska

obrazek

obrazek

12 miesięcy „Stacha z Warty” – spacer 3D

Zachęcamy do obejrzenia panoramy 3D z wystawy prac wykonanych przez dzieci podczas projektu „Śladami Stacha z Warty 3D” realizowanego w MDK od 10 do 14 sierpnia 2020.

„Śladami Stacha z Warty 3D” to tygodniowe warsztaty edukacyjno-artystyczne podczas których dzieci poznały twórczość rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego „Stacha z Warty” (ur. w Gidlach), podstawy mitologii słowiańskiej i wykonały instalacje w drewnie przedstawiające 12 słowiańskich miesięcy. Wielkoformatowe prace zostały podzielone na 4 pory roku i podczas zakończenia warsztatów przedstawione na Patio MDK. Warsztaty prowadziły Joanna Sroczyńska i Karolina Mysłek z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Klikając w miniaturkę niżej można obejrzeć prace zaprezentowane na Patio MDK

obrazek

„Zadanie realizowane w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Regionalnym operatorem programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 w woj. łódzkim jest Łódzki Dom Kultury.”

Obecnie prace można oglądać na skwerze pomiędzy MDK a Parkiem Świętojańskim

obrazek
obrazek

Galeria V – Karolina Majer

Od 7 września – 5 października br. w Galerii V prezentowana jest akwarela Karoliny Majer.


Karolina Majer – artystka urodzona w 1983 r. w Radomsku. Tworzy głównie w technice akwareli, choć ma w swoim dorobku także oleje, akryle i pastele. Jak mówi sama artystka : „Akwarela fascynuje mnie swoją nieprzewidywalnością – tak jak ludzkie życie – nigdy nie można do końca przewidzieć, ani zaplanować finalnego efektu, a błędu nie da się poprawić”. Jej malarstwo przesycone jest nastrojem i ulotnym urokiem chwili – w barwnej plamie stara się zamknąć wibrujące od śpiewu ptaków powietrze, ciepły wiatr letni tańczący wśród kwiatów… jak dzieciństwa echa. Nastroje, wspomnienia i niedopowiedziane myśli.
Od 2017 r. członek Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Artystka posiada w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych oraz zbiorowych – zarówno w Polsce jak i Europie czy Azji. W 2019 r. zdobyła wyróżnienie w prestiżowym międzynarodowym konkursie ABU RAWASH PRIZE International Watercolor Contest. W 2020 r. zajęła drugie miejsce w kategorii pejzaż, w międzynarodowym konkursie towarzyszącym wystawie polsko – ukraińskiej, organizowanej przez International Watercolor Society.

obrazek

WYSTAWA „W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU”

Zimowe krajobrazy, drewniane figury, szopki, aniołki od 20 grudnia 2021 do końca stycznia 2021w Galerii MDK zaprezentowano wystawę  „W świątecznym nastroju” w Galerii MDK. Na wystawie można oglądać prace Stanisława Imienińskiego, Joanny Sroczyńskiej, Malwiny Cieślik, Karoliny Mysłek, Karoliny Majer oraz prace plastyczne uczestników konkursu plastycznego ph. „Moja kartka bożonarodzeniowa”.

obrazek

KAROLINA MYSŁEK – GALERIA V

W Galerii V Karolina Mysłek, artysta – plastyk, na co dzień instruktor MDK. Obraz zaprezentowany w MDK to „Chors”, akryl na płótnie o wymiarach 100 x 80 cm. Pracę inspirowaną przyrodą i mitologią słowiańską, można oglądać w dniach 05.02 – 05.03.2021 r. W innych lokalizacjach w ramach Galerii V będzie można obejrzeć: „Tryglav/Trzygłów” (Muzeum Regionalne w Radomsku), „Wejście” (Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku), „Studium światła” (Redakcja Gazety Radomszczańskiej) oraz „Zachód” (Restauracja Las). Karolina Mysłek jest Absolwentką Wydziału Sztuki na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2013 r. obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski w pracowni malarstwa prof. AJD dr hab. Włodzimierza Kuleja. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Na stronie https://mdkradomsko.pl/artra można zobaczyć pozostałe prace artystki.

obrazek

GALERIA V – NIKA KULIŚ

Galeria V znów w MDK. Tym razem prezentujemy prace Niki Kuliś. Obrazy prezentowane są też w Muzeum Regionalnym, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Redakcji Gazety Radomszczańskiej oraz Restauracji Las. Przypominamy, że projekt polega na tym, że artyści pokazują swoje prace w pięciu miejscach w Radomsku. Pomysłodawczynią akcji jest Malwina Cieślik.
Nika Kuliś to młoda artystka urodzona w Bełchatowie, absolwentka malarstwa krakowskiej ASP, dyplomantka socjologii (licencjat) na UP w Krakowie. Pierwsze kroki w kierunku malarstwa stawiała pod okiem instruktora plastyki Ewy Margas – Cyganek w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Swoją twórczością pragnie przybliżyć świat zwierząt do świata ludzi. Małpy człekokształtne stały się przedmiotem inspiracji do stworzenia dyplomu oraz zagłębienia się w ich naturę.
W marcu w Miejskim Domu Kultury prezentujemy pracę zatytułowaną „Szympans” – obraz wykonany w technice olejnej na płótnie w 2020r. Zapraszamy.
obrazek

Świąteczna wystawa prac uczestników sekcji plastycznych MDK

Zapraszamy do oglądania świątecznej wystawy, na której podziwiać można prace plastyczne wykonane prze uczestników Dziecięcej sekcji plastycznej oraz Warsztatów ceramicznych „Świat gliny”. Wystawa znajduje się na korytarzu górnym MDK.

Prace zostały wykonane pod okiem instruktorek: Karoliny Mysłek, Joanny Dudek oraz Joanny Sroczyńskiej.

obrazek

DWÓCH BRACI – DWÓCH POETÓW. WYSTAWA

Od 21 marca w Galerii MDK wystawa poświęcona Tadeuszowi i Januszowi Różewiczom w ramach Światowego Dnia Poezji. Ekspozycję tworzą materiały ze zbiorów Miejskiego Domu Kultury w Radomsku – fotografie, grafiki, teksty poetyckie, tomiki. 

obrazek

Wystawa pająków

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pająków. Prezentacja tych niesamowitych stworzeń do 8 maja, w godz. 10.00 – 18.00 w Galerii MDK. Bilety 18 zł

obrazek

„Spotkanie o zachodzie słońca” – Noc Kupały

Za nami niesamowity wieczór pełen wrażeń i emocji. Z okazji Nocy Kupały otwarta została wystawa masek i strojów autorstwa Michała Zaskórskiego (Teatr Animagia z Żytna). Barbara Sitek – etnograf z Muzeum Regionalnego w Radomsku, uświetniła wernisaż opowieścią o dawnych obrzędach związanych z najkrótszą nocą w roku.
obrazek

Spotkanie o zachodzie słońca

Wystawy

Wystawy

Wystawa Spotkajmy się o zachodzie słońca

Onkoprzestrzeń kreatywna – wystawa i spotkanie

Zachęcamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych zrealizowanych przez pacjentów w ramach projektu „Onkoprzestrzeń Kreatywna”. Wystawę można oglądać w Galerii MDK od 29 sierpnia godz. 14.00 do końca września.Natomiast o godz. 14.00 zapraszamy na spotkanie z autorami projektu

 Główną ideą projektu „Onkoprzestrzeń kreatywna” to popularyzacja metod obniżających stres w środowiskach dotkniętych chorobami nowotworowymi jako silnego, pozytywnego bodźca poprawiającego zdrowie psychiczne i fizyczne oraz jakość życia osób zmagających się z chorobą nowotworową.
Misją „Onkoprzestrzeni kreatywnej” jest inspirowanie do przyjmowania aktywnej i twórczej postawy pozwalającej na przekierowanie negatywnych emocji związanych z chorobą w pozytywne działania kreatywne w różnych obszarach życia, wskazywanie na uzdrawiającą rolę kreatywności i samorozwoju poprzez różne formy zajęciowe.
Pragniemy budzić świadomość i uczyć, że aktywna postawa wobec życia może nas wspierać w trudnych chwilach, pomagać powrócić do normalnego życia, dawać nadzieję na przyszłość i otwarcie się na świat. Chcemy promować nowe rozumienie zdrowienia i nowe kreatywne postawy wobec choroby, aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem śmierci i wycofaniem z wszelkiej społecznej i kreatywnej aktywności. Chcemy dawać wsparcie przywracające nadzieję i chęć życia, które polega na kreowaniu zdrowych myśli i przekonań wspartych twórczością i zabawą, ruchem, relaksem i zaspokojeniem psychicznych, społecznych i duchowych potrzeb pacjenta i jego rodziny. Wierzymy, że wyjście naprzeciw lękom, bezradności, poczuciu przygnębienia czy osamotnienia niewątpliwie zmobilizuje układ odpornościowy i wzmocni efekt leczenia medycznego.

obrazek

„One step futher” – wystawa fotograficzna Szymona Zygmy.

„(…) To był czas refleksji, zadumy, celebrowania piękna ulotnej chwili. A obserwując bogactwo życia, natury – zrozumiałem, dlaczego Grecy nazwali wyspę imieniem bogini piękna i urodzaju. Och Afrodyto” . Szymon Zygma , autor wystawy fotograficznej „One step futher” prezentował dzisiaj w galerii MDK fotografie, które uwieczniły jego trzymiesięczny pobyt na wyspie Cypr.

obrazek

Wystawa „Raport ocalonego”

W ramach Różewicz Open Festiwal 2021, w galerii MDK mogliśmy gościć Panią Tatianę Hołownię – muzyka i historyka sztuki, autorki  wystawy „Raport ocalonego” poświęconej twórczości Tadeusza Różewicza.

obrazek

Radomszczańskie pomniki przyrody – wystawa Dziecięcej Sekcji Plastycznej MDK 7 -12 lat

Zapraszamy do oglądania wystawy „Radomszczańskie pomniki przyrody” która powstała podczas warsztatów plastycznych p. h. „O czym szumią drzewa w Radomsku”. Malarskie interpretacje drzew stworzyły uczestniczki Dziecięcej Sekcji Plastycznej MDK (7 – 12 lat): Marysia Orzińska, Hania Osumek, Zosia Wróblewska, Roksana Luniak, Klaudia Dziułka, Nikola Jakubowska, Julia Zaskórska. Instruktor Karolina Mysłek. Prezentowane prace zostały namalowane na podstawie zdjęć udostępnionych przez Pana Ernesta Rudnickiego w ramach spotkania podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Topola późna Sokora na Cmantarzu Starym wg Julii zaskórskiej

Wernisaż wystawy w Klubie Plastyka

W Galerii Miejskiego Domu Kultury w Radomsku 28 maja 2022 r. o godz.17.30 odbył się wernisażwystawy „Malarstwa i Rysunku”Klubu Plastyka, który prowadzony jest na co dzień przez Panią Ewę Margas – Cyganek. Na wystawie zostały zaprezentowane prace członków Klubu, które powstały w sezonie artystycznym 2021/2022. Autorami prac są: Weronika Miśkiewicz,Milena Głaz, Maja Lipin, Hania Lesień, Marcelina Purgał, Joanna Dzięgowsk Karolina Cieślik, Julia Tatara, Julia Nita i Zuzanna Karasek.

obrazek

Wystawa fotografii Henryka Augustyniaka

Henryk Augustyniak – artysta fotografik Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, członek Fundacji Pozytyw. W latach 2014 – 2022 członek Towarzystwa Fotograficznego Osterloffa w Radomsku.
Od najmłodszych lat związany z malarstwem. Od 2014 r. zajął się fotografiką łącząc ze sobą dwie techniki. Efektem są projekcje fotografii przetworzonej, gdzie końcowym wynikiem są niejednokrotnie surrealistyczne obrazy zwykłej codzienności. Na prezentowanej przez siebie fotografii jest brak przypadkowości, która powoduje harmonię w pozamykanych kadrach fotograficznych. Za swoje prace wielokrotnie wyróżniony na międzynarodowych forach fotograficznych.

7 października godz. 18.00 Galeria MDK

obrazek
Skip to content