
Kategoria: Teatr

24.02.25- „Iwona, księżniczka Burgunda”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 28 lutego 2025
- Brak komentarzy do 24.02.25- „Iwona, księżniczka Burgunda”

- Tagi relacje
16.02.- Niedzielny Poranek Teatralny
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 22 lutego 2025
- Brak komentarzy do 16.02.- Niedzielny Poranek Teatralny

Dziś odbył się Niedzielny Poranek Teatralny, podczas którego najmłodsi widzowie wyruszyli w magiczną podróż do Krainy Oz, pełną przygód, mądrości i niezapomnianych emocji! Spektakl „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” w wykonaniu Stowarzyszenie Grupa Teatralna Nota Bene zachwycił zarówno dzieci, jak i dorosłych!
- Tagi relacje
14.02.- „Rzeczy ważne”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 17 lutego 2025
- Brak komentarzy do 14.02.- „Rzeczy ważne”

- Tagi relacje
19.01. – Poranek Teatralny SZARY JEDNOROŻEC
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 5 stycznia 2025
- Brak komentarzy do 19.01. – Poranek Teatralny SZARY JEDNOROŻEC

W ramach Niedzielnego Poranka Teatralnego na naszą scenę zawitał nie kto inny, tylko sam „Szary jednorożec” w wykonaniu Teatr Rozrywki Trójkąt. To niezwykła baśń o emocjach, która pomaga je nazywać, rozpoznawać i rozumieć. Przygody wojowniczki Jantar i Szarego Jednorożca w przedziwnym, magicznym świecie śmieszyły, wzruszały i inspirowały do odnalezienia w sobie odwagi i zapomnianych pokładów uczuć. Piękna scenografia, lalkowe formy, stylizowane kostiumy oraz… Smok (!) to tylko niektóre z elementów, które sprawiły, że ten spektakl na długo pozostanie w naszej pamięci.
- Tagi relacje
05.10.- „Księżniczka Czardasza”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 19 lutego 2025
- Brak komentarzy do 05.10.- „Księżniczka Czardasza”

KSIĘŻNICZKA CZARDASZA
Królowa austro-węgierskiej operetki! To tętniące czardaszem i rewią budapesztańskie Variété- urocze tancerki, knajpiani utracjusze i wreszcie ognisty romans Księcia Edwina z piękną szansonistką Sylvią Varescu. To historia miłości ponadczasowej i porywającej, podszytej skandalem mezaliansu. „Artystki z Variété”, „W rytm walczyka serce śpiewa”, „Czardasz Sylvii” to zaledwie kilka utworów spośród ferii przebojów tej operetki. „Księżniczka Czardasza” to coś więcej niż historia o dwojgu zakochanych w sobie ludzi. Napięcie dramatu trudnej miłości w przezabawny sposób rozładowują drugoplanowe postacie. Urzekają widza dowcipnymi dialogami i gagami, nie szczędząc żartów i odniesień do czasów współczesnych. „Księżniczka Czardasza” Teatru Muzycznego Castello swoją premierę miał w styczniu 2014 roku na Zamku w Mosznej.
Spektakl w dwóch aktach z jedną piętnastominutową przerwą.
Czas trwania: 2h 15min
OBSADA:
SYLVIA VARESCU – Monika Rajewska / Justyna Dyla
EDWIN – Adam Sobierajski / Jarosław Bielecki
BONI – Tomasz Białek
STASI – Anna Pieszka / Justyna Dyla
KSIĄŻĘ – Jacek Nowosielski
KSIĘŻNA – Wanda Faruga / Grażyna Nowosielska
FERI – Wiesław Gawałek / Krzysztof Wierzchowski
NOTARIUSZ, KAMERDYNER – Jarosław Tyran
Tancerze Teatru Muzycznego Castello pod kierownictwem Wiktorii Koryciak
Fortepian: Grażyna Griner
Skrzypce: Adam Zając
REALIZATORZY:
Reżyseria: Tomasz Białek
Choreografia: Wiktoria Koryciak
Kostiumy i scenografia: Aneta Ratajczak
Reżyseria światła: Klaudia Wiatrak
Reżyseria dźwięku: Tomasz Wolny
Produkcja: Patryk Moch
Organizator: Impresariat Artystyczny KREATYWNA PANTERA
- Tagi impresariat
18.12.- ”JESTEM WYSTARCZAJĄCA”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 19 grudnia 2024
- Brak komentarzy do 18.12.- ”JESTEM WYSTARCZAJĄCA”

To był spektakl o kobietach…ale nie tylko dla kobiet. Opowieść o naszych marzeniach, lękach, granicach i o upływającym czasie. Historia pokonywania ograniczeń i walki o marzenia. Zabawnie ale też niezwykle wręcz refleksyjnie. JESTEM WYSTARCZAJĄCA” – reż. Anna Rakowska. Warto było do nas przyjść w ten grudniowy wieczór.
- Tagi relacje

„Pchła Szachrajka” na Niedzielnym Poranku Teatralnym – Teatr Żelazny bawi widzów w każdym wieku
„Chcecie bajki? Oto bajka: Była sobie Pchła Szachrajka” – słowa wiersza Jana Brzechwy doskonale wprowadziły widzów w atmosferę kolejnego Niedzielnego Poranka Teatralnego. Na naszej scenie wystąpił Teatr Żelazny, który przyciągnął licznych widzów, zwłaszcza rodziny z dziećmi, prezentując jedną z najbardziej znanych i uwielbianych bajek Brzechwy.
Spektakl był prawdziwą ucztą teatralną dla małych i dużych widzów. Pełen śmiechu i radości, przeniósł publiczność w świat zabawnej i psotnej Pchły, która wyrusza w podróż pełną przygód, by odwiedzić różnorodne zakątki – zarówno lądy, jak i morza. Dopracowana scenografia, oddająca klimat lat 20-tych, świetnie współgrała z barwnymi kostiumami i wyjątkową charakteryzacją postaci. Całość dopełniała żywiołowa gra aktorska, dzięki której młodsi widzowie mogli odkrywać teatr w jego najlepszym wydaniu, a dorośli cieszyć się powrotem do dziecięcych wspomnień.
Jan Brzechwa, autor „Pchły Szachrajki”, zawsze doskonale porozumiewał się z dziećmi przez swoje utwory, przemycając jednocześnie treści skierowane do dorosłych, często komentujące współczesną mu Polskę. Adaptacja „Pchły Szachrajki” w wykonaniu Teatru Żelaznego idealnie oddała ten ponadczasowy charakter bajki, gdzie humor spotyka się z odrobiną refleksji.
Niedzielne Poranki Teatralne są dowodem na to, jak ważne są spotkania z kulturą już od najmłodszych lat. Dzięki nim najmłodsi uczą się obcowania ze sztuką i literaturą, a widzowie w każdym wieku wspólnie przeżywają emocje. Spektakl „Pchła Szachrajka” przyciągnął wielu entuzjastów teatru, a zainteresowanie rodzinnymi spektaklami rośnie, co pokazuje, że teatr staje się miejscem spotkań kolejnych pokoleń.
Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu Niedzielnych Poranków Teatralnych, które dostarczą jeszcze więcej niezapomnianych wrażeń.
- Tagi relacje
12.10.24 – Prezentacja etiud studentów
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 9 października 2024
- Brak komentarzy do 12.10.24 – Prezentacja etiud studentów

Na koniec festiwalu zaprezentowano sześć różewiczowskich etiud przygotowanych przez studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Pierwszą reżyserował Mark Kiczko. Na scenie Magdalena Prosuł i Maciej Mikołajczyk. Drugą z różewiczowskich etiud wyreżyserowała Julia Jakubowska. Wystąpili: Dorota Porowska, Kiryl Mashenka, Urszula Rossowska, Marta Tabęcka, Angelika Jasińska. Scenografia: Wojciech Miks. Kartoteka po raz trzeci. Tym razem w reżyserii Jana Wawrzyńca Tuźnika. Wystąpili: Dawid Dziarkowski, Oliwia Adamowicz, Maciej Pesta, Paula Stępczyńska. Scenografia: Wojciech Miks. Czwartą odsłonę Kartoteki wyreżyserowała Vika Dulak, Wystąpili: Tomasz Osica, Wojciech Melzer, Zofia Derwich. Scenografia: Bartłomiej Kruk. Jadwiga Klata wyreżyserowała przedostatnią odsłonę „Kartoteki”. Wystąpili: Aleksander Buchowiecki, Maciej Karnowski, Dariusz Starczewski i Adam Szustak. I na finał etiuda wyreżyserowana przez Polinę Horidenko. Wystąpili: Natalia Gadomska, Piotr Napierała i Mariusz Ostrowski. Scenografia: Maja Zęgota.

- Tagi relacje

- Tagi relacje

Dzisiejszy ranek spędziliśmy bardzo teatralnie a to za sprawą aktorów z Teatru Bajka w Łodzi i spektaklu” Smocza intryga”. Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili przygody dzielnej Księżniczki, Pazia i Czarodzieja. Spektakl był pełen humoru, interakcji z publicznością i kolorowych kostiumów, co wzbudziło ogromny entuzjazm wśród dzieci. Aktorzy wciągnęli najmłodszych w magiczny świat, gdzie na końcu zwyciężyły miłość i dobro.

- Tagi relacje

Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Radomsko i Miejskim Dom Kultury w Radomsku zaprosili radomszczańską młodzież na monodram o Janie Karskim „ZUPA RYBNA W ODESSIE” w wykonaniu Sebastiana Rysia.
Zupa rybna w Odessie to historia wojennych losów najsłynniejszego polskiego emisariusza – Jana Karskiego. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Świat dramatu Zupy rybnej w Odessie to rzeczywistość, w której blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. To dzięki niemu miliony żyjących to dziś niedoszłe ofiary Holocaustu.
Zupa rybna w Odessie to wyjątkowy w formie zapis wojennej drogi Karskiego autorstwa Sebastiana Rysia, aktora, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego dziadek – Zbigniew Ryś – oficer i kurier Armii Krajowej, pseudonim Fantom, w 1940 roku był dowódcą udanej Akcji „S” polegającej na uwolnieniu Jana Karskiego z nowosądeckiego szpitala, po tym jak trafił tam, doświadczywszy tortur z rąk gestapo. W akcję zaangażowana była również siostra Zbigniewa Rysia – Zofia. W stroju zakonnicy zdołała dostać się do szpitala i nawiązać kontakt z Karskim. Po wojnie Zofia Rysiówna była jedną z największych aktorek XX wieku w Polsce.
Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy, poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.
Twórcy monodramu:
Autor: Szymon Bogacz
Reżyseria: Julia Mark
Ruch sceniczny: Piotr Świtalski
Występuje: Sebastian Ryś

- Tagi relacje
13.07.24 – Spektakl „Rewizor”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 16 lipca 2024
- Brak komentarzy do 13.07.24 – Spektakl „Rewizor”

Wyjątkowy Spektakl Teatralny „Rewizor” w Miejskim Domu Kultury w Radomsku
W sobotnie popołudnie po raz drugi w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbył się niezwykły spektakl teatralny pt. „Rewizor”, przygotowany przez Międzypokoleniową Grupę Teatralną MDK pod reżyserią Anny Rakowskiej. Wydarzenie przyciągnęło liczną publiczność, która miała okazję podziwiać pełną emocji i humoru sztukę w wykonaniu doświadczonych aktorów-amatorów.
Seniorzy z Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej włożyli ogromne zaangażowanie i pasję w swoje role, co było widoczne w każdym geście i słowie na scenie. Ich interpretacje postaci były nie tylko zabawne, ale również głęboko poruszające, oferując widzom zarówno momenty refleksji, jak i wybuchy śmiechu. Talent i oddanie aktorów sprawiły, że spektakl „Rewizor” stał się wyjątkowym doświadczeniem dla wszystkich obecnych.
Przedstawienie zakończyło się owacjami na stojąco, a widzowie nie kryli swojego uznania dla artystów. To magiczne popołudnie pełne sztuki i emocji na długo pozostanie w pamięci uczestników.
- Tagi relacje

- Tagi relacje
26.05.24 – „Wierszydełka”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 29 maja 2024
- Brak komentarzy do 26.05.24 – „Wierszydełka”

- Tagi relacje

- Tagi relacje
12.04.24 – „Pan Cogito” – Scena Poezji MDK
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 2 kwietnia 2024
- Brak komentarzy do 12.04.24 – „Pan Cogito” – Scena Poezji MDK


- Tagi relacje

„Bóg mordu” Teatru Scena Poczekalnia to czarna komedia o perypetich małżeńskich. Pokaz odbył się 27 marca 2024 w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru. Na scenie MDK wystąpili: Izabela Noszczyk, Hubert Jarczak, Michał Wielewicki, Marta Maria Wiśniewska.
Dwa małżeństwa spotykają się, aby omówić niesforne zachowanie swoich pociech. To, co zaczyna się jako dialog pełen konwenansów, szybko przeradza się w prawdziwe pole bitwy na słowa i emocje …
„Bóg mordu” Yasminy Rezy to błyskotliwie rozpisane inteligentne dialogi, pełne ironii i czarnego humoru, które są doskonałym pretekstem do wirtuozerskiej gry aktorów.
Na podstawie tego dramatu Roman Polański nakręcił film, nie przypadkowo nadając mu tytuł… „Rzeź”.
„Bóg mordu” w reżyserii Zbigniewa Rybki jest kolejną premierą Fundacji Teatru Scena Poczekalnia. Spektakl zrealizowano w ramach przyznanego dofinansowania z budżetu Miasta Łodzi w ramach zadania: „Teatr, który nie wyklucza – „Bóg mordu” Yasminy Rezy – Premiera”.
Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami.
- Tagi relacje

Spektakl "Złota Rybka" – Magiczna Przygoda Teatralna Teatru Żelaznego
Poranek w ramach Niedzielnego Poranka Teatralnego był pełen magicznych emocji i niezapomnianych wrażeń, dzięki spektaklowi „Złota Rybka” w wykonaniu Teatru Żelaznego.
Historia kochającego się, ale niezamożnego małżeństwa – Rybaka i Baby, którzy prowadzą skromną smażalnię ryb w nadmorskiej miejscowości, poruszyła serca publiczności. Mimo że Rybakowi niczego nie brakuje do szczęścia, Baba ciągle odczuwa finansowy niedosyt. Złowienie „charakternej” Złotej Rybki, spełniającej życzenia tylko pozornie, pozostawia ich z mieszanką uczuć i refleksji.
Spektakl urzekał nie tylko treścią, ale również wspaniałą scenografią, żywiołowymi piosenkami i wartką akcją. Dzieci zostały wprowadzone w nadmorski świat w rytmie szant, co sprawiło, że opowieść o Rybaku i Babie stała się jeszcze bardziej realna.
Ta uniwersalna historia uczy skromności, umiaru i doceniania tego, co mamy. Pokazuje, że szczęście często jest tuż obok, nawet jeśli czasem trudno je dostrzec. Współczesna inscenizacja umiejscawia bohaterów w smażalni ryb w różnych nadmorskich miejscowościach, takich jak Ustka, Sopot czy Łeba, co dodaje opowieści lokalnego uroku.
Podsumowując, „Złota Rybka” to nie tylko spektakl, to prawdziwa lekcja życia, która zostaje z widzami na długo po zakończeniu przedstawienia.
- Tagi relacje

- Tagi relacje


- Tagi relacje

IFIGENIA ZE SPLOTT - monodram w wykonaniu Agnieszki Skrzypczak TEATR IM.S.JARACZA W ŁODZI
16 marca na scenie widowiskowej odbył się mocny i świetny monodram „Ifigenia ze Splott” w brawurowym wykonaniu Agnieszki Skrzypczak.
Gary Owen, walijski dramatopisarz, opowiada w swoimi monodramie Ifigenia ze Splott historię niezwykłego przeistoczenia. Bohaterka sztuki to młoda kobieta. Utrzymuje się z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu, jest wulgarna. Nienawidzi świata i ludzi. Szybko okazuje się jednak, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale jest także, i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać. I choć tylko przelotnie, staje się ona punktem zwrotnym w życiu dziewczyny. Chociaż wszystko wskazuje na to, że po jego przekroczeniu, załamie się ostatecznie, ona podejmuje wyzwanie rzucone przez los. Wychodzi z tego starcia odmieniona. Nie szczęśliwsza, ale na pewno spokojniejsza, mądrzejsza, uszlachetniona przez tragedię, która ją spotkała. Wiele musiała stracić, aby z totalnego zniszczenia, jakim naznaczona była jej pozbawiona nadziei, pełna gniewu i goryczy egzystencja, ocalić siebie.
Pokaz spektaklu odbył się w ramach Wojewódzkich Jaracza Wędrówek
autor: Gary OWEN
reżyseria, tłumaczenie, opracowanie muzyczne: Filip GIELDON
scenografia, kostiumy: Adrianna GOŁĘBIEWSKA
reżyseria światła: Piotr ŻURAWSKI
inspicjentka, suflerka: Marta BARASZKIEWICZ
- Tagi relacje
08.03.24 – Portrety kobiet – spektakl
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 1 marca 2024
- Brak komentarzy do 08.03.24 – Portrety kobiet – spektakl

- Tagi relacje

"Hotelik Démodé wodewil w II aktach…"
„Hotelik Démodé, wodewil w II aktach…” w wykonaniu Stowarzyszenie Grupa Teatralna Nota Bene.
18.02.2024 | godz. 17.00
- Tagi relacje

- Tagi relacje
17.01.24. – „Opowieść Wigilijna”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 12 stycznia 2024
- Brak komentarzy do 17.01.24. – „Opowieść Wigilijna”

„Opowieść Wigilijna” w wykonaniu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku to pełna energii i kreatywności adaptacja klasycznej historii Charlesa Dickensa. Młodzi aktorzy, pełni entuzjazmu i z wielkim zaangażowaniem przenieśli widzów w magiczny świat Bożego Narodzenia.

- Tagi relacje

Świąteczna? Intryga? Tak, tak…takie rzeczy tylko w MDK. Nasza teatralna grupa seniorów pokazała jak wyglądają przygotowania do Bożego Narodzenia…od kuchni. Każdy z widzów mógł obrazy ze sceny porównać z własnymi (przed)świątecznymi doświadczeniami. I czasem można było przejrzeć się tam jak w lustrze. Taki był plan. Pełen humoru spektakl „Świąteczna intryga” wyreżyserowała Anna Rakowska, i jak mówiła na koniec, kanwą scenariusza było samo życie.

- Tagi relacje
16.12.23. – Jubileusz Teatru „Źródło”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 3 stycznia 2024
- Brak komentarzy do 16.12.23. – Jubileusz Teatru „Źródło”


- Tagi relacje
16.12.23. – Jasełka
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 3 stycznia 2024
- Brak komentarzy do 16.12.23. – Jasełka

- Tagi relacje
27.11.23. – Spektakl Teatru Źródło
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 28 listopada 2023
- Brak komentarzy do 27.11.23. – Spektakl Teatru Źródło


- Tagi relacje

W niedzielny Poranek Teatralny gościliśmy na naszej scenie Melę i Miłka. Było gwarno, wesoło, tanecznie i oczywiście bardzo pysznie. „Palce lizać” to błyskotliwe, pełne nieprzewidzianych zwrotów akcji przedstawienie podczas którego widzowie poznali tajniki pracy cukiernika i uczestniczyli w przyrządzaniu czekoladowego tortu.

- Tagi relacje


- Tagi relacje
22.09.23 – spektakl „Zaczarowana kraina”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 10 października 2023
- Brak komentarzy do 22.09.23 – spektakl „Zaczarowana kraina”


- Tagi relacje
20.09.23. – spektakl „Cebula”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 10 października 2023
- Brak komentarzy do 20.09.23. – spektakl „Cebula”


- Tagi relacje

16.07. – Poranek Teatralny
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 12 lipca 2023
- Brak komentarzy do 16.07. – Poranek Teatralny

Niedzielny Poranek Teatralny (16.07) z Bajkową Sceną Teatru William – Es. Najmdłodsi bawili się doskonale na spektaklu „Tymoteusz Rymcimci” w reżyserii Danuty Gołdon – Legler. Wystąpili: Danuta Gołdon – Legler, Agnieszka Małecka i Kacper Rozanowski. Po spektaklu odbyły się warsztaty plastyczne.

- Tagi relacje
02.07. 23- Spektakl „Czerwony Kapturek”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 19 czerwca 2023
- Brak komentarzy do 02.07. 23- Spektakl „Czerwony Kapturek”

- Tagi relacje
25.06.23 – spektakl „Laleczka z porcelany”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 26 czerwca 2023
- Brak komentarzy do 25.06.23 – spektakl „Laleczka z porcelany”


- Tagi relacje

- Tagi relacje
02.06. 23.- Teatr Baniek Mydlanych
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 5 maja 2023
- Brak komentarzy do 02.06. 23.- Teatr Baniek Mydlanych


- Tagi relacje

24.05.2023 - "Obmyślam świat - Wydanie poprawione" Sceny Poezji
w 100. rocznicę urodzin poetki Wisławy Szymborskiej recytatorzy ze Sceny Poezji, zaprezentowali program poetycki „Obmyślam świat. Wydanie poprawione”.
Recytatorzy: Elżbieta Jóźwiak, Grażyna Śliwakowska, Anhelina Hayeuskaya, Przemysław Klekot, Janusz Kucharski
Wyboru wierszy do programu dokonała instruktor Małgorzata Wesołowska, która jest też autorką scenariusza i reżyserką spektaklu.
- Tagi relacje


- Tagi relacje
14.05. – Miłosna Pułapka – spektakl
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 13 kwietnia 2023
- Brak komentarzy do 14.05. – Miłosna Pułapka – spektakl

14 maja 2023 r. na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentowany zostanie spektakl „Miłosna Pułapka” w doborowej obsadzie aktorskiej! Znakomita komedia romantyczna, która w zaskakujący sposób pokazuje relacje międzyludzkie, a przede wszystkim odwieczną walkę między kobietą i mężczyzną…
Joanna Galewicz jest piękną, utalentowaną aktorką u szczytu kariery. Zmęczona natłokiem obowiązków decyduje się przyjąć zaproszenie do jury w amatorskim przeglądzie teatralnym, który odbywa się nad morzem. 40-letni przystojny architekt, Paweł, zaprasza Joannę na kolację do domu, podczas której mają omówić szczegóły uczestnictwa w jury festiwalu. Joanna jest pod wrażeniem pięknej willi z widokiem na morze, oraz gościnności gospodarza. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy Joanna zamierza wyjść na galę otwarcia przeglądu teatralnego. Paweł przyznaje, że tego dnia ma urodziny, a na prezent sprawił sobie towarzystwo uwielbianej aktorki. Przyznaje również, że festiwal i uczestnictwo w jury były podstępem i mistyfikacją. Początkowo aktorka nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Zaczyna się bać w chwili, kiedy orientuje się, że w całym domu nie ma klamek…
Znakomita komedia romantyczna, która w zaskakujący sposób pokazuje relacje międzyludzkie, a przede wszystkim odwieczną walkę między kobietą i mężczyzną. Stawką jest prawdziwa miłość. Kim byśmy byli, gdyby nie ona?
Tak jak w życiu, podobnie między głównymi bohaterami relacje ewaluują wywołując coraz silniejsze emocje. Czy pokonają strach przed bliskością? Czy zdadzą się na instynkt? Czy zrozumieją, czego chcą od życia i co są gotowi poświęcić, żeby dostać to, czego pragną?
A Ty, co byś zrobił, gdyby dzisiaj na Twojej drodze stanęła prawdziwa miłość? Jaka by była Twoja odpowiedź?
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Filipiak Kwiatkowska. Producent: Leszek Kwiatkowski.
Bilety:
Kasa MDK: parter cena 110,- rząd 9 i 10
balkon cena 100,- rząd 18

- Tagi relacje

26 marca o godz. 10.30 zapraszamy na Niedzielny Poranek Teatralny. Najmłodsi aktorzy Grupy Teatralnej „Rekwizytornia Teatr|” zaprezentują spektakl pt. „Leśna Szkoła”.
Opieka artystyczna: Anita Pawlak-Zygma.
Sala kameralna, wstęp wolny.

- Tagi startowa

25 marca z okazji Jubileuszu 10lecia Sceny Poezji zapraszamy na okolicznościowy spektakl pt.”Dziesięciorama”. W programie najlepsze interpretacje poezji, prozy, muzyka, poezja śpiewana i odrobina wspomnień…
Scenariusz i insceniazacja Małgorzata Wesołowska
Wykonawcy:
Anhelina Hayewskaya, Elżbieta Jóźwiak, Przemysław Klekot, Janusz Kucharski,
Grażyna Śliwakowska oraz Anita Łęgowik, Mikołaj Malicki, Marita Matak, Karol Mazurek, Alicja Soczyńska.
Muzyka i śpiew Beata Garbarz-Hebda, Joanna Hebda
25 marca 2023 godz. 17.00
sala kameralna
wstęp wolny

- Tagi relacje

W ramach 62. Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy na monodram komediowy „Wózek do zadań specjalnych”. 26 marca o urokach macierzyństwa opowie Aneta Todorczuk.
Młoda kobieta niechcący staje się bohaterką kryminalnej zagadki. Jej opowieść nie jest jednak tylko historią młodej matki – to głos wszystkich, którzy czują się niewidzialni, niepotrzebni, niewysłuchani. I tylko krok dzieli ich od bardziej radykalnych rozwiązań. Bo czy tak wiele trzeba, aby wysadzić w powietrze miasto? Może to nie jest wcale takie trudne… jeśli dysponuje się dobrze wyposażoną kuchnią i odrobiną wiedzy pirotechnicznej…
„A Państwo, co by chcieli wysadzić? No, plebiscyt, koncert życzeń! Ja jestem tolerancyjna, mogę wysadzić wszystko! Urząd skarbowy? Centralę NFZ? Proszę bardzo! A może sejm? Za nonszalancję prorodzinną, zamykanie oczek, umywanie rączek! Ja jestem za! Matka-Polka z siatami wypchanymi materiałami wybuchowymi. Nie zrobiłam sobie sesji zdjęciowej i nie mam manifestu na fejsbuku, jestem szalona bezinteresownie i anonimowo! Idę i nikt mnie nie zatrzyma!” /fragment sztuki/
26 marca godz.18.00 (sprzedaż i rezerwacja on-line po kliknięciu w godzinę spektaklu)
sala kameralna / bilety: 30 zł

- Tagi startowa

W niedzielę 11 grudnia 2022 recytatorzy ze Sceny Poezji MDK w Radomsku, zaprezentowali program poetycki „Przywracanie porządku wg Stanisława Barańczaka”, upamiętniający 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Słowami poety członkowie Sceny Poezji przypomnieli realia życia w PRL-u i wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku.
Wyboru wierszy do programu dokonała instruktor Małgorzata Wesołowska, która jest też autorką scenariusza i reżyserką spektaklu.

- Tagi relacje
„Pewnego razu” – widowisko słowno-muzyczne
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 22 listopada 2022
- Brak komentarzy do „Pewnego razu” – widowisko słowno-muzyczne

Widowisko słowno-muzyczne „Pewnego razu” w reż. Krzysztofa Zygmy to ostatnia teatralna propozycja tegorocznego Festiwalu 3 x Różewicz (27.11.2022). W widowisku wykorzystano wiersze ubiegłorocznej laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza – Natalii Wawrzyniak.
Widowisko zrealizowane zostało przez lokalnych artystów jako hołd złożony braciom Różewiczom:
Włodzimierz Knaś – gitara (muzyka i aranżacja)
Łukasz Kluczniak – saksofon
Michał Rorat – fortepian
Michał Kapczuk – bas
Grzegorz Masłowski – perkusja
Anita Pawlak – Zygma – narracja
Elżbieta Jóźwiak – recytacja
Maria Dobosz – recytacja
Maja Kantorosińska – recytacja
Zofia Maligłówka – recytacja

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa

Wiesław Komasa – wybitny aktor teatralny i filmowy był gościem drugiego dnia Festiwalu 3 x Różewicz (26.11.2022). W monondramie „Różewiczogranie” zaprezentował subiektywną kompilację utworów Tadeusza Różewicza.
„W swoim artystycznym wędrowaniu idę pod rękę z Poezją od wielu, wielu lat. Ona wciąż ukazuje mi nowe przestrzenie tej samej Tęsknoty. Z niektórymi utworami zaprzyjaźniam się i zapraszam do wspólnego koncertowania, to znaczy do dialogu na tematy, które są dla mnie nieustannie ważne.
W monodramie „Różewiczogranie” na podstawie „Kartoteki rozrzuconej” i wierszy z różnych okresów twórczości Tadeusza Różewicza chcę zebrać rozrzucenie świata poetyckiego w wędrówce za prawdą i formą Słowa ukazanego w teatrze.
Zawiłość i porażająca prostota poety jest dla mnie walką do odkrywania głębi tekstu – w każdym spektaklu wciąż od nowa.”
– Wiesław Komasa –

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa

„Różewicz – Interpretacje” to program słowno – muzyczny przygotowany przez Scenę Poezji działającą w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. 20 listopada 2022 r. w sali kameralnej zostały wyrecytowane utwory Tadeusza Różewicza przez: Elżbietę Jóźwiak, Grażynę Śliwakowską, Przemysława Klekota, Janusza Kucharskiego i AnhelinęHayeuskayę. Natomiast gościnnie w programie wystąpili: Nikola Bus i Karol Mazurek. Całość została wyreżyserowana przez Panią Małgorzatę Wesołowską. Tym programem rozpoczęliśmy przygotowania do Festiwalu „3 x Różewicz”.

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
Konferencja prasowa Festiwal 3 x Różewicz
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 10 października 2022
- Brak komentarzy do Konferencja prasowa Festiwal 3 x Różewicz

Inna nazwa, nowe logo, zmieniony termin. Festiwal różewiczowski w nowej odsłonie. Finał w ostatni weekend listopada.
Już nie „Różewicz Open Festiwal” a Festiwal „3 x Różewicz”. Pod taką właśnie nazwą organizowane były pierwsze edycje. O programie i festiwalowych gościach mówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury
Ze względu na remont sali widowiskowej festiwal będzie miał charakter bardziej kameralny niż zwykle. Podczas święta braci Różewiczów, publiczność spotka się m.in. z Wiesławem Komasą (monodram „Różewiczogranie”), Magdaleną Grochowską (panel dyskusyjny wokół książki „Różewicz. Rekonstrukcja”), Andrzejem Sapiją reżyserem, który tym razem opowie o swojej najnowsze książce „Co pan widzi? Różewicz filmowy”. Festiwal zakończy widowisko słowno-muzyczne „Pewnego razu” stworzone przez rodzimych twórców jako artystyczny hołd oddany braciom Różewiczom.
Podczas konferencji poznaliśmy również laureata XIII Ogólnopolskiego Konkursu im Janusza Różewicza. Werdykt przedstawiła Beata Anna Symołon przewodnicząca jury w skład którego wchodzili jeszcze Natalia Wawrzyniak (ubiegłoroczną zwyciężczyni konkursu) i Krzysztof Zygma (dyrektor Miejskiego Domu Kultury). Nagroda, czyli wydanie debiutanckiego tomiku wierszy trafia do autora o godle DrumGullion. Pod tym pseudonimem kryje się Andrzej Piotr Kmiecik, który na co dzień mieszka w Irlandii Północnej.
Przypomnijmy, że festiwal dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem festiwalu 3xRóżewicz jest Miasto Radomsko.
Szczegółowy program wkrótce
- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
„rako-Twórczość” – spektakl
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 31 sierpnia 2022
- Brak komentarzy do „rako-Twórczość” – spektakl

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
H2O – spektakl na zakończenie wakacji
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 16 sierpnia 2022
- Brak komentarzy do H2O – spektakl na zakończenie wakacji

„Hamlet i Ofelia prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę. Grają, a właściwie walczą na śmierć i życie. Zmuszeni przez uczucie, które ich łączy”. Na zkończenie wakacji radomszczańska publiczność obejrzała spektakl „H2O” w wykonaniu Teatru Strefa Otwarta. W przedstawieniu na podstawie „Hamleta” W. Szekspira wystąpili Anna Rakowska i Piotr Misztela.
Fot. Zaczarowane Ujęcia Maciej Mielczarek

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
Cyrk Hrynek – spektakl plenerowy
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 30 czerwca 2022
- Brak komentarzy do Cyrk Hrynek – spektakl plenerowy

Spektakl marionetkowy „Cyrk Hrynek” dla widzów w każdej kategorii wiekowejodbył się w niedzielę 03 lipca o godz. 17.00 w Parku Świętojańskim.
Dyrektor Cyrku próbował zapanować nad swoimi gwiazdami, które nie wykazywały chęci współpracy… A były to gwiazdy dosyć niezwykłe: był wśród nich złośliwy, płatający figle klaun – akrobata, nieśmiała baletnica marząca o lataniu, korzystający z tajemnych sztuk fakir i smutny Pierrot. Czym zakończyło się spotkanie marionetek stanowiących wybuchową mieszankę osobowości i charakterów? Cyrk – to chyba najlepsza odpowiedź.
- Tagi Aktualności, startowa
Apokryfy 2022 – spektakl Rekwizytorni Teatr
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 9 czerwca 2022
- Brak komentarzy do Apokryfy 2022 – spektakl Rekwizytorni Teatr


- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa

Członkowie Sceny Poezji MDK zaprezentowali program poetycki „Dla Mojej Matki”. W wypełnionej po brzegi sali kameralnej czuć było wzruszającą, ciepłą i miłą atmosferę. Wiersze przepełnione uczuciem i miłością wyrecytowali: Elżbieta Jóźwiak, Grażyna Śliwakowska, Nikola Bus, Janusz Kucharski i Przemysław Klekot, acałą oprawę muzyczną przygotowały Beata Garbarz – Hebda i Joanna Hebda.Program został wyreżyserowanyprzez Panią Małgorzatę Wesołowską.

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
Dziób w dziób – spektakle dla szkół
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 28 marca 2022
- Brak komentarzy do Dziób w dziób – spektakle dla szkół

28 marca na scenie widowiskowej MDK odbyły się dwa przedstawienia „Dziób w dziób” w wykonaniu grupy teatralnej Rekwizytornia Teatr. Spektakle zostały zaprezentowane dzieciom i młodzieży z radomszczańskich szkół i przedszkoli.
„Dziób w dziób” to opowieść o przyjaźni, potrzebie akceptacji i zachowywaniu wartości. Spektakl w wykonaniu grupy teatralnej działającej w MDK został ciepło przyjęty przez naszą publiczność. Ta zabawna, chwilami wzruszająca i skłaniająca do refleksji historia pozwoliła na chwilę oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości.


Dziób dziób z teatrem
Świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru. Na naszej scenie w spektaklu „Dziób w dziób” wystąpiła Rekwizytornia Teatr. Grupę prowadzi Anita Pawlak – Zygma, która również wyreżyserowała przedstawienie.
„Dziób w dziób” to opowieść o przyjaźni, potrzebie akceptacji i zachowywaniu wartości. Spektakl w wykonaniu grupy teatralnej działającej w MDK został ciepło przyjęty przez naszą publiczność. Ta zabawna, chwilami wzruszająca i skłaniająca do refleksji historia pozwoliła na chwilę oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości. Młodzi artyści zabrali nas do swojego świata. O końcu przedstawienia przypomniała burza oklasków.
- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
„To TY” – widowisko słowno-muzyczne
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 3 marca 2022
- Brak komentarzy do „To TY” – widowisko słowno-muzyczne

SPEKTAKL MUZYCZNY „Z INNEJ BAJKI”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 10 lutego 2022
- Brak komentarzy do SPEKTAKL MUZYCZNY „Z INNEJ BAJKI”

SPEKTAKL MUZYCZNY "Z INNEJ BAJKI"
Zakończenie ferii było bardzo bajkowe! Wspólnie z Fundacją Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku zaprosiliśmy na niezwykły spektakl edukacyjny pt. Z INNEJ BAJKI w wykonaniu Musicalowego Koła Naukowego „Śliska Błyskawica” działającego przy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Spektakl „Z INNEJ BAJKI” to projekt edukacyjny członków Musicalowego Koła Naukowego „Śliska Błyskawica” działającego przy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którego premiera odbyła się 11 stycznia 2022r. na Sali Koncertowej AM, w ramach cyklu Akademia Pełna Dźwięku. Scenariuszem i reżyserią zajęła się przewodnicząca „Śliskiej Błyskawicy” – Maja Korbiel: Wystarczył kawałek papieru by wszystko w mig nabrało kształtu i koloru. Jak za dotknięciem magicznej różdżki. Prawie trzydzieści postaci z ulubionych animacji, najpiękniejsze bajkowe melodie i historia trzech Elfów, które nie cofną się przed niczym gdy chodzi o ratowanie Świąt Bożego Narodzenia. A do tego wszystkiego śpiew, taniec i aktorstwo, czyli to co studenci musicalu lubią najbardziej.
Po spektaklu nasi najmłodsi widzowie wzięli udział w spotkaniu z aktorami oraz uczestniczyli w warsztatach plastycznych.
Ten edukacyjny spektakl to owoc trzech miesięcy pracy wszystkich członków MKN „Śliska Błyskawica” oraz grupy pracowników uczelni, bez których projekt nie mógłby powstać:
Marta Sobczak – oprawa muzyczna ( fortepian)
Wojciech Górniak – realizacja świateł
Vadim Radishevsky – realizacja dźwięku
Martyna Henke – opiekun Musicalowego Koła Naukowego
Tomasz Jeziorski – realizacja video
Weronika Klepaczka – zdjęcia
OBSADA: Zuzanna Chancewicz, Katarzyna Szymonik, Adrianna Maciejewska, Julia Różańska, Tomasz Wierzba, Angelika Malitek, Paulina Prychożdenko, Karolina Szeleś, Mikołaj Korbiel, Julia Maszczak, Michalina Przybyłowska, Małgorzata Krupińska, Dominik Kuśnierczyk, Sylwia Pisarczyk, Arkadiusz Koniecki, Michał Domagała
Maks Deja, Weronika Kulak, Marysia Majewska, Julia Wach, Karolina Kijak
Łukasz Walczak, Martyna Temporowicz, Alina Chybalska, Joanna Polkowska, Marta Kosiorek, Adrianna Zuchmańska, Kamil Olczyk
PIANISTKI: Kinga Czeczko, Anna Yefimenko
REŻYSERIA: Maja Korbiel
- Tagi Aktualności, startowa

Mimo trudnych czasów staramy się nadal wzbudzać pasję do kultury i sztuki. 25 lutego w sali kameralnej MDK odbył się spektakl, który był podsumowaniem warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży podczas ferii 2022 w Miejskim Domu Kultury. Warsztaty poprowadziła Anita Pawlak – Zygma.

- Tagi Aktualności, startowa

Minęły właśnie święta Bożego Narodzenia oraz Noc Sylwestrowa i nastał nowy 2022 rok. Trwa też czas kolędowania. Kolęda wraz z innymi symbolami Świąt, m.in. choinką, Wigilią, spotkaniami w gronie rodzinnym, ozdobami i daniami świątecznymi, wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. W taki niesamowity, magiczny, ciepły klimat wprowadził nas Radomszczański Uniwersytet III Wieku „Wiem więcej”, który zaprezentował nam spektakl bożonarodzeniowy „Białe płatki”. W programie wystąpił zespół wokalny „Appassionata”, grupa teatralna „Przekora”, Teresa Moszkowicz oraz gościnnie Bartosz Zawolik.

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa

MY PAMIĘTAMY!!!
Dziś w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbył się program okolicznościowy „Przywracanie porządku” wg Stanisława Barańczaka,
upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Słowami poety członkowie Sceny Poezji pod kierunkiem Małgorzaty Wesołowskiej
przypomnieli i opowiedzieli nam o rzeczywistości i prawdzie z tamtych lat.

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa

Po raz ostatni zapraszamy na spektakl przygotowany przez Pracownię Teatralną Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.
Scenariusz i reżyseria: Anita Pawlak – Zygma
Wejściówki dostępne w kasie MDK.
30.11.2021r. godz. 18.00
sala kameralna MDK

- Tagi Aktualności, startowa

10 października o godz. 19.00 zapraszamy na premierę spektaklu poetyckiego „Przyszli, żeby zobaczyć poetę”. Na teatralnej scenie wystąpią artyści Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie:
Dorota Bzdyla
Dorota Landowska
Katarzyna Skarżanka
Marcin Jędrzejewski
Paweł Krucz
Antoni Ostrouch
scenariusz Janusz Majcherek
reżyseria Przemysław Wyszyński
Wstęp za biletami – 10 zł.

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa

W rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, 9 października 2021 r. o godz. 19.00 zapraszamy do obejrzenia inscenizacji jednego z najważniejszych dramatów Tadeusza Różewicza „Kartoteki rozrzuconej”. Spektakl w ramach Różewicz Open Festiwal 2021 r. zaprezentują artyści Teatru Studio w Warszawie.
„Tekst kanoniczny. Jego kanoniczność zaklęta jest w wiecznie otwartej formie. Kartoteka Różewicza funduje widzowi jakże znany obraz pokoju Bohatera, przez który „przechodzi ulica“ przepełniona głosami. Te głosy są rozszczepione i zwielokrotnione. Obraz tego doświadczenia jest doświadczeniem rozbitego zwierciadła, czyli obrazu świata i historii, której nie da się scalić. To doświadczenie jest strukturą Różewiczowskiej Kartoteki. Na tym polega jej otwarta forma. Nie jest, albo nie musi być biografią tylko jednego pokolenia, jej potencjał jest uniwersalny. To forma, która zawsze zwrócona jest ku przyszłości.” (www.teatrstudio.pl)
reżyseria, opracowanie, dramaturgia: Radosław Rychcik
scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska
muzyka i multimedia: Michał i Piotr Lis
reżyseria światła: Paulina Góral
obsada: Dominika Biernat, Tomasz Nosinski, Dominika Ostałowska, Bartosz Porczyk, Natalia Rybicka, Mateusz Smoliński
premiera: 16.03. 2018
czas trwania: 75 min / bilety: 25 zł
- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
Ruszyły warsztaty teatralne
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 9 sierpnia 2021
- Brak komentarzy do Ruszyły warsztaty teatralne

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
Wodewil warszawski
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 2 sierpnia 2021
- Brak komentarzy do Wodewil warszawski

1 sierpnia w sali MDK odbył się Wodewil warszawski w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia. Artyści zachwycili publiczność swoim występem, pełnym humoru i wzruszeń.
„Scenariusz spektaklu „Wodewil Warszawski” został skonstruowany w oparciu o komedię Feliksa Szobera „Podróż po Warszawie” z 1876 roku. Do Warszawy, z zamiarem wydania córek za mąż, przybywa Barnaba Fafuła, ze swoją żoną Kunegundą. Już na dworcu grupa miejscowych cwaniaczków wykrada córki. Młodzieńcy chcą oczarować dziewczyny, pokazując im najpiękniejsze zakątki miasta.
Druga część widowiska to kabaret, który w krzywym zwierciadle przedstawia współczesny, wielkomiejski styl życia; gdzie celebryci prześcigają się w prezentowaniu swoich sposobów na realizowanie wyjątkowej i pełnej sukcesów kariery.

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
Spektakl „Szalone nożyczki”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 13 czerwca 2021
- Brak komentarzy do Spektakl „Szalone nożyczki”

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
Monodram „Grubaska”
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 29 maja 2021
- Brak komentarzy do Monodram „Grubaska”

- Tagi Aktualności, startowa
Sukcesy naszych recytatorów
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 17 maja 2021
- Brak komentarzy do Sukcesy naszych recytatorów

Nasi górą!!! Nikola Bus, Anna Stolarczyk, Elżbieta Jóźwiak, Wiktoria Kwarta wywalczyły dziś
w Piotrkowie Trybunalskim nominacje do eliminacji wojewódzkich 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W piotrkowskim MOK zakończyły się eliminacje rejonowe. Recytatorki że Sceny Poezji i Rekwizytorni Teatr wkrótce będą walczyły w Łodzi.

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa

Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają na wyjątkowy program kabaretowy. 6 czerwca o godz. 18.00 w sali widowiskowej MDK wystąpi znakomity duet Cezary Żak & Artur Barciś.
Bilety: 40 zł dostępne w Kasie MDK i sprzedaży internetowej

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
Izabela Noszczyk zaprasza
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 10 maja 2021
- Brak komentarzy do Izabela Noszczyk zaprasza

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
2021 Rok Tadeusza Różewicza
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 26 kwietnia 2021
- Brak komentarzy do 2021 Rok Tadeusza Różewicza

Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza. 9 października 2021 obchodzimy 100.rocznicę urodzin wybitnego poety, dramaturga, radomszczanina. By upamiętnić ten wyjątkowy czas – Rok Tadeusza Różewicza – Miejski Dom Kultury w Radomsku przygotował szereg wydarzeń realizowanych w ramach Różewicz Open Festiwal 2021. Cykl imprez obejmuje cały rok. Wydarzenia towarzyszące przypominają spuściznę artystyczną Stanisława i Janusza Różewiczów, braci Tadeusza. Festiwal koncentruje się wokół ważnych dat związanych z braćmi. Główne festiwalowe działania odbędą się w październiku.
Zachęcamy do śledzenia stron internetowych www.rozewiczopen.pl, www.mdkradomsko.pl oraz naszego profilu na Facebooku
Najbliższe wydarzenia:
8 października
godz. 10.00 – 12.00 warsztaty scenograficzno-teatralne dla młodzieży pod kierunkiem Jędrzeja Skajstera – reżysera światła, Agaty Skajster – scenografa i Anity Pawlak-Zygmy – aktorki
godz. 16.00 otwarcie wystawy Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego im. Stanisława Różewicza (Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego)
godz.17.30 panel dyskusyjny „3 x Różewicz”. Gośćmi Jolanty Dąbrowskiej będą Julia Różewicz, Barbara Osterloff, Jan Stolarczyk
godz. 19.00 widowisko słowno – muzyczne „3 x Różewicz” z udziałem Michała Urbaniaka
godz. 20.00 spotkanie z Michałem Urbaniakiem
9 października (100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza)
godz. 10.00 – 12.00 warsztaty scenograficzno-teatralne dla młodzieży
godz. 12.00 „Nasz starszy brat” – spotkanie z tłumaczem Bernhardem Hartmannem
godz. 13.00 spacer „Śladami braci Różewiczów”
godz. 17.00 spotkanie z ks. prof. Andrzejem Dragułą „Tadeusz Różewicz – poeta religijny?”, prowadzi franciszkanin o.Stanisław Jaromi (Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku)
godz. 19.00 spektakl „Kartoteka rozrzucona” Studia Teatrgaleria w Warszawie (bilety: 25 zł)
godz. 21.00 nocny program audiowizualny duetu Tomasz Sroczyński/Ninon Lizẻ Masclef vs. Tadeusz Różewicz
10 października
godz. 10.00 – 12.00 warsztaty scenograficzno-teatralne dla młodzieży
godz. 16.00 spektakl „Klucze do nieba” Pracowni Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku i podsumowanie warsztatów scenograficzno-teatralnych dla młodzieży
godz. 17.30 wykład „Niepokoje Różewicza w galerii malarstwa” Tatiany Hołowni – muzyka i historyka sztuki oraz otwarcie wystawy „Raport ocalonego” poświęconej twórczości Tadeusza Różewicza
godz. 19.00 premiera spektaklu poetyckiego „Przyszli, żeby zobaczyć poetę” Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (bilety: 10 zł)
godz. 21.00 performance „Nauka chodzenia” Teatru Ognia i Papieru z udziałem laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Tadeusza Różewicza.
(na wszystkie festiwalowe imprezy poza otwarciem wystawy Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego im. Stanisława Różewicza i spotkaniem z ks.prof.Andrzejem Dragułą) zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Program może ulec zmianie

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
60. Międzynarodowy Dzień Teatru. Orędzie
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 27 marca 2021
- Brak komentarzy do 60. Międzynarodowy Dzień Teatru. Orędzie

60. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. W Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata. teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau. W tym roku autorką międzynarodowego orędzia jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren.
ŚWIATOWE ORĘDZIE Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU 2021 | HELEN MIRREN | PRZEKŁAD PAWŁA PASZTY
„To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki. Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą. Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu. Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi. Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata.
Nie mogę się doczekać.”
Helen Mirren
Helen Mirren to brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Zdobywczyni wielu nagród w tym Oskara w 2007 r. za rolę w „Królowej”, czterech nagród BAFTA, trzech Złotych Globów, czterech wyróżnień Emmy, dwóch nagród dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagrody dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji. W teatrze debiutowała jako Kleopatra w National Youth Theatre w 1963 r. Pracowała m.in. z Royal Shakespeare Company, Centre International de Recherche Théâtrale, z the Fringe. Występowała na West Endzie, a także z National Theatre na Broadwayu, gdzie zagrała szczególnie zapamiętane role w „Miesiącu na wsi” i „Tańcu śmierci”. W 2003 r. została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.
27 marca to święto ludzi teatru. Jest to święto nie tylko twórców, realizatorów i artystów, ale też widzów, którzy zapełniając miejsca nadają sens twórczym poszukiwaniom. Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań ITI. W statucie czytamy m.in.: „ITI powstało w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.” 27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru. W 2007 roku główne obchody Światowego Dnia Teatru odbyły się w paryskiej siedzibie UNESCO. Międzynarodowy Instytut Teatralny został założony w 1948 r. w Pradze przez osiem państw, w tym Polskę. Obecnie działa pod auspicjami UNESCO, a jego sekretariat mieści się w Paryżu.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzymy artystom, twórcom, aktorom, realizatorom, wszystkim pracownikom i widzom niezapomnianych wrażeń teatralnych. By każde doświadczenie teatralne było inspirujące, bogate, różnorodne i poruszające! Niech wizyta w Teatrze będzie dla nas wszystkich źródłem przemyśleń, wzruszeń i radości. Niech czar i magia sceny teatralnej nigdy nie zgasną…
- Tagi Aktualności, startowa

KABARET "PARANIENORMALNI" - ZMIANA TERMINU
Informujemy, że program Kabaretu Paranienormalni został przeniesiony na 17 kwietnia na godz. 16.00. Bilety zachowują ważność!!!

- Tagi Aktualności, startowa
CUDOWNA TERAPIA – ZMIANA TERMINU
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 27 października 2020
- Brak komentarzy do CUDOWNA TERAPIA – ZMIANA TERMINU

CUDOWNA TERAPIA - ZMIANA TERMINU
Informujemy, że spektakl „Cudowna terapia” został przeniesiony na 19 marca na godz. 19.00. Bilety zachowują ważność.

- Tagi Aktualności, startowa
99.rocznica urodzin Tadeusza Różewicza
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 9 października 2020
- Brak komentarzy do 99.rocznica urodzin Tadeusza Różewicza

rok urodzenia
miejsce urodzenia.
Radomsko 1921
9 października 2020 przypada 99.rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. W tym szczególnym dniu rozpoczynamy Różewicz Open Festiwal Online. Od 9 do 11 października o godz. 18.00 na stronie www.rozewiczopen.pl odbędą się kolejno premiery: panel „3 x Różewicz”, widowisko „3 x Różewicz” oraz spacer śladami braci Różewiczów. Zachęcamy do poznania szczegółowego programu Festiwalu, który znajduje się tutaj

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
Panel „3 x Różewicz” – ROF Online
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 1 października 2020
- Brak komentarzy do Panel „3 x Różewicz” – ROF Online

W piątek 9 października 2020 roku, w dniu urodzin Tadeusza Różewicza oraz w pierwszym dniu tegorocznego „Różewicz Open Festiwal Online” odbył się panel dyskusyjny „3 x Różewicz”.
W panelu dyskusyjnym, który premierę miał na stronie www.rozewiczopen.pl udział wzięły radomszczanki: Aleksandra Kędra – lider Filmoteki Szkolnej w województwie łódzkim, nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku, Monika Nowak – autorka pracy magisterskiej poświęconej Januszowi Różewiczowi, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim oraz italianistyki na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, dziennikarka „L’Osservatore Romano”, Beata Anna Symołon – teatrolog, twórczyni Salonu Artystycznego „Sabas”, redaktor periodyku „Teatralia”.
Organizatorzy połączyli się również: z Katarzyną Adamalą – radomszczanką od wielu lat mieszkającą w USA, inicjatorką i współorganizatorką pierwszego Festiwalu Twórczości Braci Różewiczów
„3 x Różewicz”, dr Joanną Lisiewicz (Gdynia) – nauczycielką języka polskiego, autorką książki „ O milczeniu w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza” oraz Barbarą Osterloff (Warszawa) – profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wieloletnim dyrektorem artystycznym „Różewicz Open Festiwal”.
Panel dyskusyjny zrealizowano ze specjalnym udziałem Julii Różewicz – wnuczki Tadeusza Różewicza oraz Wiesławy Różewicz – żony Tadeusza Różewicza. Spotkanie poprowadziła Jolanta Dąbrowska – radomszczanka, koordynator tegorocznego „Różewicz Open Festiwal Online”, instruktor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.
Scenografię przygotowała Joanna Sroczyńska – plastyk Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. W projekcie wykorzystano fragmenty wystawy „Poeta odchodzi. Tadeusz Różewicz” z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz baner z logo festiwalu autorstwa Katarzyny Kaczmarek.
Muzykę (na motywie hejnału Radomska autorstwa Henryka Fajta) skomponował Piotr Zygma – radomszczanin, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, obecnie uczeń ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Jazzu w klasie gitary basowej Andrzeja Święsa.
Światło Robert Lewandowski i Tomasz Bus. Współpraca Przemysław Hałaczkiewicz. Zdjęcia Tomasz Zawadzki. Zdjęcia i montaż „Raw Time”. Radomsko 202
Różewicz Open Festiwal Online dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Panel dostępny na stronie www.rozewiczopen.pl

- Tagi Aktualności, Bieżące

W ostatnim, trzecim dniu „Różewicz Open Festiwal Online” na spacer śladami braci Różewiczów zaprosiła Agnieszka Kuligowska – radomszczanka, nauczycielka historii w Zespole Szkól Ekonomicznych w Radomsku. W programie, który oglądać można od 11 października na stronie www.rozewiczopen.pl wykorzystane zostały fragmenty filmu dokumentalnego Andrzeja Sapiji „Różewicz we fragmentach”, materiały archiwalne Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku oraz niepublikowane nagranie z ostatnie wizyty Stanisława Różewicza w rodzinnym mieście.
Dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom oraz firmom zaangażowanym w organizację tegorocznego „Różewicz Open Festiwal Online”.


- Tagi Aktualności, Bieżące
SUKCESY NASZYCH RECYTATOREK
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 21 września 2020
- Brak komentarzy do SUKCESY NASZYCH RECYTATOREK

19 i 20 września br. w Łódzkim Domu Kultury odbyły się eliminacje wojewódzkie 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Miejski Dom Kultury reprezentowały recytatorki ze Sceny Poezji: Nikola Bus, Elżbieta Jóźwiak, Grażyna Śliwakowska przygotowane przez inst. Małgorzatę Wesołowską oraz Wiktoria Kwarta z Młodzieżowej Grupy Teatralnej „Rekwizytornia Teatr” przygotowana przez inst. Anitę Pawlak Zygmę. Grażyna Śliwakowska zakwalifikowała się do etapu centralnego, który odbędzie się w Ostrołęce. Wyróżnienia otrzymały: Nikola Bus i Elżbieta Jóźwiak.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Foto.: Małgorzata Wesołowska

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
ROF Online – zapraszamy do oglądania
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 25 września 2020
- Brak komentarzy do ROF Online – zapraszamy do oglądania

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa na tegoroczny „Różewicz Open Festiwal” – ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną: „Online”. To były trzy wyjątkowe radomszczańskie spotkania z twórczością Braci Różewiczów.
Festiwal rozpoczął panel dyskusyjnym „3 x Różewicz”. Gośćmi Jolanty Dąbrowskiej były: Aleksandra Kędra, Monika Nowak oraz Beata Anna Symołon. Online połączyliśmy się z Katarzyną Adamalą, Joanną Lisiewicz, Barbarą Osterloff oraz Julią Różewicz – wnuczką Tadeusza Różewicza i Wiesławą Różewicz – żoną Tadeusza Różewicza.
W drugim dniu Festiwalu przygotowaliśmy dla Państwa widowisko słowno-muzyczne z udziałem światowej sławy jazzmana Michała Urbaniaka. Na scenie widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku wystąpili radomszczańscy muzycy oraz zaproszeni goście.
Na zakończenie Festiwalu Agnieszka Kuligowska, nauczyciel historii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomsku, zabrała Państwa w niezwykłą podróż ulicami naszego miasta – w podróż śladami braci Różewiczów.
Na naszej festiwalowej stronie www.rozewiczopen.pl umieszczone są wypowiedzi gości, niepublikowane nagranie z ostatniej wizyty Stanisława Różewicza w naszym mieście, relacje z imprez towarzyszących oraz inne informacje. Przeżyjmy to jeszcze raz. Zapraszam.
Krzysztof Zygma
Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku


- Tagi Aktualności, Bieżące
SZALONE NOŻYCZKI 10 XII 20
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 25 sierpnia 2020
- Brak komentarzy do SZALONE NOŻYCZKI 10 XII 20

Na spektakl „Szalone nożyczki” zapraszamy 13 czerwca 2021 r. Przedstawienie odbędzie się o godz. 16.00 i 19.00. Wcześniej zakupione bilety zachowują ważność.
„Szalone nożyczki” porywają w wir zabawy i zagadki miliony widzów na całym świecie tak skutecznie, że znalazły się w Księdze Guinnessa. Mieszkańcy Radomska będą mieli okazję obejrzeć ten spektakl w nowej odsłonie z gwiazdorską obsadą. Przebojowy fryzjer wynajmuje lokal od pani Izabeli. Jego salon odwiedzają nader barwne postacie, interes świetnie się kręci, aż dochodzi do tragedii… Właścicielka lokalu zostaje znaleziona martwa. Kto? Kiedy? I dlaczego? Do akcji rusza policja, ale okazuje się, że każdy z obecnych w salonie miał motyw! Detektywi miotają się słuchając sprzecznych zeznań i jest to czas, gdy do akcji wkracza WIDZ. To Widzowie decydują o zakończeniu spektaklu, które za każdym razem może być inne.
Spektakl jedyny w swoim rodzaju, pełen wybuchów śmiechu i interakcji wyśmienitych, gotowych na wszystko aktorów z Widzami!
Starszy Inspektor: Lesław Żurek / Krzysztof Ibisz / Maciej Wilewski
Młodszy Inspektor: Maciej Wilewski / Michał Piróg / Przemysław Cypryański
Pani Dąbek: Urszula Dębska / Joanna Kupińska
Barbara Markowska: Dominika Gwit
Edward Wurzel: Alan Andersz
Antoni Grzebiński: Przemysław Cypryański / Maciej Wilewski
Bilety: 95 zł – VI, VII, X, XI
110 ZŁ – II
70 ZŁ – BALKON

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa
Różewicz Open Festiwal On-line
- Autor wpisu Autor: Magda Blada
- Data wpisu 15 września 2020
- Brak komentarzy do Różewicz Open Festiwal On-line

15 września 2020 podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Miasta Radomska Jarosława Ferenca, dyrektora MDK Krzysztofa Zygmy oraz Jolanty Dąbrowskiej – koordynatora projektu, oficjalnie została ogłoszona formuła i program Różewicz Open Festiwal.
W tym roku Festiwal odbędzie się w zmienionej formie, bo online. Festiwal obejrzeć będzie można w Internecie, a centralny punkt to multimedialne widowisko słowno – muzyczne z elementami performance przedstawiające spuściznę artystyczną Janusza, Stanisława i Tadeusza Różewiczów. W widowisku wezmą udział lokalni artyści, radomszczanie, jak również uznani twórcy w tym Michał Urbaniak, Przemysław Pacan, Adam Baran, Pola Chobot. Scenariusz wydarzenia obejmuje życiorysy wszystkich braci, jednak punktem odniesienia będą teksty Tadeusza Różewicza, dramaturga i poety. Do widowiska, będącego retrospekcją życia i twórczości braci, wprowadzi dyskusja panelowa z literaturoznawcami, filmoznawcami, miłośnikami ich twórczości. W czasie festiwalu działać będzie również festiwalowe studio, w którym zdalnie gościć będziemy m.in. członków rodziny i przyjaciół braci. Widzowie zaproszeni zostaną również na wirtualny spacer, któremu towarzyszyć będzie historyczna gawęda. Kamera odwiedzi miejsca związane z radomszczańską młodością braci. Ponadto w galerii Miejskiego Domu Kultury przygotowana zostanie wystawa archiwaliów dotyczących braci. Podobne wystawy otwarte zostaną w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Sfilmowane, profesjonalnie zmontowane opatrzone komentarzem i oglądać będzie można m.in. na stronie prowadzonej przez MDK. Opiekę artystyczną nad festiwalem sprawuje Barbara Osterloff – profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza.

- Tagi Aktualności, Bieżące, startowa