Miejski Dom Kultury
w Radomsku

12.04.24 – „Pan Cogito” – Scena Poezji MDK

Wielki poeta i artysta Zbigniew Herbert jest jednym z literackich patronów roku 2024. Z tej okazji członkowie Sceny Poezji przygotowali spektakl „Pan Cogito”. To był wieczór pełen poezji, refleksji i zastanowienia nad tym co w życiu najważniejsze. Podróż w głąb duszy i umysłu. I ta uniwersalna odpowiedź na zadawane ze sceny pytania – cogito ergo sum.
W programie udział wzięli: Grażyna Śliwakowska, Elżbieta Jóźwiak, Przemysław Klekot, Janusz Kucharski, oraz gościnnie wystąpił Karol Mazurek.
 
Program opracowała i przygotowała Małgorzata Wesołowska, która od lat prowadzi zajęcia Sceny Poezji.
obrazek

04.05. – „Potyczki małżeńskie” – spektakl komediowy

„Potyczki małżeńskie” – na spektakl komediowy w wykonaniu TeatRegeneracja zapraszają 4 maja o godz.18.00 Miasto Radomsko i  Miejski Dom Kultury w Radomsku.

Zbyszkowi i Iwonie wydaje się, że ich małżeństwo trwa już z 1000 lat. Codziennie ta sama twarz, zarówno w łóżku jak i w lustrze. Każdego dnia to samo do jedzenia, do ubrania, do powiedzenia. Nic nowego w gestach, słowach, mimice ani w telewizji. Rutyna, proza życia, szara rzeczywistość, nuda, straszna nuda. Nie to co Rysiek, który po trudnym, acz wyczekiwanym rozwodzie, nagle odżywa – z brzydkiej obślizgłej glizdy w pięknego, wnoszącego się na wyżyny, motyla, świergoczącego jak ptaszek o poranku, tryskającego jak wulkan. Zbyszek i Iwona mieli tak w poprzednim życiu. Czy uda im się to sobie przypomnieć? Jak potoczy się nowe życie Ryśka? Czy po-małżeńska reinkarnacja ma sens? Zapraszamy na komediową opowieść o związkach, kobietach i mężczyznach, o miłości, przyjaźni i zazdrości, o życiu. Spektakl daje okazję do oderwania się od szarej rzeczywistości i spędzenia miło czasu. Przedstawienie dla widzów od 16-go roku życia

Obsada: Dorota Garbicz – Stodolna, Wojciech Meres, Sonia Śpiewak – Meres, Maciej Zeman.

Scenariusz i reżyseria: Sonia Śpiewak – Meres, Wojciech Meres.

Sala kameralna MDK / bilety: 20 zł

obrazek

27.03.24 – „Bóg mordu” – czarna komedia teatralna

„Bóg mordu” Teatru Scena Poczekalnia to czarna  komedia o perypetich małżeńskich. Pokaz odbył się 27 marca 2024 w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru. Na scenie MDK wystąpili: Izabela Noszczyk, Hubert Jarczak, Michał Wielewicki, Marta Maria Wiśniewska.

Dwa małżeństwa spotykają się, aby omówić niesforne zachowanie swoich pociech.  To, co zaczyna się jako dialog pełen konwenansów, szybko przeradza się w prawdziwe pole bitwy na słowa i emocje …

„Bóg mordu” Yasminy Rezy to błyskotliwie rozpisane inteligentne dialogi, pełne ironii i czarnego humoru, które są doskonałym pretekstem do wirtuozerskiej gry aktorów.  

Na podstawie tego dramatu Roman Polański nakręcił film, nie przypadkowo nadając mu tytuł… „Rzeź”.

„Bóg mordu” w reżyserii Zbigniewa Rybki jest kolejną premierą Fundacji Teatru Scena Poczekalnia. Spektakl zrealizowano w ramach przyznanego dofinansowania z budżetu Miasta Łodzi w ramach zadania: „Teatr, który nie wyklucza – „Bóg mordu” Yasminy Rezy – Premiera”.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami.

 

24.03.24 – Niedzielny Poranek Teatralny ZŁOTA RYBKA

Spektakl "Złota Rybka" – Magiczna Przygoda Teatralna Teatru Żelaznego

Poranek w ramach Niedzielnego Poranka Teatralnego był pełen magicznych emocji i niezapomnianych wrażeń, dzięki spektaklowi „Złota Rybka” w wykonaniu Teatru Żelaznego.

Historia kochającego się, ale niezamożnego małżeństwa – Rybaka i Baby, którzy prowadzą skromną smażalnię ryb w nadmorskiej miejscowości, poruszyła serca publiczności. Mimo że Rybakowi niczego nie brakuje do szczęścia, Baba ciągle odczuwa finansowy niedosyt. Złowienie „charakternej” Złotej Rybki, spełniającej życzenia tylko pozornie, pozostawia ich z mieszanką uczuć i refleksji.

Spektakl urzekał nie tylko treścią, ale również wspaniałą scenografią, żywiołowymi piosenkami i wartką akcją. Dzieci zostały wprowadzone w nadmorski świat w rytmie szant, co sprawiło, że opowieść o Rybaku i Babie stała się jeszcze bardziej realna.

Ta uniwersalna historia uczy skromności, umiaru i doceniania tego, co mamy. Pokazuje, że szczęście często jest tuż obok, nawet jeśli czasem trudno je dostrzec. Współczesna inscenizacja umiejscawia bohaterów w smażalni ryb w różnych nadmorskich miejscowościach, takich jak Ustka, Sopot czy Łeba, co dodaje opowieści lokalnego uroku.

Podsumowując, „Złota Rybka” to nie tylko spektakl, to prawdziwa lekcja życia, która zostaje z widzami na długo po zakończeniu przedstawienia.

24.03.24 – Misterium życia i śmierci Jezusa z Nazaretu

Na sali widowiskowej MDK aktorzy  Teatru  Źródło zaprezentowali mieszkańcom miasta „Misterium Życia i Śmierci Jezusa z Nazaretu”. To wielkopostne misterium o życiu i śmierci Jezusa skłania nas do refleksji i przemyśleń oraz wprowadza w atmosferę Wielkiego Tygodnia. 

obrazek

23.03.24 – „Kim jest ta Pani…” – program Sceny Poezji

„Kim jest ta Pani…” to program słowno – muzyczny przygotowany przez Scenę Poezji
działającą w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. 23 marca 2023 r. w wypełnionej po brzegi sali kameralnej zostały wyrecytowane utwory Agnieszki Osieckiej przez:
Grażynę Śliwakowską, Elżbietę Jóźwiak, Anhelinę Hayeuskayę, Przemysława Klekota i Janusza Kucharskiego. Gościnnie oprawę muzyczną przygotowały Beata Garbarz – Hebda
i Joanna Hebda.
 
Spektakl został zaprezentowany w ramach 63. Międzynarodowego Dnia Teatru. Wyboru wierszy do programu dokonała instruktor Małgorzata Wesołowska, która jest też autorką scenariusza i reżyserką spektaklu.
obrazek

15.03.24 – Ifigenia ze Splott – Teatr im.S.Jaracza w Łodzi

IFIGENIA ZE SPLOTT - monodram w wykonaniu Agnieszki Skrzypczak TEATR IM.S.JARACZA W ŁODZI

16 marca na scenie widowiskowej odbył się mocny i świetny monodram „Ifigenia ze Splott” w brawurowym wykonaniu Agnieszki Skrzypczak. 

Gary Owen, walijski dramatopisarz, opowiada w swoimi monodramie Ifigenia ze Splott historię niezwykłego przeistoczenia. Bohaterka sztuki to młoda kobieta. Utrzymuje się z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu, jest wulgarna. Nienawidzi świata i ludzi. Szybko okazuje się jednak, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale jest także, i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać. I choć tylko przelotnie, staje się ona punktem zwrotnym w życiu dziewczyny. Chociaż wszystko wskazuje na to, że po jego przekroczeniu, załamie się ostatecznie, ona podejmuje wyzwanie rzucone przez los. Wychodzi z tego starcia odmieniona. Nie szczęśliwsza, ale na pewno spokojniejsza, mądrzejsza, uszlachetniona przez tragedię, która ją spotkała. Wiele musiała stracić, aby z totalnego zniszczenia, jakim naznaczona była jej pozbawiona nadziei, pełna gniewu i goryczy egzystencja, ocalić siebie.

Pokaz spektaklu odbył się w ramach Wojewódzkich Jaracza Wędrówek

autor: Gary OWEN
reżyseria, tłumaczenie, opracowanie muzyczne: Filip GIELDON
scenografia, kostiumy: Adrianna GOŁĘBIEWSKA
reżyseria światła: Piotr ŻURAWSKI
inspicjentka, suflerka: Marta BARASZKIEWICZ

08.03.24 – Portrety kobiet – spektakl

8 marca w sali kameralnej zaprezentowali się członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem więcej” w spektaklu „Portrety kobiety”.  Spektakl  łączył śpiew, taniec, recytację i grę autorską.

obrazek

18.02.24 – Spektakl Hotelik Demode wodewil w II aktach

"Hotelik Démodé wodewil w II aktach…"

„Hotelik Démodé, wodewil w II aktach…” w wykonaniu Stowarzyszenie Grupa Teatralna Nota Bene.

18.02.2024 | godz. 17.00

Odbyliśmy dziś niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, rozgrywającą się w niezwykłym hotelu, gdzie świat przestaje istnieć po zamknięciu drzwi. A to wszystko za sprawą spektaklu”Hotelik Démodé, wodewil w II aktach…”, wystawianym przez Grupę Teatralną Nota Bene.
Widzowie zostali przeniesieni do epoki międzywojennej, gdzie atmosfera pełna była nostalgii i beztroskiej zabawy. Goście tego magicznego miejsca, pełni miłości do wszystkiego, co passé, cieszyli się swoją obecnością, śpiewając stare piosenki i wymieniając się modnymi kiedyś francuskimi bon motami.
Całą historię wspaniale ilustrowały przeboje, takie jak „Baby, ach te baby”, „Sex appeal”, „Ada, to nie wypada”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” oraz „Miłość ci wszystko wybaczy”, które dodały tej magicznej podróży dodatkowego uroku i głębi.
 

11.02.24. – Poranek Teatralny Bałwanek Tiko i Królowa Fruncja

Na zakończenie ferii zimowych ph. „zimowa Akademia MDK” zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami na Poranek Teatralny. Wystąpili aktorzy Teatru Katarynka w spektaklu „Bałwanek Tiko i Królowa Fruncja”. 

obrazek

17.01.24. – „Opowieść Wigilijna”

„Opowieść Wigilijna” w wykonaniu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku to pełna energii i kreatywności adaptacja klasycznej historii Charlesa Dickensa. Młodzi aktorzy, pełni entuzjazmu i z wielkim zaangażowaniem przenieśli widzów w magiczny świat Bożego Narodzenia.

obrazek

17.12.23. i 07.01.24. – Spektakl „Świąteczna intryga”

Świąteczna? Intryga? Tak, tak…takie rzeczy tylko w MDK. Nasza teatralna grupa seniorów pokazała jak wyglądają przygotowania do Bożego Narodzenia…od kuchni. Każdy z widzów mógł obrazy ze sceny porównać z własnymi (przed)świątecznymi doświadczeniami. I czasem można było przejrzeć się tam jak w lustrze. Taki był plan. Pełen humoru spektakl „Świąteczna intryga” wyreżyserowała Anna Rakowska, i jak mówiła na koniec, kanwą scenariusza było samo życie.

obrazek

16.12.23. – Jubileusz Teatru „Źródło”

W przedświąteczną sobotę w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbył się Jubileusz 25 – lecia istnienia Teatru „Źródło” pod hasłem „Teatr 25+”.
W uroczystej gali uczestniczyli przedstawiciele władz, zaproszeni goście, byli i obecni członkowie teatru.Gratulacjom, wspomnieniom, podziękowaniom i życzeniom nie było końca.
Na zakończenie wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki tort.
 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
obrazek

16.12.23. – Jasełka

Finałowe odliczanie przed Bożym Narodzeniem czas…start! Pięknie w ten niezwykły czas wprowadziło nas Koło Osób Niepełnosprawnych. Jasełka w ich wykonaniu wzruszały, skłaniały do refleksji ale też wnosiły wiele uśmiechu i radości. Dziękujemy.

obrazek

27.11.23. – Spektakl Teatru Źródło

Spektakl o rodzinie Ulmów „Miłość w czynach zapisana” został zaprezentowany radomszczańskiej publiczności w sali widowiskowej MDK. Rodzina Ulmów stała się symbolem postawy tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom.
W spektaklu wystąpili aktorzy Teatru Źródło, uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Radomsku.
 
Spektakl wyreżyserowała Danuta Zawadzka.
obrazek

19.11.23. – Poranek Teatralny „Palce lizać”

W niedzielny Poranek Teatralny gościliśmy na naszej scenie Melę i Miłka. Było gwarno, wesoło, tanecznie i oczywiście bardzo pysznie. „Palce lizać” to błyskotliwe, pełne nieprzewidzianych zwrotów akcji przedstawienie podczas którego widzowie poznali tajniki pracy cukiernika i uczestniczyli w przyrządzaniu czekoladowego tortu.

obrazek

10.11.23. – Program poetycki Sceny Poezji MDK

„Miejsce urodzenia” to program poetycki przygotowany przez Scenę Poezji działającą
w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. 10 listopada 2023 r. w sali kameralnej członkowie
grupy zaprezentowali program poświęcony trzem braciom Różewiczom, który pokazuje różnorodność ich twórczości. W spektaklu wystąpili: Elżbieta Jóźwiak, Grażyna Śliwakowska, Przemysław Klekot, Janusz Kucharski, Anhelina Hayeuskaya,
 
Całość została wyreżyserowana przez Panią Małgorzatę Wesołowską.
obrazek

22.09.23 – spektakl „Zaczarowana kraina”

Gościliśmy dziś na naszej scenie spektakl „Zaczarowana kraina”, przygotowany przez ekipę Teatru Bajka z Łodzi.
 
Mali widzowie zostali przeniesieni do magicznej krainy, gdzie towarzyszyli Dorotce w jej poszukiwaniach drogi do domu. W trakcie tej niezwykłej podróży spotkali wiele fascynujących postaci, takich jak Strach na Wróble, Robot i Lew. Ale to nie koniec niespodzianek! Dzięki pomocy Czarnoksiężnika oraz zaangażowanych dzieci zebranych w sali, Strach na Wróble zyskał rozum, Robot otrzymał serce, a Lew odważnie stanął przed trudnościami.
 
Na widowni znalazły się dzieci z radomszczańskich szkół i przedszkoli, takich jak PSP nr 2, PSP nr 3, PSP nr 5, PSP nr 6, PP nr 10, Przedszkole Kot w Butach, a także dzieci z Gminy Masłowice, Gminy Wielgomłyny, Gminy Żytno, Gminy Gidle i Gminy Ładzice.
 
Organizacja tego spotkania była możliwa dzięki Impresariatowi Artystycznemu „AB-ART” Polskiego Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych, które z pasją angażuje się w kulturę i sztukę.
 
Spektakl odbył się przy współorganizacji Radomsko Miasto Otwarte, które wspiera kulturalne wydarzenia.
obrazek

20.09.23. – spektakl „Cebula”

Teatr Nowy z Częstochowy oraz Fundacja Oczami Brata zaprezentowały dziś dla radomszczańskich szkół niezwykły spektakl „Cebula”.
 
To wzruszające wydarzenie ukazało nam życie osób z niepełnosprawnościami, ich historie i uczucia. Twórcy tego spektaklu sięgnęli głęboko do wnętrza każdej osoby z niepełnosprawnościami, nadając myślom kolory, nazywając uczucia i docierając dużo głębiej, by pokazać nam, jak żyją rodziny osób z niepełnosprawnościami.
 
„Cebula” odczarowała schematy, łamała uprzedzenia i ukazała ten niezwykły świat w pełnej gamie odcieni. Tu nie było miejsca na wyłącznie czerń i biel. Spektakl ten pomógł nam zrozumieć, szukać odpowiedzi i udzielać ich na pytania, które często dręczą nasze serca. Przede wszystkim jednak „Cebula” mówiła o miłości, bo tak naprawdę wystarczy po prostu kochać. A to bywa czasem najtrudniejsze.
 
Na naszej sali zasiadła młodzież z radomszczańskich szkół podstawowych (PSP 2, PSP 3, PSP 4, PSP 5, PSP 6, PSP 8 ).
 
Zadania współorganizowane z Radomsko Miasto Otwarte
obrazek

11.08.2023 – Spektakl podsumowujący warsztaty teatralne

11 sierpnia przestawieniem finałowym zakończyły się warsztaty teatralne prowadzone przez Annę Rakowską. Podczas tygodniowych zajęć dzieci tworzyły scenariusz, scenografię do przedstawienia, a następnie ćwiczyły poszczególne scenki i epizody. Tak powstała finałowa impresja na temat czasu.

obrazek

16.07. – Poranek Teatralny

Niedzielny Poranek Teatralny (16.07) z Bajkową Sceną Teatru William – Es. Najmdłodsi bawili się doskonale na spektaklu „Tymoteusz Rymcimci” w reżyserii Danuty Gołdon – Legler. Wystąpili: Danuta Gołdon – Legler, Agnieszka Małecka i Kacper Rozanowski. Po spektaklu odbyły się warsztaty plastyczne.

obrazek
Plakat zapraszający na otwarcie Poranek Teatralny "Tymoteusz Rymcimcim"

02.07. 23- Spektakl „Czerwony Kapturek”

Pierwsze wakacyjne spotkanie plenerowe, a w roli głównej Czerwony Kapturek.
W Parku Świętojańskim przed najmłodszą publicznością wystąpił Teatr Nemno z Rzeszowa.

Spektakl inspirowany baśnią Braci Grimm.

obrazek

25.06.23 – spektakl „Laleczka z porcelany”

W niedzielne popołudnie w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku
odbyło się uroczyste zakończenie sezonu artystycznego 2022/2023. Podczas imprezy wystąpiła Młodzieżowa Grupa Teatralna „Rekwizytornia Teatr” z autorskim spektaklem „Laleczka z porcelany”, który odpowiadał na pytania m.in. jak radzić sobie we współczesnym świecie czy jak nie poddawać się modnym i niszczącym czasem trendom?
 
Instruktorem Grupy oraz reżyserem spektaklu jest Pani Anita Pawlak Zygma.
obrazek

12.06.23 – „Leśna szkoła” – spektakl dla dzieci

12 czerwca najmłodsi uczestnicy grupy „Rekwizytornia Teatr” zaprezentowali publiczności z radomszczańskich szkół podstawowych i przedszkoli spektakl „Leśna Szkoła”.
Młodzi artyści pracowali pod artystyczną opieką instruktora Anity Pawlak Zygmy.

obrazek

02.06. 23.- Teatr Baniek Mydlanych

Teatr Baniek Mydlanych zaprosił dziś na unikalne widowisko prezentując spektakl „Tajemnica Bańki Szczęścia”, w którym spotkaliśmy się z Bąbelkiem i Mydlaneczką oraz Mistrzem Bulbulasem. Na scenie czekały na Nas Olbrzymie Bańki Mydlane w nowych kształtach i kolorach!
Był to bajeczny karnawał baniek mydlanych oraz niesamowita dawka humoru. Interaktywne show zabrało Nas w zachwycającą podróż do krainy magii i kolorów!
obrazek

24.05.23 – „Obmyślam świat. Wydanie poprawione” Sceny Poezji

24.05.2023 - "Obmyślam świat - Wydanie poprawione" Sceny Poezji

w 100. rocznicę urodzin poetki Wisławy Szymborskiej recytatorzy ze Sceny Poezji, zaprezentowali program poetycki „Obmyślam świat. Wydanie poprawione”.

Recytatorzy: Elżbieta Jóźwiak, Grażyna Śliwakowska, Anhelina Hayeuskaya, Przemysław Klekot, Janusz Kucharski

Wyboru wierszy do programu dokonała instruktor Małgorzata Wesołowska, która jest też autorką scenariusza i reżyserką spektaklu.

23.05.23 – „Laleczka z porcelany” Grupy Teatralnej Rekwizytornia Teatr

Młodzieżowa Grupa Teatralna „Rekwizytornia Teatr” zaprezentowała swoim rówieśnikom spektakl „Laleczka z porcelany”, który odpowiadał na pytania m.in. jak radzić sobie we współczesnym świecie czy jak nie poddawać się modnym i niszczącym czasem trendom? Reżyseria spektaklu: Anita Pawlak Zygma (23.05.2023)
obrazek

14.05. – Miłosna Pułapka – spektakl

14 maja 2023 r. na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentowany zostanie spektakl „Miłosna Pułapka” w doborowej obsadzie aktorskiej! Znakomita komedia romantyczna, która w zaskakujący sposób pokazuje relacje międzyludzkie, a przede wszystkim odwieczną walkę między kobietą i mężczyzną…

Joanna Galewicz jest piękną, utalentowaną aktorką u szczytu kariery. Zmęczona natłokiem obowiązków decyduje się przyjąć zaproszenie do jury w amatorskim przeglądzie teatralnym, który odbywa się nad morzem. 40-letni przystojny architekt, Paweł, zaprasza Joannę na kolację do domu, podczas której mają omówić szczegóły uczestnictwa w jury festiwalu. Joanna jest pod wrażeniem pięknej willi z widokiem na morze, oraz gościnności gospodarza. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy Joanna zamierza wyjść na galę otwarcia przeglądu teatralnego. Paweł przyznaje, że tego dnia ma urodziny, a na prezent sprawił sobie towarzystwo uwielbianej aktorki. Przyznaje również, że festiwal i uczestnictwo w jury były podstępem i mistyfikacją. Początkowo aktorka nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Zaczyna się bać w chwili, kiedy orientuje się, że w całym domu nie ma klamek…
Znakomita komedia romantyczna, która w zaskakujący sposób pokazuje relacje międzyludzkie, a przede wszystkim odwieczną walkę między kobietą i mężczyzną. Stawką jest prawdziwa miłość. Kim byśmy byli, gdyby nie ona?
Tak jak w życiu, podobnie między głównymi bohaterami relacje ewaluują wywołując coraz silniejsze emocje. Czy pokonają strach przed bliskością? Czy zdadzą się na instynkt? Czy zrozumieją, czego chcą od życia i co są gotowi poświęcić, żeby dostać to, czego pragną?
A Ty, co byś zrobił, gdyby dzisiaj na Twojej drodze stanęła prawdziwa miłość? Jaka by była Twoja odpowiedź?

Scenografia i kostiumy: Małgorzata Filipiak Kwiatkowska. Producent: Leszek Kwiatkowski.

Bilety:

Link do kupbilecik.pl https://kbq.pl/95348
 
Link do biletyna.pl https://bilety.io/VpvWy
 

Kasa MDK: parter cena 110,- rząd 9 i 10
balkon cena 100,- rząd 18

obrazek

26.03. – „Leśna Szkoła” spektakl Grupy Teatralnej „Rekwizytornia Teatr”

26 marca o godz. 10.30 zapraszamy na Niedzielny Poranek Teatralny. Najmłodsi aktorzy Grupy Teatralnej „Rekwizytornia Teatr|” zaprezentują spektakl pt. „Leśna Szkoła”. 

Opieka artystyczna: Anita Pawlak-Zygma.

Sala kameralna, wstęp wolny.

obrazek

25.03. – „Dziesięciorama” Jubileusz Sceny Poezji MDK

25 marca z okazji Jubileuszu 10lecia Sceny Poezji zapraszamy na okolicznościowy spektakl pt.”Dziesięciorama”. W programie najlepsze interpretacje poezji, prozy, muzyka, poezja śpiewana i odrobina wspomnień…

Scenariusz i insceniazacja Małgorzata Wesołowska

Wykonawcy:

Anhelina Hayewskaya, Elżbieta Jóźwiak, Przemysław Klekot, Janusz Kucharski,

Grażyna Śliwakowska oraz Anita Łęgowik, Mikołaj Malicki, Marita Matak, Karol Mazurek, Alicja Soczyńska.

Muzyka i śpiew Beata Garbarz-Hebda, Joanna Hebda

 

25 marca 2023 godz. 17.00

sala kameralna

wstęp wolny

obrazek

26.03. – „Wózek do zadań specjalnych” – monodram komediowy

W ramach 62. Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy na monodram komediowy „Wózek do zadań specjalnych”. 26 marca o urokach macierzyństwa opowie Aneta Todorczuk.

Młoda kobieta  niechcący staje się bohaterką kryminalnej zagadki. Jej opowieść nie jest jednak tylko historią młodej matki – to głos wszystkich, którzy czują się niewidzialni, niepotrzebni, niewysłuchani. I tylko krok dzieli ich od bardziej radykalnych rozwiązań. Bo czy tak wiele trzeba, aby wysadzić w powietrze miasto? Może to nie jest wcale takie trudne… jeśli dysponuje się dobrze wyposażoną kuchnią i odrobiną wiedzy pirotechnicznej… 

„A Państwo, co by chcieli wysadzić? No, plebiscyt, koncert życzeń! Ja jestem tolerancyjna, mogę wysadzić wszystko! Urząd skarbowy? Centralę NFZ? Proszę bardzo! A może sejm? Za nonszalancję prorodzinną, zamykanie oczek, umywanie rączek! Ja jestem za! Matka-Polka z siatami wypchanymi materiałami wybuchowymi. Nie zrobiłam sobie sesji zdjęciowej i nie mam manifestu na fejsbuku, jestem szalona bezinteresownie i anonimowo! Idę i nikt mnie nie zatrzyma!” /fragment sztuki/

 

26 marca godz.18.00 (sprzedaż i rezerwacja on-line po kliknięciu w godzinę spektaklu)

sala kameralna / bilety: 30 zł

 

 

obrazek

Przywracanie porządku – 41.rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W niedzielę 11 grudnia 2022 recytatorzy ze Sceny Poezji MDK w Radomsku, zaprezentowali program poetycki „Przywracanie porządku wg Stanisława Barańczaka”, upamiętniający 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Słowami poety członkowie Sceny Poezji przypomnieli realia życia w PRL-u i wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku.

Wyboru wierszy do programu dokonała instruktor Małgorzata Wesołowska, która jest też autorką scenariusza i reżyserką spektaklu.

obrazek

„Pewnego razu” – widowisko słowno-muzyczne

Widowisko słowno-muzyczne „Pewnego razu” w reż. Krzysztofa Zygmy to ostatnia teatralna propozycja tegorocznego Festiwalu 3 x Różewicz (27.11.2022). W widowisku wykorzystano wiersze ubiegłorocznej laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza – Natalii Wawrzyniak.

Widowisko zrealizowane zostało przez lokalnych artystów jako hołd złożony braciom Różewiczom:

Włodzimierz Knaś – gitara (muzyka i aranżacja)

Łukasz Kluczniak – saksofon

Michał Rorat – fortepian

Michał Kapczuk – bas

Grzegorz Masłowski – perkusja

Anita Pawlak – Zygma – narracja

Elżbieta Jóźwiak – recytacja

Maria Dobosz – recytacja

Maja Kantorosińska – recytacja

Zofia Maligłówka – recytacja

obrazek

„Różewiczogranie” – monodram Wiesława Komasy

Wiesław Komasa – wybitny aktor teatralny i filmowy był gościem drugiego dnia Festiwalu 3 x Różewicz (26.11.2022). W monondramie „Różewiczogranie” zaprezentował subiektywną kompilację utworów Tadeusza Różewicza.

„W swoim artystycznym wędrowaniu idę pod rękę z Poezją od wielu, wielu lat. Ona wciąż ukazuje mi nowe przestrzenie tej samej Tęsknoty. Z niektórymi utworami zaprzyjaźniam się i zapraszam do wspólnego koncertowania, to znaczy do dialogu na tematy, które są dla mnie nieustannie ważne.

W monodramie „Różewiczogranie” na podstawie „Kartoteki rozrzuconej” i wierszy z różnych okresów twórczości Tadeusza Różewicza chcę zebrać rozrzucenie świata poetyckiego w wędrówce za prawdą i formą Słowa ukazanego w teatrze.

Zawiłość i porażająca prostota poety jest dla mnie walką do odkrywania głębi tekstu – w każdym spektaklu wciąż od nowa.”

                                                                              – Wiesław Komasa –

 

obrazek

„Różewicz Interpretacje” – program poetycki Sceny Poezji MDK

„Różewicz – Interpretacje” to program słowno –  muzyczny przygotowany przez Scenę Poezji działającą w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. 20 listopada 2022 r. w sali kameralnej zostały wyrecytowane utwory Tadeusza Różewicza przez: Elżbietę Jóźwiak, Grażynę Śliwakowską, Przemysława Klekota, Janusza Kucharskiego i AnhelinęHayeuskayę. Natomiast gościnnie w programie wystąpili: Nikola Bus i Karol Mazurek. Całość została wyreżyserowana przez Panią Małgorzatę Wesołowską.  Tym programem  rozpoczęliśmy przygotowania do Festiwalu „3 x Różewicz”.

obrazek

Konferencja prasowa Festiwal 3 x Różewicz

Inna nazwa, nowe logo, zmieniony termin. Festiwal różewiczowski w nowej odsłonie. Finał w ostatni weekend listopada.

Już nie „Różewicz Open Festiwal” a Festiwal „3 x Różewicz”. Pod taką właśnie nazwą organizowane były pierwsze edycje. O programie i festiwalowych gościach mówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury

Ze względu na remont sali widowiskowej festiwal będzie miał charakter bardziej kameralny niż zwykle. Podczas święta braci Różewiczów, publiczność spotka się m.in. z Wiesławem Komasą (monodram „Różewiczogranie”), Magdaleną Grochowską (panel dyskusyjny wokół książki „Różewicz. Rekonstrukcja”), Andrzejem Sapiją reżyserem, który tym razem opowie o swojej najnowsze książce „Co pan widzi? Różewicz filmowy”. Festiwal zakończy widowisko słowno-muzyczne „Pewnego razu” stworzone przez rodzimych twórców jako artystyczny hołd oddany braciom Różewiczom.

Podczas konferencji poznaliśmy również laureata XIII Ogólnopolskiego Konkursu im Janusza Różewicza. Werdykt przedstawiła Beata Anna Symołon przewodnicząca jury w skład którego wchodzili jeszcze Natalia Wawrzyniak (ubiegłoroczną zwyciężczyni konkursu) i Krzysztof Zygma (dyrektor Miejskiego Domu Kultury). Nagroda, czyli wydanie debiutanckiego tomiku wierszy trafia do autora o godle DrumGullion. Pod tym pseudonimem kryje się Andrzej Piotr Kmiecik, który na co dzień mieszka w Irlandii Północnej.

Przypomnijmy, że festiwal dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem festiwalu 3xRóżewicz jest Miasto Radomsko.

Szczegółowy program wkrótce

„rako-Twórczość” – spektakl

„Rakotwórczość” – przedstawienie o profilaktyce onkologicznej w wykonaniu podopiecznych Hospicjum Dar Serca w Częstochowie, w reżyserii Sylwii Oksiuty – Warmus. Przed spektaklem otwarto radomszczańską placówkę hospicjum z salą rehabilitacyjną i terapeutyczną (ul. Wyszyńskiego 27)

obrazek

H2O – spektakl na zakończenie wakacji

„Hamlet i Ofelia prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę. Grają, a właściwie walczą na śmierć i życie. Zmuszeni przez uczucie, które ich łączy”. Na zkończenie wakacji radomszczańska publiczność obejrzała spektakl „H2O” w wykonaniu Teatru Strefa Otwarta. W przedstawieniu na podstawie „Hamleta” W. Szekspira wystąpili  Anna Rakowska i Piotr Misztela.

Fot. Zaczarowane Ujęcia Maciej Mielczarek

obrazek

Cyrk Hrynek – spektakl plenerowy

Spektakl marionetkowy „Cyrk Hrynek” dla widzów w każdej kategorii wiekowejodbył się w niedzielę 03 lipca o godz. 17.00 w Parku Świętojańskim.

Dyrektor Cyrku próbował zapanować nad swoimi gwiazdami, które nie wykazywały chęci współpracy… A były to gwiazdy dosyć niezwykłe: był wśród nich złośliwy, płatający figle klaun – akrobata, nieśmiała baletnica marząca o lataniu, korzystający z tajemnych sztuk fakir i smutny Pierrot. Czym zakończyło się spotkanie marionetek stanowiących wybuchową mieszankę osobowości i charakterów? Cyrk – to chyba najlepsza odpowiedź.

 

 

Apokryfy 2022 – spektakl Rekwizytorni Teatr

W sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbył się przedpremierowy pokaz spektaklu „Apokryfy 2022” na podstawie „Księgi apokryfów” Karela Capka w wykonaniu „Rekwizytorni Teatr” działającej w naszej placówce. Scenariusz i reżyseria Anita Pawlak Zygma. Muzyka Piotr Zygma. W „Księdze apokryfów” autor odwołuje się do najważniejszych historycznych korzeni kultury europejskiej. W zestawieniu z wydarzeniami najważniejszymi dla naszego kręgu kulturowego, Čapek poszukuje prawdy o prostym człowieku, jego ułomności wobec tego co wielkie i szlachetności bijącej z ludzkiej prostoty… Spektakl prezentowany był w ramach XXI Radomszczańskich Dni Rodziny! Brawo młodzi adepci sztuki aktorskiej!
obrazek

Dla mojej Matki – program poetycki Sceny Poezji MDK

Członkowie Sceny Poezji MDK zaprezentowali program poetycki „Dla Mojej Matki”. W wypełnionej po brzegi sali kameralnej czuć było wzruszającą, ciepłą i miłą atmosferę. Wiersze przepełnione uczuciem i miłością wyrecytowali: Elżbieta Jóźwiak, Grażyna Śliwakowska, Nikola Bus, Janusz Kucharski i Przemysław Klekot, acałą oprawę muzyczną przygotowały Beata Garbarz – Hebda i Joanna Hebda.Program został wyreżyserowanyprzez Panią Małgorzatę Wesołowską.

obrazek

Dziób w dziób – spektakle dla szkół

28 marca na scenie widowiskowej MDK odbyły się dwa przedstawienia „Dziób w dziób” w wykonaniu grupy teatralnej Rekwizytornia Teatr.  Spektakle zostały zaprezentowane dzieciom i młodzieży z radomszczańskich szkół i przedszkoli.

  „Dziób w dziób” to opowieść o przyjaźni, potrzebie akceptacji i zachowywaniu wartości. Spektakl w wykonaniu grupy teatralnej działającej w MDK został ciepło przyjęty przez naszą publiczność. Ta zabawna, chwilami wzruszająca i skłaniająca do refleksji historia pozwoliła na chwilę oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości. 

obrazek

Dziób w dziób – spektakl Młodzieżowej Grupy Rekwizytornia Teatr MDK

Dziób dziób z teatrem

                Świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru. Na naszej scenie w spektaklu „Dziób w dziób” wystąpiła Rekwizytornia Teatr. Grupę prowadzi Anita Pawlak – Zygma, która również wyreżyserowała przedstawienie.

                „Dziób w dziób” to opowieść o przyjaźni, potrzebie akceptacji i zachowywaniu wartości. Spektakl w wykonaniu grupy teatralnej działającej w MDK został ciepło przyjęty przez naszą publiczność. Ta zabawna, chwilami wzruszająca i skłaniająca do refleksji historia pozwoliła na chwilę oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości. Młodzi artyści zabrali nas do swojego świata. O końcu przedstawienia przypomniała burza oklasków.

 

„To TY” – widowisko słowno-muzyczne