Miejski Dom Kultury
w Radomsku

06.10 – „Dwa punkty widzenia” – widowisko słowno-muzyczne na otwarcie festiwalu

obrazek
Plakat zapraszający na Widowisko Słowno - Muzyczne "Dwa punkty widzenia"

PROGRAM FESTIWALU 3 X RÓŻEWICZ

Zapraszamy na Festiwal 3XRóżewicz, od 6 do 9 października 2023 roku. Wydarzenie poświęcone trzem artystom Januszowi, Tadeuszowi i Stanisławowi Różewiczom, którzy młodzieńcze lata spędzili w Radomsku. To tu rodziły się ich twórcze pasje. Głównym patronem festiwalu pozostaje wybitny dramaturg i poeta Tadeusz Różewicz. W tym roku na scenie MDK będzie można obejrzeć najnowsze inscenizacje jego najgłośniejszych tekstów. Nie zabraknie paneli dyskusyjnych z ekspertami, rozmów o poezji i tematycznych wystaw.

Organizatorami Festiwalu 3xRóżewicz są: Miejski Dom Kultury i Miasto Radomsko. Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU:

obrazek
Plakat prezentujący program festiwalu 3xRóżewicz

11.08.2023 – Spektakl podsumowujący warsztaty teatralne

11 sierpnia przestawieniem finałowym zakończyły się warsztaty teatralne prowadzone przez Annę Rakowską. Podczas tygodniowych zajęć dzieci tworzyły scenariusz, scenografię do przedstawienia, a następnie ćwiczyły poszczególne scenki i epizody. Tak powstała finałowa impresja na temat czasu.

obrazek

16.07. – Poranek Teatralny

Niedzielny Poranek Teatralny (16.07) z Bajkową Sceną Teatru William – Es. Najmdłodsi bawili się doskonale na spektaklu „Tymoteusz Rymcimci” w reżyserii Danuty Gołdon – Legler. Wystąpili: Danuta Gołdon – Legler, Agnieszka Małecka i Kacper Rozanowski. Po spektaklu odbyły się warsztaty plastyczne.

obrazek
Plakat zapraszający na otwarcie Poranek Teatralny "Tymoteusz Rymcimcim"

02.07. 23- Spektakl „Czerwony Kapturek”

Pierwsze wakacyjne spotkanie plenerowe, a w roli głównej Czerwony Kapturek.
W Parku Świętojańskim przed najmłodszą publicznością wystąpił Teatr Nemno z Rzeszowa.

Spektakl inspirowany baśnią Braci Grimm.

obrazek

25.06.23 – spektakl „Laleczka z porcelany”

W niedzielne popołudnie w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku
odbyło się uroczyste zakończenie sezonu artystycznego 2022/2023. Podczas imprezy wystąpiła Młodzieżowa Grupa Teatralna „Rekwizytornia Teatr” z autorskim spektaklem „Laleczka z porcelany”, który odpowiadał na pytania m.in. jak radzić sobie we współczesnym świecie czy jak nie poddawać się modnym i niszczącym czasem trendom?
 
Instruktorem Grupy oraz reżyserem spektaklu jest Pani Anita Pawlak Zygma.
obrazek

12.06.23 – „Leśna szkoła” – spektakl dla dzieci

12 czerwca najmłodsi uczestnicy grupy „Rekwizytornia Teatr” zaprezentowali publiczności z radomszczańskich szkół podstawowych i przedszkoli spektakl „Leśna Szkoła”.
Młodzi artyści pracowali pod artystyczną opieką instruktora Anity Pawlak Zygmy.

obrazek

02.06. 23.- Teatr Baniek Mydlanych

Teatr Baniek Mydlanych zaprosił dziś na unikalne widowisko prezentując spektakl „Tajemnica Bańki Szczęścia”, w którym spotkaliśmy się z Bąbelkiem i Mydlaneczką oraz Mistrzem Bulbulasem. Na scenie czekały na Nas Olbrzymie Bańki Mydlane w nowych kształtach i kolorach!
Był to bajeczny karnawał baniek mydlanych oraz niesamowita dawka humoru. Interaktywne show zabrało Nas w zachwycającą podróż do krainy magii i kolorów!
obrazek

24.05.23 – „Obmyślam świat. Wydanie poprawione” Sceny Poezji

24.05.2023 - "Obmyślam świat - Wydanie poprawione" Sceny Poezji

w 100. rocznicę urodzin poetki Wisławy Szymborskiej recytatorzy ze Sceny Poezji, zaprezentowali program poetycki „Obmyślam świat. Wydanie poprawione”.

Recytatorzy: Elżbieta Jóźwiak, Grażyna Śliwakowska, Anhelina Hayeuskaya, Przemysław Klekot, Janusz Kucharski

Wyboru wierszy do programu dokonała instruktor Małgorzata Wesołowska, która jest też autorką scenariusza i reżyserką spektaklu.

23.05.23 – „Laleczka z porcelany” Grupy Teatralnej Rekwizytornia Teatr

Młodzieżowa Grupa Teatralna „Rekwizytornia Teatr” zaprezentowała swoim rówieśnikom spektakl „Laleczka z porcelany”, który odpowiadał na pytania m.in. jak radzić sobie we współczesnym świecie czy jak nie poddawać się modnym i niszczącym czasem trendom? Reżyseria spektaklu: Anita Pawlak Zygma (23.05.2023)
obrazek

14.05. – Miłosna Pułapka – spektakl

14 maja 2023 r. na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentowany zostanie spektakl „Miłosna Pułapka” w doborowej obsadzie aktorskiej! Znakomita komedia romantyczna, która w zaskakujący sposób pokazuje relacje międzyludzkie, a przede wszystkim odwieczną walkę między kobietą i mężczyzną…

Joanna Galewicz jest piękną, utalentowaną aktorką u szczytu kariery. Zmęczona natłokiem obowiązków decyduje się przyjąć zaproszenie do jury w amatorskim przeglądzie teatralnym, który odbywa się nad morzem. 40-letni przystojny architekt, Paweł, zaprasza Joannę na kolację do domu, podczas której mają omówić szczegóły uczestnictwa w jury festiwalu. Joanna jest pod wrażeniem pięknej willi z widokiem na morze, oraz gościnności gospodarza. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy Joanna zamierza wyjść na galę otwarcia przeglądu teatralnego. Paweł przyznaje, że tego dnia ma urodziny, a na prezent sprawił sobie towarzystwo uwielbianej aktorki. Przyznaje również, że festiwal i uczestnictwo w jury były podstępem i mistyfikacją. Początkowo aktorka nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Zaczyna się bać w chwili, kiedy orientuje się, że w całym domu nie ma klamek…
Znakomita komedia romantyczna, która w zaskakujący sposób pokazuje relacje międzyludzkie, a przede wszystkim odwieczną walkę między kobietą i mężczyzną. Stawką jest prawdziwa miłość. Kim byśmy byli, gdyby nie ona?
Tak jak w życiu, podobnie między głównymi bohaterami relacje ewaluują wywołując coraz silniejsze emocje. Czy pokonają strach przed bliskością? Czy zdadzą się na instynkt? Czy zrozumieją, czego chcą od życia i co są gotowi poświęcić, żeby dostać to, czego pragną?
A Ty, co byś zrobił, gdyby dzisiaj na Twojej drodze stanęła prawdziwa miłość? Jaka by była Twoja odpowiedź?

Scenografia i kostiumy: Małgorzata Filipiak Kwiatkowska. Producent: Leszek Kwiatkowski.

Bilety:

Link do kupbilecik.pl https://kbq.pl/95348
 
Link do biletyna.pl https://bilety.io/VpvWy
 

Kasa MDK: parter cena 110,- rząd 9 i 10
balkon cena 100,- rząd 18

obrazek

03.11 – spektakl komediowy „Kwartet”

Kultowa już historia czterech artystów poszukujących sensu życia, teatru i sztuki jako takiej.

Kwartet Bogusława Schaeffera to inteligentny i dowcipny teatr w wyśmienitej obsadzie, gdzie bohaterowie usiłują odpowiedzieć na pytania fundamentalne. Ambitna próba znalezienia uniwersalnego i niepodważalnego ideału sztuki w miarę rozwoju spektaklu przemienia 
się w nieprzewidywalną grę z widzem, pełną żartów, przekomarzania i prowokacji, w trakcie której nikt nie może się czuć bezpieczny – ani aktorzy, ani publiczność odważnie włączana  do występu.

Na oczach widzów tekst wybitnego polskiego kompozytora i ledwie zarysowana sytuacja dramatyczna stają się pretekstem dla fascynujących improwizacji znakomitych aktorów, którzy zostawiają sobie duży margines na zabawę z publicznością, dzięki czemu każdy spektakl jest zupełnie inny od pozostałych!

Wybitne aktorstwo, atmosfera „półprywatności”, zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki – to wszystko składa się na oryginalne i dowcipne widowisko, które co wieczór zachwyca swoją niepowtarzalnością.

Zapraszamy zarówno miłośników teatru, jak i muzyki!

Autor: Bogusław Schaeffer
Reżyseria: Mikołaj Grabowski
Obsada wymienna: Andrzej Grabowski, Jan Frycz, Jan Peszek, Mikołaj Grabowski, Bogdan Słomiński
Tomasz Karolak

Czas trwania: 70 min

Informacje i bilety: https://kulturairozrywka.pl/radomsko-kwartet-50-lecie-spektaklu/wydarzenie/40576

obrazek
Plakat zapraszający na spektakl "Kwartet"

26.11- spektakl „O mało co…”

„O mało co…” Dereka Benfielda to gwiazdorska komedia teatralna, w której sport, jedzenie i ubrania często zmieniają swoje przeznaczenie!

Kiedy Brian zaczyna uprawić jogging, jego żona Hilary jest bardziej niż szczęśliwa. Nie wie tylko, że sport jest jedynie przykrywką dla schadzek jej męża z młodą kochanką o imieniu Wendy, do których dochodzi w mieszkaniu George’a – najlepszego przyjaciela Briana.

Gdy mąż Hilary udaje się na tzw. bieganie, jego żona ma szansę przyjmować własnego kochanka – George’a. Z pozoru idealna układanka zaczyna się rozsypywać, gdy Jessica, żona George’a, przedwcześnie wraca z podróży, zastając w domu kogoś zupełnie obcego!

Czy sport to na pewno zawsze zdrowie? Czy pielęgniarki Czerwonego Krzyża są aż tak uczynne?
Ile kurczaka w winie można zjeść w jeden wieczór? Na te wszystkie pytania znajdą Państwo odpowiedź w przewrotnej komedii „O mało co…”!

Przełożyła: Elżbieta Woźniak
Licencja: Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Reżyseria: Jakub Wons
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Jola Czaja

Obsada:

Anna Mucha

Barbara Kurdej-Szatan/Joanna Kuberska

Natalia Iwańśka

Filip Bobek

Michał Sitarski

Premiera: jesień 2022

 

KUP BILET: https://adria-art.pl/a/OMaloCoRadomsko

Bilety:140 i 110 zł na parterze oraz 80 zł na balkonie

 

obrazek
Plakat zapraszający na spektakl "O mało co..."

26.03. – „Leśna Szkoła” spektakl Grupy Teatralnej „Rekwizytornia Teatr”

26 marca o godz. 10.30 zapraszamy na Niedzielny Poranek Teatralny. Najmłodsi aktorzy Grupy Teatralnej „Rekwizytornia Teatr|” zaprezentują spektakl pt. „Leśna Szkoła”. 

Opieka artystyczna: Anita Pawlak-Zygma.

Sala kameralna, wstęp wolny.

obrazek

25.03. – „Dziesięciorama” Jubileusz Sceny Poezji MDK

25 marca z okazji Jubileuszu 10lecia Sceny Poezji zapraszamy na okolicznościowy spektakl pt.”Dziesięciorama”. W programie najlepsze interpretacje poezji, prozy, muzyka, poezja śpiewana i odrobina wspomnień…

Scenariusz i insceniazacja Małgorzata Wesołowska

Wykonawcy:

Anhelina Hayewskaya, Elżbieta Jóźwiak, Przemysław Klekot, Janusz Kucharski,

Grażyna Śliwakowska oraz Anita Łęgowik, Mikołaj Malicki, Marita Matak, Karol Mazurek, Alicja Soczyńska.

Muzyka i śpiew Beata Garbarz-Hebda, Joanna Hebda

 

25 marca 2023 godz. 17.00

sala kameralna

wstęp wolny

obrazek

26.03. – „Wózek do zadań specjalnych” – monodram komediowy

W ramach 62. Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy na monodram komediowy „Wózek do zadań specjalnych”. 26 marca o urokach macierzyństwa opowie Aneta Todorczuk.

Młoda kobieta  niechcący staje się bohaterką kryminalnej zagadki. Jej opowieść nie jest jednak tylko historią młodej matki – to głos wszystkich, którzy czują się niewidzialni, niepotrzebni, niewysłuchani. I tylko krok dzieli ich od bardziej radykalnych rozwiązań. Bo czy tak wiele trzeba, aby wysadzić w powietrze miasto? Może to nie jest wcale takie trudne… jeśli dysponuje się dobrze wyposażoną kuchnią i odrobiną wiedzy pirotechnicznej… 

„A Państwo, co by chcieli wysadzić? No, plebiscyt, koncert życzeń! Ja jestem tolerancyjna, mogę wysadzić wszystko! Urząd skarbowy? Centralę NFZ? Proszę bardzo! A może sejm? Za nonszalancję prorodzinną, zamykanie oczek, umywanie rączek! Ja jestem za! Matka-Polka z siatami wypchanymi materiałami wybuchowymi. Nie zrobiłam sobie sesji zdjęciowej i nie mam manifestu na fejsbuku, jestem szalona bezinteresownie i anonimowo! Idę i nikt mnie nie zatrzyma!” /fragment sztuki/

 

26 marca godz.18.00 (sprzedaż i rezerwacja on-line po kliknięciu w godzinę spektaklu)

sala kameralna / bilety: 30 zł

 

 

obrazek

Przywracanie porządku – 41.rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W niedzielę 11 grudnia 2022 recytatorzy ze Sceny Poezji MDK w Radomsku, zaprezentowali program poetycki „Przywracanie porządku wg Stanisława Barańczaka”, upamiętniający 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Słowami poety członkowie Sceny Poezji przypomnieli realia życia w PRL-u i wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku.

Wyboru wierszy do programu dokonała instruktor Małgorzata Wesołowska, która jest też autorką scenariusza i reżyserką spektaklu.

obrazek

„Pewnego razu” – widowisko słowno-muzyczne

Widowisko słowno-muzyczne „Pewnego razu” w reż. Krzysztofa Zygmy to ostatnia teatralna propozycja tegorocznego Festiwalu 3 x Różewicz (27.11.2022). W widowisku wykorzystano wiersze ubiegłorocznej laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza – Natalii Wawrzyniak.

Widowisko zrealizowane zostało przez lokalnych artystów jako hołd złożony braciom Różewiczom:

Włodzimierz Knaś – gitara (muzyka i aranżacja)

Łukasz Kluczniak – saksofon

Michał Rorat – fortepian

Michał Kapczuk – bas

Grzegorz Masłowski – perkusja

Anita Pawlak – Zygma – narracja

Elżbieta Jóźwiak – recytacja

Maria Dobosz – recytacja

Maja Kantorosińska – recytacja

Zofia Maligłówka – recytacja

obrazek

„Różewiczogranie” – monodram Wiesława Komasy

Wiesław Komasa – wybitny aktor teatralny i filmowy był gościem drugiego dnia Festiwalu 3 x Różewicz (26.11.2022). W monondramie „Różewiczogranie” zaprezentował subiektywną kompilację utworów Tadeusza Różewicza.

„W swoim artystycznym wędrowaniu idę pod rękę z Poezją od wielu, wielu lat. Ona wciąż ukazuje mi nowe przestrzenie tej samej Tęsknoty. Z niektórymi utworami zaprzyjaźniam się i zapraszam do wspólnego koncertowania, to znaczy do dialogu na tematy, które są dla mnie nieustannie ważne.

W monodramie „Różewiczogranie” na podstawie „Kartoteki rozrzuconej” i wierszy z różnych okresów twórczości Tadeusza Różewicza chcę zebrać rozrzucenie świata poetyckiego w wędrówce za prawdą i formą Słowa ukazanego w teatrze.

Zawiłość i porażająca prostota poety jest dla mnie walką do odkrywania głębi tekstu – w każdym spektaklu wciąż od nowa.”

                                                                              – Wiesław Komasa –

 

obrazek

„Różewicz Interpretacje” – program poetycki Sceny Poezji MDK

„Różewicz – Interpretacje” to program słowno –  muzyczny przygotowany przez Scenę Poezji działającą w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. 20 listopada 2022 r. w sali kameralnej zostały wyrecytowane utwory Tadeusza Różewicza przez: Elżbietę Jóźwiak, Grażynę Śliwakowską, Przemysława Klekota, Janusza Kucharskiego i AnhelinęHayeuskayę. Natomiast gościnnie w programie wystąpili: Nikola Bus i Karol Mazurek. Całość została wyreżyserowana przez Panią Małgorzatę Wesołowską.  Tym programem  rozpoczęliśmy przygotowania do Festiwalu „3 x Różewicz”.

obrazek

Konferencja prasowa Festiwal 3 x Różewicz

Inna nazwa, nowe logo, zmieniony termin. Festiwal różewiczowski w nowej odsłonie. Finał w ostatni weekend listopada.

Już nie „Różewicz Open Festiwal” a Festiwal „3 x Różewicz”. Pod taką właśnie nazwą organizowane były pierwsze edycje. O programie i festiwalowych gościach mówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury

Ze względu na remont sali widowiskowej festiwal będzie miał charakter bardziej kameralny niż zwykle. Podczas święta braci Różewiczów, publiczność spotka się m.in. z Wiesławem Komasą (monodram „Różewiczogranie”), Magdaleną Grochowską (panel dyskusyjny wokół książki „Różewicz. Rekonstrukcja”), Andrzejem Sapiją reżyserem, który tym razem opowie o swojej najnowsze książce „Co pan widzi? Różewicz filmowy”. Festiwal zakończy widowisko słowno-muzyczne „Pewnego razu” stworzone przez rodzimych twórców jako artystyczny hołd oddany braciom Różewiczom.

Podczas konferencji poznaliśmy również laureata XIII Ogólnopolskiego Konkursu im Janusza Różewicza. Werdykt przedstawiła Beata Anna Symołon przewodnicząca jury w skład którego wchodzili jeszcze Natalia Wawrzyniak (ubiegłoroczną zwyciężczyni konkursu) i Krzysztof Zygma (dyrektor Miejskiego Domu Kultury). Nagroda, czyli wydanie debiutanckiego tomiku wierszy trafia do autora o godle DrumGullion. Pod tym pseudonimem kryje się Andrzej Piotr Kmiecik, który na co dzień mieszka w Irlandii Północnej.

Przypomnijmy, że festiwal dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem festiwalu 3xRóżewicz jest Miasto Radomsko.

Szczegółowy program wkrótce

„rako-Twórczość” – spektakl

„Rakotwórczość” – przedstawienie o profilaktyce onkologicznej w wykonaniu podopiecznych Hospicjum Dar Serca w Częstochowie, w reżyserii Sylwii Oksiuty – Warmus. Przed spektaklem otwarto radomszczańską placówkę hospicjum z salą rehabilitacyjną i terapeutyczną (ul. Wyszyńskiego 27)

obrazek

H2O – spektakl na zakończenie wakacji

„Hamlet i Ofelia prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę. Grają, a właściwie walczą na śmierć i życie. Zmuszeni przez uczucie, które ich łączy”. Na zkończenie wakacji radomszczańska publiczność obejrzała spektakl „H2O” w wykonaniu Teatru Strefa Otwarta. W przedstawieniu na podstawie „Hamleta” W. Szekspira wystąpili  Anna Rakowska i Piotr Misztela.

Fot. Zaczarowane Ujęcia Maciej Mielczarek

obrazek

Cyrk Hrynek – spektakl plenerowy

Spektakl marionetkowy „Cyrk Hrynek” dla widzów w każdej kategorii wiekowejodbył się w niedzielę 03 lipca o godz. 17.00 w Parku Świętojańskim.

Dyrektor Cyrku próbował zapanować nad swoimi gwiazdami, które nie wykazywały chęci współpracy… A były to gwiazdy dosyć niezwykłe: był wśród nich złośliwy, płatający figle klaun – akrobata, nieśmiała baletnica marząca o lataniu, korzystający z tajemnych sztuk fakir i smutny Pierrot. Czym zakończyło się spotkanie marionetek stanowiących wybuchową mieszankę osobowości i charakterów? Cyrk – to chyba najlepsza odpowiedź.

 

 

Apokryfy 2022 – spektakl Rekwizytorni Teatr

W sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbył się przedpremierowy pokaz spektaklu „Apokryfy 2022” na podstawie „Księgi apokryfów” Karela Capka w wykonaniu „Rekwizytorni Teatr” działającej w naszej placówce. Scenariusz i reżyseria Anita Pawlak Zygma. Muzyka Piotr Zygma. W „Księdze apokryfów” autor odwołuje się do najważniejszych historycznych korzeni kultury europejskiej. W zestawieniu z wydarzeniami najważniejszymi dla naszego kręgu kulturowego, Čapek poszukuje prawdy o prostym człowieku, jego ułomności wobec tego co wielkie i szlachetności bijącej z ludzkiej prostoty… Spektakl prezentowany był w ramach XXI Radomszczańskich Dni Rodziny! Brawo młodzi adepci sztuki aktorskiej!
obrazek

Dla mojej Matki – program poetycki Sceny Poezji MDK

Członkowie Sceny Poezji MDK zaprezentowali program poetycki „Dla Mojej Matki”. W wypełnionej po brzegi sali kameralnej czuć było wzruszającą, ciepłą i miłą atmosferę. Wiersze przepełnione uczuciem i miłością wyrecytowali: Elżbieta Jóźwiak, Grażyna Śliwakowska, Nikola Bus, Janusz Kucharski i Przemysław Klekot, acałą oprawę muzyczną przygotowały Beata Garbarz – Hebda i Joanna Hebda.Program został wyreżyserowanyprzez Panią Małgorzatę Wesołowską.

obrazek

Dziób w dziób – spektakle dla szkół

28 marca na scenie widowiskowej MDK odbyły się dwa przedstawienia „Dziób w dziób” w wykonaniu grupy teatralnej Rekwizytornia Teatr.  Spektakle zostały zaprezentowane dzieciom i młodzieży z radomszczańskich szkół i przedszkoli.

  „Dziób w dziób” to opowieść o przyjaźni, potrzebie akceptacji i zachowywaniu wartości. Spektakl w wykonaniu grupy teatralnej działającej w MDK został ciepło przyjęty przez naszą publiczność. Ta zabawna, chwilami wzruszająca i skłaniająca do refleksji historia pozwoliła na chwilę oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości. 

obrazek

Dziób w dziób – spektakl Młodzieżowej Grupy Rekwizytornia Teatr MDK

Dziób dziób z teatrem

                Świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru. Na naszej scenie w spektaklu „Dziób w dziób” wystąpiła Rekwizytornia Teatr. Grupę prowadzi Anita Pawlak – Zygma, która również wyreżyserowała przedstawienie.

                „Dziób w dziób” to opowieść o przyjaźni, potrzebie akceptacji i zachowywaniu wartości. Spektakl w wykonaniu grupy teatralnej działającej w MDK został ciepło przyjęty przez naszą publiczność. Ta zabawna, chwilami wzruszająca i skłaniająca do refleksji historia pozwoliła na chwilę oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości. Młodzi artyści zabrali nas do swojego świata. O końcu przedstawienia przypomniała burza oklasków.

 

„To TY” – widowisko słowno-muzyczne

Z okazji Dnia Kobiet w MDK  odbyło się 10 marca widowisko słowno-muzyczne „To ty”. Program wykonali: grupa teatralna „Przekora” i zespoł „Appassjonata”. 

 

SPEKTAKL MUZYCZNY „Z INNEJ BAJKI”

SPEKTAKL MUZYCZNY "Z INNEJ BAJKI"

Zakończenie ferii było bardzo bajkowe! Wspólnie z Fundacją Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku zaprosiliśmy na niezwykły spektakl edukacyjny pt. Z INNEJ BAJKI w wykonaniu Musicalowego Koła Naukowego „Śliska Błyskawica” działającego przy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Spektakl „Z INNEJ BAJKI” to projekt edukacyjny członków Musicalowego Koła Naukowego „Śliska Błyskawica” działającego przy Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którego premiera odbyła się 11 stycznia 2022r. na Sali Koncertowej AM, w ramach cyklu Akademia Pełna Dźwięku. Scenariuszem i reżyserią zajęła się przewodnicząca „Śliskiej Błyskawicy” – Maja Korbiel: Wystarczył kawałek papieru by wszystko w mig nabrało kształtu i koloru. Jak za dotknięciem magicznej różdżki. Prawie trzydzieści postaci z ulubionych animacji, najpiękniejsze bajkowe melodie i historia trzech Elfów, które nie cofną się przed niczym gdy chodzi o ratowanie Świąt Bożego Narodzenia. A do tego wszystkiego śpiew, taniec i aktorstwo, czyli to co studenci musicalu lubią najbardziej.

Po spektaklu nasi najmłodsi widzowie wzięli udział w spotkaniu z aktorami oraz uczestniczyli w warsztatach plastycznych.

Ten edukacyjny spektakl to owoc trzech miesięcy pracy wszystkich członków MKN „Śliska Błyskawica” oraz grupy pracowników uczelni, bez których projekt nie mógłby powstać:

Marta Sobczak – oprawa muzyczna ( fortepian)
Wojciech Górniak – realizacja świateł
Vadim Radishevsky – realizacja dźwięku
Martyna Henke – opiekun Musicalowego Koła Naukowego
Tomasz Jeziorski – realizacja video
Weronika Klepaczka – zdjęcia

OBSADA: Zuzanna Chancewicz, Katarzyna Szymonik, Adrianna Maciejewska, Julia Różańska, Tomasz Wierzba, Angelika Malitek, Paulina Prychożdenko, Karolina Szeleś, Mikołaj Korbiel, Julia Maszczak, Michalina Przybyłowska, Małgorzata Krupińska, Dominik Kuśnierczyk, Sylwia Pisarczyk, Arkadiusz Koniecki, Michał Domagała
Maks Deja, Weronika Kulak, Marysia Majewska, Julia Wach, Karolina Kijak
Łukasz Walczak, Martyna Temporowicz, Alina Chybalska, Joanna Polkowska, Marta Kosiorek, Adrianna Zuchmańska, Kamil Olczyk

PIANISTKI: Kinga Czeczko, Anna Yefimenko

REŻYSERIA: Maja Korbiel

Spektakl – podsumowanie warsztatów teatralnych

Mimo trudnych czasów staramy się nadal wzbudzać pasję do kultury i sztuki. 25 lutego w sali kameralnej MDK odbył się spektakl, który był podsumowaniem warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży podczas ferii 2022 w Miejskim Domu Kultury. Warsztaty poprowadziła Anita Pawlak – Zygma.

obrazek

Kolędowanie z Radomszczańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”

Minęły właśnie święta Bożego Narodzenia oraz Noc Sylwestrowa i nastał nowy 2022 rok. Trwa też czas kolędowania. Kolęda wraz z innymi symbolami Świąt, m.in. choinką, Wigilią, spotkaniami w gronie rodzinnym, ozdobami i daniami świątecznymi, wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. W taki  niesamowity, magiczny, ciepły klimat wprowadził nas Radomszczański Uniwersytet III Wieku „Wiem więcej”, który zaprezentował nam spektakl bożonarodzeniowy „Białe płatki”. W programie wystąpił zespół wokalny „Appassionata”, grupa teatralna „Przekora”, Teresa Moszkowicz oraz gościnnie Bartosz Zawolik.

obrazek

„Przywracanie porządku wg Stanisława Barańczaka” – program poetycki

MY PAMIĘTAMY!!!

Dziś w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbył się program okolicznościowy „Przywracanie porządku” wg Stanisława Barańczaka,

upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Słowami poety członkowie Sceny Poezji pod kierunkiem Małgorzaty Wesołowskiej

 

przypomnieli i opowiedzieli nam o  rzeczywistości i prawdzie z tamtych lat.

obrazek

„Klucze do nieba” – spektakl Pracowni Teatralnej MDK w Radomsku

Po raz ostatni zapraszamy na spektakl przygotowany przez Pracownię Teatralną Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Scenariusz i reżyseria: Anita Pawlak – Zygma

 

Wejściówki dostępne w kasie MDK.

30.11.2021r. godz. 18.00

sala kameralna MDK

obrazek

ROF: premiera spektaklu „Przyszli, żeby zobaczyć poetę”

10 października o godz. 19.00 zapraszamy na premierę spektaklu poetyckiego „Przyszli, żeby zobaczyć poetę”. Na teatralnej scenie wystąpią artyści Teatru Polskiego im.  Arnolda Szyfmana w Warszawie:

Dorota Bzdyla
Dorota Landowska
Katarzyna Skarżanka
Marcin Jędrzejewski
Paweł Krucz
Antoni Ostrouch

scenariusz Janusz Majcherek

reżyseria Przemysław Wyszyński

Wstęp za biletami – 10 zł.

obrazek

ROF: „Kartoteka rozrzucona” – spektakl Teatru Studio

W rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, 9 października 2021 r. o godz. 19.00 zapraszamy do obejrzenia inscenizacji jednego z najważniejszych dramatów Tadeusza Różewicza „Kartoteki rozrzuconej”. Spektakl w ramach Różewicz Open Festiwal 2021 r. zaprezentują artyści Teatru Studio w Warszawie.

„Tekst kanoniczny. Jego kanoniczność zaklęta jest w wiecznie otwartej formie. Kartoteka Różewicza funduje widzowi jakże znany obraz pokoju Bohatera, przez który „przechodzi ulica“ przepełniona głosami. Te głosy są rozszczepione i zwielokrotnione. Obraz tego doświadczenia jest doświadczeniem rozbitego zwierciadła, czyli obrazu świata i historii, której nie da się scalić. To doświadczenie jest strukturą Różewiczowskiej Kartoteki. Na tym polega jej otwarta forma. Nie jest, albo nie musi być biografią tylko jednego pokolenia, jej potencjał jest uniwersalny. To forma, która zawsze zwrócona jest ku przyszłości.” (www.teatrstudio.pl)

reżyseria, opracowanie, dramaturgia: Radosław Rychcik
scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska
muzyka i multimedia: Michał i Piotr Lis
reżyseria światła: Paulina Góral
obsada: Dominika Biernat, Tomasz Nosinski, Dominika Ostałowska, Bartosz Porczyk, Natalia Rybicka, Mateusz Smoliński
premiera: 16.03. 2018

czas trwania: 75 min / bilety: 25 zł

 

Ruszyły warsztaty teatralne

9 sierpnia w MDK wystartowały Warsztaty Teatralne. Dzieci pod okiem instruktora Pani Anity Pawlak-Zygmy rozpoczęły swoją przygodę z aktorstwem. Na początek wykonały ćwiczenia ruchowe oraz dykcyjne, a następnie prezentowały krótkie formy teatralne.

obrazek

Wodewil warszawski

1 sierpnia w sali MDK odbył się Wodewil warszawski w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia. Artyści zachwycili publiczność swoim występem, pełnym humoru i wzruszeń. 

„Scenariusz spektaklu „Wodewil Warszawski” został skonstruowany w oparciu o komedię Feliksa Szobera „Podróż po Warszawie” z 1876 roku. Do Warszawy, z zamiarem wydania córek za mąż, przybywa Barnaba Fafuła, ze swoją żoną Kunegundą. Już na dworcu grupa miejscowych cwaniaczków wykrada córki. Młodzieńcy chcą oczarować dziewczyny, pokazując im najpiękniejsze zakątki miasta.

Druga część widowiska to kabaret, który w krzywym zwierciadle przedstawia współczesny, wielkomiejski styl życia; gdzie celebryci prześcigają się w prezentowaniu swoich sposobów na realizowanie wyjątkowej i pełnej sukcesów kariery.

 

obrazek

Spektakl „Szalone nożyczki”

13 czerwca 2021 na scenie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku gościliśmy takie sławy jak : Alan Andersz, Dominika Gwit, Lesław Żurek w długo wyczekiwanym przez radomszczańską publiczność spektaklu „Szalone nożyczki”.

obrazek

Monodram „Grubaska”

Nareszcie! Monodram „Grubaska” w wykonaniu Izabeli Noszczyk (Teatr Scena Poczekalnia) na scenie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Spektakl właśnie trwa 🙂 Dziękujemy Państwu za liczne przybycie. 

Sukcesy naszych recytatorów

Nasi górą!!! Nikola Bus, Anna Stolarczyk, Elżbieta Jóźwiak, Wiktoria Kwarta wywalczyły dziś
w Piotrkowie Trybunalskim nominacje do eliminacji wojewódzkich 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W piotrkowskim MOK zakończyły się eliminacje rejonowe. Recytatorki że Sceny Poezji i Rekwizytorni Teatr wkrótce będą walczyły w Łodzi.

obrazek

Cezary Żak & Artur Barciś – program kabaretowy

Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają na wyjątkowy program kabaretowy. 6 czerwca o godz. 18.00 w sali widowiskowej MDK wystąpi znakomity duet Cezary Żak & Artur Barciś.

Bilety: 40 zł dostępne w Kasie MDK i sprzedaży internetowej

obrazek

obrazek

obrazek

Izabela Noszczyk zaprasza

2021 Rok Tadeusza Różewicza

Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza. 9 października 2021 obchodzimy 100.rocznicę urodzin wybitnego poety, dramaturga, radomszczanina. By upamiętnić ten wyjątkowy czas – Rok Tadeusza Różewicza – Miejski Dom Kultury w Radomsku przygotował szereg wydarzeń realizowanych w ramach Różewicz Open Festiwal 2021. Cykl imprez obejmuje cały rok. Wydarzenia towarzyszące przypominają spuściznę artystyczną Stanisława i Janusza Różewiczów, braci Tadeusza. Festiwal koncentruje się wokół ważnych dat związanych z braćmi. Główne festiwalowe działania odbędą się w październiku.

Zachęcamy do śledzenia stron internetowych www.rozewiczopen.pl, www.mdkradomsko.pl oraz naszego profilu na Facebooku

Najbliższe wydarzenia:

8 października

godz. 10.00 – 12.00 warsztaty scenograficzno-teatralne dla młodzieży pod kierunkiem Jędrzeja Skajstera – reżysera światła, Agaty Skajster – scenografa i Anity Pawlak-Zygmy – aktorki

godz. 16.00 otwarcie wystawy Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego im. Stanisława Różewicza (Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego)

godz.17.30 panel dyskusyjny „3 x Różewicz”. Gośćmi Jolanty Dąbrowskiej będą Julia Różewicz, Barbara Osterloff, Jan Stolarczyk

godz. 19.00 widowisko słowno – muzyczne „3 x Różewicz” z udziałem Michała Urbaniaka

godz. 20.00 spotkanie z Michałem Urbaniakiem

9 października (100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza)

godz. 10.00 – 12.00 warsztaty scenograficzno-teatralne dla młodzieży

godz. 12.00 „Nasz starszy brat” – spotkanie z tłumaczem Bernhardem Hartmannem

godz. 13.00 spacer „Śladami braci Różewiczów”

godz. 17.00 spotkanie z ks. prof. Andrzejem Dragułą „Tadeusz Różewicz – poeta religijny?”, prowadzi franciszkanin o.Stanisław Jaromi (Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku)

godz. 19.00 spektakl „Kartoteka rozrzucona” Studia Teatrgaleria w Warszawie (bilety: 25 zł)

godz. 21.00 nocny program audiowizualny duetu Tomasz Sroczyński/Ninon Lizẻ Masclef vs. Tadeusz Różewicz

10 października

godz. 10.00 – 12.00 warsztaty scenograficzno-teatralne dla młodzieży

godz. 16.00 spektakl „Klucze do nieba” Pracowni Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku i podsumowanie warsztatów scenograficzno-teatralnych dla młodzieży

godz. 17.30 wykład „Niepokoje Różewicza w galerii malarstwa” Tatiany Hołowni – muzyka i historyka sztuki oraz otwarcie wystawy „Raport ocalonego” poświęconej twórczości Tadeusza Różewicza

godz. 19.00 premiera spektaklu poetyckiego „Przyszli, żeby zobaczyć poetę” Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (bilety: 10 zł)

godz. 21.00  performance „Nauka chodzenia” Teatru Ognia i Papieru z udziałem laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Tadeusza Różewicza.

(na wszystkie festiwalowe imprezy poza otwarciem wystawy Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego im. Stanisława Różewicza i spotkaniem z ks.prof.Andrzejem Dragułą) zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Program może ulec zmianie

obrazek

60. Międzynarodowy Dzień Teatru. Orędzie

60. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. W Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata. teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau. W tym roku autorką międzynarodowego orędzia jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren.

ŚWIATOWE ORĘDZIE Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU 2021 | HELEN MIRREN | PRZEKŁAD PAWŁA PASZTY

„To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki. Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą. Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu. Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi. Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata.

Nie mogę się doczekać.”

Helen Mirren

Helen Mirren to brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Zdobywczyni wielu nagród w tym Oskara w 2007 r. za rolę w „Królowej”, czterech nagród BAFTA, trzech Złotych Globów, czterech wyróżnień Emmy, dwóch nagród dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagrody dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji. W teatrze debiutowała jako Kleopatra w National Youth Theatre w 1963 r. Pracowała m.in. z Royal Shakespeare Company, Centre International de Recherche Théâtrale, z the Fringe. Występowała na West Endzie, a także z National Theatre na Broadwayu, gdzie zagrała szczególnie zapamiętane role w „Miesiącu na wsi” i „Tańcu śmierci”. W 2003 r. została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

27 marca to święto ludzi teatru. Jest to święto nie tylko twórców, realizatorów i artystów, ale też widzów, którzy zapełniając miejsca nadają sens twórczym poszukiwaniom. Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań ITI. W statucie czytamy m.in.: „ITI powstało w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.” 27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru. W 2007 roku główne obchody Światowego Dnia Teatru odbyły się w paryskiej siedzibie UNESCO. Międzynarodowy Instytut Teatralny został założony w 1948 r. w Pradze przez osiem państw, w tym Polskę. Obecnie działa pod auspicjami UNESCO, a jego sekretariat mieści się w Paryżu.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzymy artystom, twórcom, aktorom, realizatorom, wszystkim pracownikom i widzom niezapomnianych wrażeń teatralnych. By każde doświadczenie teatralne było inspirujące, bogate, różnorodne i poruszające! Niech wizyta w Teatrze będzie dla nas wszystkich źródłem przemyśleń, wzruszeń i radości. Niech czar i magia sceny teatralnej nigdy nie zgasną…

KABARET „PARANIENORMALNI” – ZMIANA TERMINU

KABARET "PARANIENORMALNI" - ZMIANA TERMINU

Informujemy, że program Kabaretu Paranienormalni został przeniesiony na 17 kwietnia na godz. 16.00. Bilety zachowują ważność!!!

obrazek

CUDOWNA TERAPIA – ZMIANA TERMINU

CUDOWNA TERAPIA - ZMIANA TERMINU

Informujemy, że spektakl „Cudowna terapia” został przeniesiony na 19 marca na godz. 19.00. Bilety zachowują ważność.

obrazek

99.rocznica urodzin Tadeusza Różewicza

rok urodzenia

miejsce urodzenia.

Radomsko 1921

9 października 2020 przypada 99.rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. W tym szczególnym dniu rozpoczynamy Różewicz Open Festiwal Online. Od 9 do 11 października o godz. 18.00 na stronie www.rozewiczopen.pl odbędą się kolejno premiery: panel „3 x Różewicz”, widowisko „3 x Różewicz” oraz spacer śladami braci Różewiczów. Zachęcamy do poznania szczegółowego programu Festiwalu, który znajduje się tutaj

obrazek

Panel „3 x Różewicz” – ROF Online

W piątek 9 października 2020 roku, w dniu urodzin Tadeusza Różewicza oraz w pierwszym dniu tegorocznego „Różewicz Open Festiwal Online” odbył się panel dyskusyjny „3 x Różewicz”.

W panelu dyskusyjnym, który premierę miał na stronie www.rozewiczopen.pl udział wzięły radomszczanki: Aleksandra Kędra – lider Filmoteki Szkolnej w województwie łódzkim, nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku, Monika Nowak – autorka pracy magisterskiej poświęconej Januszowi Różewiczowi, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim oraz italianistyki na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, dziennikarka „L’Osservatore Romano”, Beata Anna Symołon – teatrolog, twórczyni Salonu Artystycznego „Sabas”, redaktor periodyku „Teatralia”.

Organizatorzy połączyli się również: z Katarzyną Adamalą – radomszczanką od wielu lat mieszkającą w USA, inicjatorką i współorganizatorką pierwszego Festiwalu Twórczości Braci Różewiczów
„3 x Różewicz”, dr Joanną Lisiewicz (Gdynia) – nauczycielką języka polskiego, autorką książki „ O milczeniu w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza” oraz Barbarą Osterloff (Warszawa) – profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wieloletnim dyrektorem artystycznym „Różewicz Open Festiwal”.

Panel dyskusyjny zrealizowano ze specjalnym udziałem Julii Różewicz – wnuczki Tadeusza Różewicza oraz Wiesławy Różewicz – żony Tadeusza Różewicza. Spotkanie poprowadziła Jolanta Dąbrowska – radomszczanka, koordynator tegorocznego „Różewicz Open Festiwal Online”, instruktor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Scenografię przygotowała Joanna Sroczyńska – plastyk Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. W projekcie wykorzystano fragmenty wystawy „Poeta odchodzi. Tadeusz Różewicz” z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz baner z logo festiwalu autorstwa Katarzyny Kaczmarek.

Muzykę (na motywie hejnału Radomska autorstwa Henryka Fajta) skomponował Piotr Zygma – radomszczanin, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, obecnie uczeń ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Jazzu w klasie gitary basowej Andrzeja Święsa.

Światło Robert Lewandowski i Tomasz Bus. Współpraca Przemysław Hałaczkiewicz. Zdjęcia Tomasz Zawadzki. Zdjęcia i montaż „Raw Time”. Radomsko 202

Różewicz Open Festiwal Online dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Panel dostępny na stronie www.rozewiczopen.pl

obrazek

Spacer śladami braci Różewiczów – ROF Online

W ostatnim, trzecim dniu „Różewicz Open Festiwal Online” na spacer śladami braci Różewiczów zaprosiła Agnieszka Kuligowska – radomszczanka, nauczycielka historii w Zespole Szkól Ekonomicznych w Radomsku. W programie, który oglądać można od 11 października na stronie www.rozewiczopen.pl wykorzystane zostały fragmenty filmu dokumentalnego Andrzeja Sapiji „Różewicz we fragmentach”, materiały archiwalne Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku oraz niepublikowane nagranie z ostatnie wizyty Stanisława Różewicza w rodzinnym mieście.
Dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom oraz firmom zaangażowanym w organizację tegorocznego „Różewicz Open Festiwal Online”. 

 

obrazek
obrazek

SUKCESY NASZYCH RECYTATOREK

19 i 20 września br. w Łódzkim Domu Kultury odbyły się eliminacje wojewódzkie 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Miejski Dom Kultury reprezentowały recytatorki ze Sceny Poezji: Nikola Bus, Elżbieta Jóźwiak, Grażyna Śliwakowska przygotowane przez inst. Małgorzatę Wesołowską oraz Wiktoria Kwarta z Młodzieżowej Grupy Teatralnej „Rekwizytornia Teatr” przygotowana przez inst. Anitę Pawlak Zygmę. Grażyna Śliwakowska zakwalifikowała się do etapu centralnego, który odbędzie się w Ostrołęce. Wyróżnienia otrzymały: Nikola Bus i Elżbieta Jóźwiak.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Foto.: Małgorzata Wesołowska

obrazek

ROF Online – zapraszamy do oglądania

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa na tegoroczny „Różewicz Open Festiwal” – ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną: „Online”. To były trzy wyjątkowe radomszczańskie spotkania z twórczością Braci Różewiczów.

Festiwal rozpoczął panel dyskusyjnym „3 x Różewicz”. Gośćmi Jolanty Dąbrowskiej były: Aleksandra Kędra, Monika Nowak oraz Beata Anna Symołon. Online połączyliśmy się z Katarzyną Adamalą, Joanną Lisiewicz, Barbarą Osterloff oraz Julią Różewicz – wnuczką Tadeusza Różewicza i Wiesławą Różewicz – żoną Tadeusza Różewicza.

W drugim dniu Festiwalu przygotowaliśmy dla Państwa widowisko słowno-muzyczne z udziałem światowej sławy jazzmana Michała Urbaniaka. Na scenie widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku wystąpili radomszczańscy muzycy oraz zaproszeni goście.

Na zakończenie Festiwalu Agnieszka Kuligowska, nauczyciel historii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomsku, zabrała Państwa w niezwykłą podróż ulicami naszego miasta – w podróż śladami braci Różewiczów.

Na naszej festiwalowej stronie www.rozewiczopen.pl umieszczone są wypowiedzi gości, niepublikowane nagranie z ostatniej wizyty Stanisława Różewicza w naszym mieście, relacje z imprez towarzyszących oraz inne informacje. Przeżyjmy to jeszcze raz. Zapraszam.

Krzysztof Zygma

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku 

obrazek
obrazek

SZALONE NOŻYCZKI 10 XII 20

Na spektakl „Szalone nożyczki”  zapraszamy 13 czerwca 2021 r.  Przedstawienie odbędzie się o godz. 16.00 i 19.00. Wcześniej zakupione bilety  zachowują ważność.

„Szalone nożyczki” porywają w wir zabawy i zagadki miliony widzów na całym świecie tak skutecznie, że znalazły się w Księdze Guinnessa. Mieszkańcy Radomska będą mieli okazję obejrzeć ten spektakl w nowej odsłonie z gwiazdorską obsadą. Przebojowy fryzjer wynajmuje lokal od pani Izabeli. Jego salon odwiedzają nader barwne postacie, interes świetnie się kręci, aż dochodzi do tragedii… Właścicielka lokalu zostaje znaleziona martwa. Kto? Kiedy? I dlaczego? Do akcji rusza policja, ale okazuje się, że każdy z obecnych w salonie miał motyw! Detektywi miotają się słuchając sprzecznych zeznań i jest to czas, gdy do akcji wkracza WIDZ. To Widzowie decydują o zakończeniu spektaklu, które za każdym razem może być inne.

Spektakl jedyny w swoim rodzaju, pełen wybuchów śmiechu i interakcji wyśmienitych, gotowych na wszystko aktorów z Widzami!

Starszy Inspektor: Lesław Żurek / Krzysztof Ibisz / Maciej Wilewski
Młodszy Inspektor: Maciej Wilewski / Michał Piróg / Przemysław Cypryański
Pani Dąbek: Urszula Dębska / Joanna Kupińska
Barbara Markowska: Dominika Gwit
Edward Wurzel: Alan Andersz
Antoni Grzebiński: Przemysław Cypryański / Maciej Wilewski

Bilety: 95 zł – VI, VII, X, XI
110 ZŁ – II
70 ZŁ – BALKON

obrazek

Różewicz Open Festiwal On-line

15 września 2020 podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Miasta Radomska Jarosława Ferenca, dyrektora MDK Krzysztofa Zygmy oraz Jolanty Dąbrowskiej – koordynatora projektu, oficjalnie została ogłoszona formuła i program Różewicz Open Festiwal.

W tym roku Festiwal odbędzie się w zmienionej formie, bo online. Festiwal obejrzeć będzie można w Internecie, a centralny punkt to multimedialne widowisko słowno – muzyczne z elementami performance przedstawiające spuściznę artystyczną Janusza, Stanisława i Tadeusza Różewiczów. W widowisku wezmą udział lokalni artyści, radomszczanie, jak również uznani twórcy w tym Michał Urbaniak, Przemysław Pacan, Adam Baran, Pola Chobot. Scenariusz wydarzenia obejmuje życiorysy wszystkich braci, jednak punktem odniesienia będą teksty Tadeusza Różewicza, dramaturga i poety. Do widowiska, będącego retrospekcją życia i twórczości braci, wprowadzi dyskusja panelowa z literaturoznawcami, filmoznawcami, miłośnikami ich twórczości. W czasie festiwalu działać będzie również festiwalowe studio, w którym zdalnie gościć będziemy m.in. członków rodziny i przyjaciół braci. Widzowie zaproszeni zostaną również na wirtualny spacer, któremu towarzyszyć będzie historyczna gawęda. Kamera odwiedzi miejsca związane z radomszczańską młodością braci. Ponadto w galerii Miejskiego Domu Kultury przygotowana zostanie wystawa archiwaliów dotyczących braci. Podobne wystawy otwarte zostaną w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Sfilmowane, profesjonalnie zmontowane opatrzone komentarzem i oglądać będzie można m.in. na stronie prowadzonej przez MDK. Opiekę artystyczną nad festiwalem sprawuje Barbara Osterloff – profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza.

obrazek
Skip to content